♦ «Είναι τόσο ναρκισσιστής, που θέλει να καταστρέψει τον κόσμο», δήλωσε ο Τζορτζ Σόρος για τον Ντόναλντ Τραμπ. Κι ευχήθηκε να αλλάξουν οι συσχετισμοί στο Κογκρέσο με τις ενδιάμεσες εκλογές του προσεχούς Νοέμβρη, ώστε να κινηθούν οι διαδικασίες καθαίρεσης του αμερικανού προέδρου. Τις οποίες, όπως δήλωσε ανοιχτά και απροκάλυπτα ο Σόρος, θα υποστηρίξει. Θα ρίξει παραδάκι σε βουλευτές, δηλαδή.
♦ Η φωτογραφία στην υπηρεσία της προπαγάνδας. Το γραφείο Τύπου της γερμανικής καγκελαρίας έδωσε στη δημοσιότητα την πάνω φωτογραφία, στην οποία φαίνεται μια αυστηρή Μέρκελ να… μαλώνει έναν πεισμωμένο Τραμπ. Φυσικά, ήταν ένα παιχνίδι του φακού. Οπως αποδεικνύει η κάτω φωτογραφία, η συνέχεια ήταν χαμογελαστή και από τις δύο πλευρές. Καυγάς ενώπιον των φωτογράφων δεν υπήρξε.
♦ Ο άνθρωπος δεν παίζεται! «Μα, δεν θα τους καλέσουμε», ήταν το σχόλιο του Τραμπ, όταν του ζητήθηκε από δημοσιογράφους να σχολιάσει τη δήλωση του Λεμπρόν Τζέιμς πως ούτε οι Κλίβελαντ Καβαλίερς ούτε οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς θα δεχτούν να επισκεφτούν το Λευκό Οίκο ως πρωταθλητές ΝΒΑ. Και βέβαια, γέλασε και πάλι το διαδικτυακό σύμπαν. Γιατί όλοι ξέρουν πως είναι παράδοση να καλούνται στο Λευκό Οίκο οι πρωταθλητές των αθλημάτων που έχουν μεγάλη δημοτικότητα (και τζίρο) στις ΗΠΑ: φούτμπολ, μπέιζμπολ, μπάσκετμπολ. Ο Τραμπ είχε ήδη δεχτεί την «κρυάδα» από του πρωταθλητές του φούτμπολ (οι περισσότεροι παίχτες των Αετών της Φιλαδέλφειας αρνήθηκαν να πάνε στο Λευκό Οίκο και ο Τραμπ ανακοίνωσε τη ματαίωση της εκδήλωσης), οπότε κάνει την ανάγκη φιλοτιμία.
♦ Αντανακλαστικά Ραν-Ταν-Πλαν έδειξε ο Κούλης στην περίπτωση Καμπόσου. Του ακροδεξιού δημάρχου Αργους, που έχει ένα «θεματάκι» με τον Μπουτάρη και κάνει εναντίον του χυδαίες δηλώσεις. Την πρώτη φορά ο Καμπόσος είπε πως τη δήλωση την έγραψε συνεργάτης του, χωρίς να την έχει εγκρίνει ο ίδιος (σαν τον Καμμένο, που… του πήρε το τάμπλετ «το παιδί» και δημοσίευσε τη γνωστή φωτογραφία με τους φαλλούς). Τη δεύτερη φορά οι δηλώσεις Καμπόσου ήταν λάιβ, οπότε δεν μπορούσε να τις αποδώσει σε συνεργάτη του. Κι ο Κούλης αναγκάστηκε να τον διαγράψει, χαρακτηρίζοντας τις δηλώσεις του «χυδαίες και απολύτως καταδικαστέες». Μόνο που δεν κέρδισε τίποτα με την ετεροχρονισμένη διαγραφή Καμπόσου ο Κούλης. Τη ζημιά την έπαθε όταν δεν τον διέγραψε εξαρχής.
♦ Ούτε τα τυπικά διπλωματικά προσχήματα δεν τηρούν πια οι Αμερικανοί. Ο αμερικανός πρέσβης στην Αθήνα φρόντισε να διαμηνύσει, με τον πιο ηχηρό τρόπο, ότι η συμφωνία Τσίπρα-Ζάεφ δεν είναι παρά πλευρά της αμερικάνικης γεωστρατηγικής πολιτικής! Ο γερουσιαστής ΜακΚέιν έγραψε ένα τυπικό συγχαρητήριο tweet: «Στέλνω πλήρη υποστήριξη στους Τσίπρα και Ζάεφ καθώς συνεργάζονται για να επιλύσουν τη διαμάχη για την ονομασία της Μακεδονίας. Εάν συνεχίσουν να δείχνουν κουράγιο πολιτικών ανδρών, το αποτέλεσμα για τις δυο χώρες και την περιοχή θα είναι περισσότερη ασφάλεια και ευημερία!». Και ο Πάιατ παρέθεσε το μήνυμα του ΜακΚέιν και σχολίασε: «Ευχαριστούμε γερουσιαστή ΜακΚέιν για το συνεχιζόμενο ενδιαφέρον σου για τα στρατηγικά διακυβεύματα στη Νοτιοανατολική Ευρώπη, και την ισχυρή στήριξη στη διπλωματία μας»! Κατά τα άλλα, ο Τσίπρας κατήγαγε «μια μεγάλη διπλωματική νίκη». Οσο για τον Κούλη, ούτε ψύλλος στον κόρφο του…