♦ Από το 1988 που ο κυβερνήτης της Μασαχουσέτης Michael Dukakis διεκδίκησε την προεδρία των ΗΠΑ και έχασε, πέρασαν τρεις δεκαετίες. Δε διαδραματίζει κάποιο σπουδαίο ρόλο στις ΗΠΑ. Στην Ελλάδα, βέβαια, ο αποικιακός επαρχιωτισμός ζει και βασιλεύει και έτσι ο Dukakis έγινε δεκτός από τον πρόεδρο της Δημοκρατίας, για να πουν τις γνωστές παπάρες μπροστά στις κάμερες. Με τον Σκουρλέτη, όμως, για ποιο λόγο συναντήθηκε στο ΥΠΕΝ; Ενα μόνο λόγο μπορούμε να σκεφτούμε: ο Dukakis εργάζεται ως λομπίστας συγκεκριμένων συμφερόντων. Το συνηθίζουν αυτό οι αστοί πολιτικοί των ιμπεριαλιστικών χωρών, όταν περνούν στην αποστρατεία. Είναι πολλά τα λεφτά.
♦ Φυσικά, δεν περιμέναμε να μας πει ο Σκουρλέτης την αλήθεια για το αντικείμενο της επίσκεψης Dukakis. Κάτι μπορούμε να «μυριστούμε» μόνο από την επίσημη ανακοίνωση του ΥΠΕΝ. Αντάλλαξαν, λέει, απόψεις «για τα νέα δεδομένα που προκύπτουν στις ΗΠΑ από την ανάπτυξη ενεργειακών έργων σε τοπική κλίμακα, με τέτοιο τρόπο ώστε να εστιάζουν με ακρίβεια στις ενεργειακές ανάγκες συγκεκριμένων περιοχών». Και ο Σκουρλέτης ενημέρωσε τον Dukakis ιδίως για τα ελληνικά νησιά, εκεί που «η ανάπτυξη υβριδικών μονάδων και άλλων συστημάτων, με τη συμμετοχή και των τοπικών Αρχών, μπορεί να αντικαταστήσει τις ακριβές για τους καταναλωτές όλης της χώρας και επιζήμιες για το περιβάλλον, πετρελαϊκές μονάδες ηλεκτροπαραγωγής». Κάτι σχετικό πρέπει να πουλάνε αυτοί που προσέλαβαν τον Dukakis ως λομπίστα.
![](/wp-content/uploads/2020/08/1261/content_doykakhs_skoyrleths.jpg)
♦ «Ο Υπουργός Οικονομίας, Ανάπτυξης και Τουρισμού, Γιώργος Σταθάκης, εκπροσώπησε, σήμερα, την ελληνική κυβέρνηση στο οικονομικό Forum Ambrosetti, που διοργανώθηκε για 42η χρονιά στη λίμνη του Κόμο». Από πότε εκπροσωπούνται κυβερνήσεις στη μάζωξη που κάνει κάθε χρόνο μια λέσχη καπιταλιστικών συμφερόντων; Ως άτομο προσκλήθηκε ο Σταθάκης (όπως το 2014 είχε προσκληθεί ο Τσίπρας, όπως έχουν προσκληθεί στη Λέσχη Μπίλντερμπεργκ η Διαμαντοπούλου, ο Παπακωνσταντίνου, ο Πάγκαλος, ο Αλογοσκούφης, ο Μητσοτάκης κ.ά.). Για να μην κατηγορηθεί, όμως, ως εκλεκτός αυτής της σκοτεινής λέσχης, έβαλε το Γραφείο Τύπου του υπουργείου του να γράψει ότι πήγε στο Κόμο τάχαμου ως εκπρόσωπος της κυβέρνησης.
♦ Βέβαιος ότι στο σκάφος «Ντουέντε» επέβαιναν άνθρωποι που δεν έπρεπε να δημοσιοποιηθούν τα ονόματά τους και οι οποίοι φυγαδεύτηκαν, δηλώνει ο Κούγιας σε έγγραφο που κατέθεσε στην ανάκριση. Δεν νομίζει η κυβέρνηση (ο Δρίτσας ιδιαίτερα), ότι πρέπει να ελεγχθεί το Λιμενικό της Αίγινας;