► Ο Στουρνάρας καλεί τον κόσμο να βγάλει τα λεφτά από τα στρώματα και να τα βάλει στις τράπεζες. Ξέρει κι αυτός ότι η δήλωσή του εντάσσεται στην κατηγορία «λέμε και καμιά μακακία για να περνάει η ώρα». Οσο υπάρχουν capital controls τα λεφτά θα μένουν στα στρώματα. Ειδικά τα λίγα λεφτά των λαϊκών νοικοκυριών, που τα έχουν για ώρα ανάγκης. Από την άλλη, το Brexit δημιουργεί ανησυχία και κάθε άλλο παρά ενθαρρύνει την αποταμίευση στις τράπεζες. Αλλωστε, και τα επιτόκια για καταθέσεις ταμιευτηρίου δεν αποτελούν κίνητρο, καθώς είναι σχεδόν μηδενικά. Οσο για τον κίνδυνο κλοπής, ο καθένας έχει βρει πλέον τη σίγουρη καβάτζα του.
► Εχουμε όμως μια απορία. Πριν κάνει αυτή τη δήλωση ο Στουρνάρας, ρώτησε τον Τρύφωνα; Δεν μιλάμε για τον γνωστό κομμωτή της σκουπιδοτηλεόρασης, αλλά για τον ανεκδιήγητο αναπληρωτή υπουργό Οικονομικών. Αυτόν που μέχρι πριν από μερικούς μήνες έλεγε πως θα φέρει νόμο που θα προβλέπει πως θα κατάσχονται τα χρήματα που δεν κατατίθενται στις τράπεζες! Φυσικά, τέτοιος νόμος ουδέποτε κατατέθηκε και στον Τρύφωνα συνεστήθη να πάρει τα κουβαδάκια του και να πάει σε άλλη παραλία να παίξει.
► Πάλι καλά που δεν τον έβαλαν οι ίματζ μέικερ να πέσει στον Γιανγκ Τσε και να κολυμπήσει παριστάνοντας τον Μάο Τσετούνγκ. Οι φωτογραφίες από το Σινικό Τείχος ξεπέρασαν σε αριθμό και σε πόζες τις φωτογραφίες που θα έβγαζε μαθητής Λυκείου στη διάρκεια πενθήμερης εκδρομής. Οσο για τα σχόλια… σκέτη αναγούλα: «Χωρίς σακάκι στο ψηλότερο σημείο του Σινικού Τείχους ο Τσίπρας».
![](/wp-content/uploads/2020/08/1207/content_tsipras_siniko_teichos.jpg)
► Ο εφοπλιστής Βαγγέλης Μαρινάκης, ιδιοκτήτης του Ολυμπιακού και ιδιοκτήτης του δήμου Πειραιά (δεν λέμε «και κατηγορούμενος σε βαθμό κακουργήματος για συγκρότηση εγκληματικής οργάνωσης», γιατί σεβόμαστε… το τεκμήριο αθωότητας), έστησε μια εταιρία και υπέβαλε αίτηση για να πάρει άδεια πανελλαδικής εμβέλειας τηλεοπτικού σταθμού. Φυσικά, δεν είναι ούτε χειρότερος ούτε καλύτερους από τους υπάρχοντες και τους wannabe καναλάρχες. Εμείς σημειώνουμε ότι πριν από λίγο καιρό (στις 19 Μάη), ο Μαρινάκης μαζί με το δήμαρχο Πειραιά Μώραλη επισκέφτηκαν το μέγαρο Μαξίμου και συναντήθηκαν με τον Παππά. Από πλευράς κυβέρνησης δεν ανακοινώθηκε τίποτα. Από πλευράς Μαρινάκη έγιναν «διαρροές» σύμφωνα με τις οποίες συζήτησαν για… τα προβλήματα του Πειραιά, την ιδιωτικοποίηση του ΟΛΠ κτλ. Δεδομένου ότι ο Παππάς δεν είναι αρμόδιος ούτε για τα θέματα των δήμων ούτε για το θέμα του ΟΛΠ, αλλά είναι αρμόδιος για τις τηλεοπτικές άδειες, δε χρειαζόμαστε περισσότερα για να καταλάβουμε πώς οι Τσιπραίοι… πολεμούν τη διαπλοκή.