♦ «Να λοιπόν που ο Αλέξης Τσίπρας αναγκάζεται να υλοποιήσει μεταρρυθμίσεις τις οποίες, εδώ και χρόνια, όφειλαν να πραγματοποιήσουν τα παραδοσιακά αστικά κόμματα. Οι ιδιωτικοποιήσεις για καθαρά πραγματιστικούς (και όχι ιδεολογικούς) λόγους, είναι κάτι παραπάνω από ζωτικές για την οικονομική ανάπτυξη. Το ασφαλιστικό σύστημα έπρεπε να καταστεί βιώσιμο»! Οχι, δεν είναι προβοκάτορας ο Γιάννης Λούλης. Επαγγελματίας «ίματζ μέικερ» είναι. Και ως επαγγελματίας αδιαφορεί για το «προϊόν» που πληρώνεται να προωθήσει. Εχει «πουλήσει» με την ίδια επιτυχία τον Καραμανλή της ΝΔ και τον Χριστόφια του ΑΚΕΛ. Και τώρα φιλοδοξεί να «πουλήσει» Τσίπρα. Οπως έγραψε, ο Τσίπρας «είναι πολύ πιθανό να χάσει τις επόμενες εκλογές», όμως «θα παραμείνει πρωταγωνιστής με προοπτική να κερδίσει τις μεθεπόμενες εκλογές. Είναι προφανές ότι ο Λούλης θα ήθελε να γίνει «ίματζ μέικερ» του Τσίπρα. 'Η μήπως έχει ήδη προσληφθεί;
♦ Κάν' το όπως ο Τσίπρας, σκέφτηκε ο δεξιός περιφερειάρχης Θεσσαλίας Κ. Αγοραστός. Και φωτογραφίστηκε κι αυτός ως μέλος των… «Χάρλεμ Γκλομπτρότερς».
![](/wp-content/uploads/2020/08/1197/content_agorastos_bala_basket_aftodioikisi.jpg)
♦ Ανελέητοι οι ιμπεριαλιστές δε δίστασαν να ξεφτιλίσουν μέχρι και την τελευταία στιγμή τη συγκυβέρνηση των ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ, παίρνοντας απανωτές ρεβάνς για όσα συνέβησαν πέρυσι μέχρι τον Ιούλη. Απανωτές ρεβάνς με καψώνια μέχρι την τελευταία στιγμή της εκταμίευσης της δόσης. Ενώ ήταν φανερό ότι το ΔΣ του ESM (το αποτελούν οι υπουργοί Οικονομικών της Ευρωζώνης) συνερχόταν για να εγκρίνει την εκταμίευση της δόσης, ο ΥΠΟΙΚ του Βελγίου δήλωνε προσερχόμενος στη συνεδρίαση ότι δε γνωρίζει αν θα υπάρξει εκταμίευση ή όχι, γιατί ακόμα δεν έχουν μιλήσει οι… θεσμοί. Ο δε Ντεϊσελμπλούμ δεν παρέλειψε να πει ότι έχουν μείνει τέσσερις μικρές εκκρεμότητες οι οποίες όμως θα αντιμετωπιστούν αργότερα!
♦ «Τελειώσατε» φώναξε ο Λαζόπουλος. Για τους συριζαίους αυτή τη φορά. Γι' αυτό και προκάλεσε αίσθηση. 'Η κάτι ζήτησε και δεν του το έδωσαν (γιατί η βασική του ιδιότητα είναι επιχειρηματίας του θεάματος) ή αποφάσισε να εγκαταλείψει από τώρα το σκάφος, για να μην φανεί ότι φεύγει όταν το επερχόμενο ναυάγιο θα το βλέπουν όλοι.
♦ «Εμείς δεν είπαμε ποτέ όχι στις ιδιωτικοποιήσεις, δεν είπαμε όχι στον ιδιωτικό τομέα. Ημασταν εκείνο το αναγκαίο καλό που καταφέραμε στην κυβέρνηση – πέραν της προάσπισης των αρχών μας, της Ορθοδοξίας, του Ελληνισμού, των πατριωτικών αρχών τις οποίες πρεσβεύουμε, υπηρετούμε και θα υπηρετούμε – να στηρίξουμε την ιδιωτική οικονομία». Πάνος Καμμένος.