► Αυτή τη φορά φταίει κυριολεκτικά ο δαίμων του τυπογραφείου και δεν πρόκειται για μεταμφιεσμένες σε δαίμονα δικές μας ευθύνες. Εμείς πλήρη εφημερίδα στείλαμε (ηλεκτρονικά) στο τυπογραφείο, εκεί όμως παρενέβη ο δαίμονας κι έκοψε τη σελίδα 14 (με τα αθλητικά και τα κινηματογραφικά) βάζοντας στη θέση της τη σελίδα 13 για δεύτερη φορά. Τα θέματα της κομμένης σελίδας μπορείτε να τα διαβάσετε στην ιστοσελίδα μας (www.eksegersi.gr), όπου η εφημερίδα δημοσιεύτηκε πλήρης.
► Στο τσακ γλίτωσε το μάτι του από τις «περιποιήσεις» των γαλλικών ΜΑΤ, των περιβόητων CRS. Το έγκλημά του ήταν ότι πήρε μέρος στη διαδήλωση των συνδικάτων την Πρωτομαγιά στο Παρίσι και… βρέθηκε στο δρόμο των Ματάδων. Δεν είναι ο μόνος. Εχουν γεμίσει τα νοσοκομεία και οι σταθμοί πρώτων βοηθειών της Γαλλίας από άγρια ξυλοκοπημένους διαδηλωτές, ορισμένοι από τους οποίους υπέστησαν ανεπανόρθωτες βλάβες.
![](/wp-content/uploads/2020/08/1165/content_o_s_n_th_i_v_ch_m_n_w_k_v_th.jpg)
► Σύμφωνα με την καραμπουζουκλού κυβερνητική εκπρόσωπο, όταν χρειαστεί να ενεργοποιηθεί ο περιβόητος «κόφτης», «η κυβέρνηση -σε συμφωνία και με τους θεσμούς- νομοθετεί αυτό το μείγμα που εκτιμά εκείνη ότι είναι ισορροπημένο». Σύμφωνα με τον Ντεϊσελμπλούμ, που παρουσίασε την απόφαση του Eurogroup, ο «κόφτης» «πρέπει να νομοθετηθεί προκαταβολικά, να είναι αυτόματος σε περίπτωση απώλειας στόχων, να επικεντρώνεται σε πρώτη φάση στην οριζόντια περικοπή δαπανών και χωρίς να υπάρχει η διακριτική ευχέρεια επιλογής από την κυβέρνηση». Υπάρχει περίπτωση να πιστέψουμε τη Γεροβασίλη και όχι τον πρόεδρο του Eurogroup;
► Ο γαμπρός της Χρυσοβελώνη αποχώρησε από το κόμμα Καμμένου, καταγγέλλοντας τον πρόεδρο για «ναπολεοντική συμπεριφορά» και τα στελέχη ως «κομματικό στρατό αυλοκολάκων παλαμοκροτητών». «Παραμένοντας Ενεργός Πολίτης υπόσχομαι να μην επαναλάβω το ίδιο λάθος!» καταλήγει στη δήλωση αποχώρησης. Επειδή δεν μας φαίνεται ούτε για αφελής ούτε για ρομαντικός, νομίζουμε πως περισσότερο με την πεθερά τα έχει, που κοίταξε μόνο την πάρτη της.
► «Πολλοί αριστεροί στην Ελλάδα βλέπουν τα πράγματα μέσα από τους φακούς της λιτότητας και της οικονομίας. Εγώ όμως όχι». Ο μίστερ Πολ Μέισον κουνάει αυστηρά το δάχτυλο στους απογοητευμένους συριζαίους και στον παλιό του φίλο Γιάνη Μπαρουφάκη. Και επισείει τον… τουρκικό κίνδυνο: «Προτού λοιπόν αρχίσετε να εκτοξεύετε προσβολές προς τους αριστερούς πολιτικούς που παραμένουν στην εξουσία, πρέπει να καταλάβετε ότι τα πράγματα μπορεί να γίνουν σκατά. Σ' αυτές τις συνθήκες το ερώτημα είναι ποιος θέλω να ελέγχει το ελληνικό Ναυτικό. Κάποιοι τρελοί εθνικιστές; Οχι. Θέλω κάποιον που να αντιλαμβάνεται τη σημασία της πολυμερούς τάξης. Η δυναμική τώρα δεν βρίσκεται στην οικονομία».