♦ Με face control θα μπαίνουν πλέον οι παρατηρητές στην αίθουσα όπου θα συνεδριάζει ο «εθνικός διάλογος για την παιδεία». Αλλαξαν και το χώρο, μεταφέροντάς τον στην Εθνική Σχολή Δημόσιας Υγείας, όπου ελπίζουν ότι η φύλαξη θα είναι αποτελεσματική. Εμείς θα λέγαμε στον Φίλη ν' αρχίσει από τώρα να ψάχνει τρύπα για να κρυφτεί. Γιατί η οργή του ελληνικού λαού δε θ' αργήσει να ξεσπάσει.
♦ Ο Καμμένος έχει κάθε λόγο να τα βάζει με τις εταιρίες δημοσκοπήσεων που πριν καλά-καλά προλάβει ο Κούλης να εκλεγεί πρόεδρος δείχνουν τη ΝΔ να έχει πάρει κεφάλι. Διότι, πέραν του Βατερλό που έχουν πάθει οι γκαλοπατζήδες σε όλες τις τελευταίες εκλογές, φροντίζουν οι ίδιοι να εκτεθούν. Ο «πολύς» Θεοδωρικάκος της GPO, για παράδειγμα, το βράδυ του δεύτερου γύρου των γαλάζιων προεδρικών εκλογών ήταν στο στρατηγείο του Κούλη και όλη η Ελλάδα τον είδε «λάιβ» να φιλιέται σταυρωτά με τον Μητσοτάκη. Ε, δεν το λες και αντικειμενικότητα αυτό. Και δικαιώνεις τον Καμμένο όταν σου την πέφτει χαρακτηρίζοντάς σε «φιλιππινέζα» και «λαμόγιο».
♦ «Αποκλειστικό: ο έλληνας υπουργός Οικονομικών αποδέχεται το ρόλο του ΔΝΤ στο Πρόγραμμα Διάσωσης». Ετσι διαφήμισε η γερμανική «Χάντελσμπλατ» τη συνέντευξη Τσακαλώτου στην αγγλική ηλεκτρονική της έκδοση, ξεφτιλίζοντας και τον Τσακαλώτο και τον Τσίπρα.
![](/wp-content/uploads/2020/08/1007/content_screen_shot_2016-01-14_at_11_29_30_pm.png)
♦ Σύμφωνα με τα λεγόμενά του, ο Στουρνάρας πληροφορήθηκε (πώς άραγε;) ότι σχεδιαζόταν εισβολή στο Νομισματοκοπείο και οργάνωσε «άμυνα», απευθυνόμενος στον (αναρμόδιο) πρόεδρο της Δημοκρατίας και σε μερικούς άλλους, αλλά όχι στον (αρμόδιο) πρωθυπουργό. Για μια ακόμη φορά απέδειξε ότι είναι πολιτικά ασόβαρος. Είναι δυνατόν να έχεις θεσμικό ρόλο στο αστικό σύστημα εξουσίας και να βγαίνεις να λες τέτοια πράγματα; Ακόμα κι αν κάτι είχε «παίξει» τότε.
♦ Υποψήφιος βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ στην Αρκαδία πιάστηκε «με τη γίδα στην πλάτη». Ητοι με προσημειωμένα χαρτονομίσματα που αφορούσαν μίζα που ζητούσε από καπιταλιστή. Οι τοπικοί συριζαίοι έσπευσαν να πουν ότι δεν ήταν δικός τους αλλά των Οικολόγων Πράσινων, με τους οποίους συνεργάζονται. Αλλάζει τίποτα;
♦ Ολα τα κόμματα της αντιπολίτευσης αντέδρασαν στην κατάθεση της τροπολογίας Παππά που αυξάνει από εφτά σε εννιά τα μέλη του ΕΣΡ. Ολα πλην Λεβέντη, που τάχθηκε υπέρ! Οπως βλέπετε, η «δουλίτσα» που κάνει ο κυρ-Αλέκος, πίνοντας καθημερινά καφέ με τον Λεβέντη στη Βουλή αποδίδει. Σήμερα συνεργασία στο ΕΣΡ, αύριο συνεργασία στις ψηφοφορίες στη Βουλή. Δεν παίρνεις θέση στο ΕΣΡ τζάμπα.