►Οι παλιές αγάπες, αυτές που σφυρηλατήθηκαν πέριξ της πλατείας Κολωνακίου στα πέτρινα χρόνια του πάλαι ποτέ «εσωτερικού», δεν πετιούνται στα σκουπίδια. Γι’ αυτό και ο Νίκος Φίλης κάνει ρελάνς στην παρέα του Μαξίμου, που μέσω Φλαμπουράρη παίζει το χαρτί «Λεβέντης», από τη μια απαξιώνοντας τον Λεβέντη («το “φαινόμενο Λεβέντη’’ διαθέτει διάρκεια και ανθεκτικότητα, που οφείλεται στην κρίση της πολιτικής και στην ανάδυση σχημάτων στα οποία κατευθύνεται η επικίνδυνη κατάσταση της α-πολιτικής») και, από την άλλη, ζητώντας από τον ΣΥΡΙΖΑ, ενόψει του επικείμενου συνέδριού του, «να απευθυνθεί στην αντινεοφιλεύθερη Κεντροαριστερά και σε σοσιαλδημοκρατικές δυνάμεις που παραμένουν πολιτικά ανένταχτες». Το πιάσατε το υπονοούμενο, ασφαλώς. Για τον κυρ-Φώτη τον Κουβέλη δουλεύει ο σύντροφος από τα παλιά.
►«Τα ψεύτικα τα λόγια τα μεγάλα φτερούγισαν και το 2015 πάνω από τα κεφάλια των φίλων της ΑΕΚ που απαντέχουν για ένα δικό τους γήπεδο. Κάτι τα εμπόδια από τον δήμο, κάτι τα υλικά οικοδομών που ακρίβυναν, το όραμα της “Αγια-Σοφιάς’’ παραμένει όραμα με βάθος χρόνου απροσμέτρητο. Για την ώρα, τα οστά του Ιουστινιανού αναπαύονται εν ειρήνη. Αργεί, καταπώς φαίνεται, ο άνθρωπος που θα αναφωνήσει “Νενίκηκά σε, Ιουστινιανέ’’!». Από αφιέρωμα του αθλητικού ένθετου των «Νέων» στα γεγονότα του 2015, με τίτλο «Εκείνοι που σκόρπισαν τον χρόνο μας». Τον έχουν πάρει για τα καλά χαμπάρι τον γατούλη που παριστάνει τον τίγρη.
►Η καλύτερη ευχετήρια κάρτα που πήραμε στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο της «Κόντρας». Πόσο επίκαιρα ηχούν τα λόγια του Μπρεχτ…
►Το είδαμε κι αυτό από την «παιδική χαρά» του ΣΥΡΙΖΑ. Εφτιαξαν ένα e-mail μιας χρήσης (nonpaper16@gmail.com) και έστειλαν σε όλα τα ΜΜΕ το σχέδιο του Ασφαλιστικού, που λίγο προηγουμένως ο Κατρούγκαλος είχε δώσει στους αρχηγούς των κοινοβουλευτικών κομμάτων. Στην κορυφή του πολυσέλιδου εγγράφου γράφει… «Απόρρητο»! Απόρρητο ένα έγγραφο που οι ίδιοι φρόντισαν να διαρρεύσουν μ' αυτόν τον τρόπο. Ο Κατρούγκαλος, μάλιστα, παριστάνοντας τον ανήξερο και τον ξαφνιασμένο, δήλωσε βγαίνοντας από το προεδρικό μέγαρο όπου συναντήθηκε με τον Παυλόπουλο: «Είδα, δεν έχω ελέγξει ακόμα να δω αν η διαρροή αυτή είναι πράγματι του νομοσχεδίου, ότι σε αρκετά μέσα αναπαράγεται». Νομίζει ότι απευθύνεται σε ηλίθιους: Τι νόημα έχει ένα σχέδιο που δεν έχει συμφωνηθεί με την τρόικα; Κανένα. Τότε γιατί το διέρρευσαν μ' αυτόν τον τρόπο, που δεν έχει ξαναϋπάρξει; Για να πουν μετά, ότι αυτοί είχαν τις καλύτερες προθέσεις, το πάλεψαν, αλλά η τρόικα ήταν ανένδοτη και η αντιπολίτευση δε βοήθησε.