♦ «Ο ΣΥΡΙΖΑ με το πρόγραμμα της Αριστεράς είναι ο πυλώνας της δημοκρατικής παράταξης». Ο εξ απορρήτων του Τσίπρα Νίκος Παππάς σε συνέντευξη-ποταμό στα «Νέα Σαββατοκύριακο». Φώφη και λοιποί πασόκοι, τ’ ακούτε; Εχοντας χάσει ήδη οποιαδήποτε επαφή με τον κόσμο που αυτοπροσδιορίζεται ως αριστερός, επιχειρούν από τώρα το άνοιγμα προς τους «νοικοκυραίους» του κέντρου. Σύντομα δε θα είστε μόνοι σας. Οταν ο ΣΥΡΙΖΑ μιλά για «δημοκρατική παράταξη», αρχίστε να φτύνετε στον κόρφο σας (αν και αυτό δεν αρκεί).
♦ «Ολοι οι βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ δεσμεύονται από τη συμφωνία και το πρόγραμμά μας. Το κυβερνητικό μέτωπο θα είναι αρραγές και διευρυμένο». Από την ίδια συνέντευξη του Παππά. Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μη λες. Για τη διεύρυνση του κυβερνητικού μετώπου δεν αμφιβάλλουμε, καθώς ο Λεβέντης δήλωσε ήδη ότι θα στηρίξει την κυβέρνηση, χώρια Φώφη και Σταύρος που παραμένουν στην καβάτζα. Για το «αρραγές», όμως, μην παίρνεις όρκο. Τα ίδια έλεγαν και οι προηγούμενες μνημονιακές κυβερνήσεις και ξέρουμε τι έγινε. Αλλωστε, μερικούς από τους διαρρεύσαντες τους έχετε πια στον ΣΥΡΙΖΑ.
♦ Είχε υποσχεθεί στον Ρέντσι ότι θα φορέσει τη γραβάτα μόλις πετύχει συμφωνία για το χρέος. Ξέρουμε καλά τι «πέτυχε» στην πρώτη πρωθυπουργική θητεία του. Αδημονούμε για τη στιγμή που θα (ξανα)βαφτίσει το κρέας ψάρι (με ή χωρίς γραβάτα).
♦ Κι εκεί που κάποιοι γκρίνια-ζαν για τον Μπόλαρη, πετάχτηκε ο κυρ-Αλέκος και τους θύμισε ότι ο Καμμένος είχε γράψει βιβλίο που υποδείκνυε τον Ανδρέα Παπανδρέου σαν αρχηγό της 17Ν. Αν ψάξουμε τι έχει πει και τι έχει κάνει ο καθένας στο παρελθόν, δε θα μείνει άνθρωπος, κατέληξε με την παροιμιώδη θυμοσοφία του. Σωστός! Εχει και το προσωπικό πρόβλημα, βλέπετε, και δε θα ήθελε κάποια στιγμή να τον βγάλουν στη σέντρα οι ίδιοι οι συριζαίοι.
♦ Γιατί έπεσε τόσο πολύ το Ποτάμι;Γιατί «το Ποτάμι δεν είναι σύγχρονο κόμμα, είναι μελλοντικό κόμμα. Φέρει αξίες που η ελληνική κοινωνία δεν έχει ενστερνιστεί ακόμα». Πόσο μπροστά είσαι, ρε Σταύρακα. Πού να σε καταλάβει ο καθυστερημένος ο Ελληνας…
♦ Ευκαιρία να χύσει τη χολή του βρήκε ο Πρετεντεράκος με την υπόθεση του Δ. Καμμένου. Φταίει ότι τα τελευταία χρόνια «επικράτησε μια έντονα διχαστική πλειοδοσία με δεξιό ή αριστερό πρόσημο. Είτε εκπέμπει αντισημιτισμό και ομοφοβία, είτε κοινωνικό μίσος και ταξική ρητορική». Στην ίδια ζυγαριά οι κάθε είδους φασίστες με τους εργάτες και εργαζόμενους που διεκδικούν το δίκιο τους απέναντι στο κεφάλαιο και τους υπηρέτες του.