♦ Αφού τελειώσαμε με την προεδρολογία και δεδομένου ότι η σκανδαλολογία πνέει τα λοίσθια, μετά το κάζο της Εξεταστικής για τα εξοπλιστικά, ανευρέθη άλλη -λογία για να περνάμε τον καιρό μας. Και το όνομα αυτής ανασχηματισμολογία. Ποιοι υπουργοί θα φύγουν, ποιοι θα μετακινηθούν, τι αλλαγές θα γίνουν στους υφυπουργούς (κάθε κόμμα εξουσίας έχει πολλούς στον υφυπουργικό πάγκο, που περιμένουν να τους δώσει ο προπονητής μια θέση στην ενδεκάδα για να δείξουν την αξία τους), πότε θα γίνει ανασχηματισμός, τί σκέφτεται ο Καραμανλής, τι του λένε οι συνεργάτες του, με ποιους συνομιλεί κ.λπ. κ.λπ. Μπορεί εργαζόμενοι να πετιούνται στο δρόμο σαν χαρτάκια από τσίχλες, μπορεί η ακρίβεια να καλπάζει, μπορεί η καθημερινότητα (αχ, αυτή η καθημερινότητα) να έχει γίνει αβίωτη, όμως τα ΜΜΕ δεν τα πτοεί τίποτα. Ανασχηματισμολογία και ξερό ψωμί. Μέχρι να γίνει και ο ανασχηματισμός, οπότε κάτι άλλο θα βρεθεί για να παραθυρολογούν οι «επώνυμοι» και να αρθρογραφούν οι πολιτικοί αναλυτές.
♦ «Στενά δικομματική» βρίσκει την επιλογή Παπούλια ο φρέσκος (σαν τα ραπανάκια) πρόεδρος του ΣΥΝ Α. Αλαβάνος. Σωστά, διότι αν είχε επιλεγεί ο Κωνσταντόπουλος η λύση θα ήταν ευρεία τρικομματική. Θα είχε, βρε παιδί μου, άλλη γεύση το «αγγούρι». Μωρέ καλά λένε πως η θεσμολαγνεία δεν απέχει και πολύ από τη μαλακία.
♦ Μένεα κατά του Γ. Ζορμπά έπνεε ο Ακης που στήθηκε μπροστά στις κάμερες για να εξηγήσει για ποιο λόγο κατέθεσε μηνυτήρια αναφορά σε βάρος του. Είπε τα δικά του και όταν παρεπιδημών συντάκτης της «Κ» τον ρώτησε αν θεωρεί πολιτικά υπεύθυνο τον πρωθυπουργό για τα όσα ο ίδιος καταμαρτυρά στον Γ. Ζορμπά, γύρισε, κοίταξε με το γνωστό αγέρωχο ύφος του ωραίου Μπρούμελ και απομακρύνθηκε με βηματισμό που θα τον ζήλευε έφηβος. Εντάξει, καταλάβαμε, Ακη. Είπες να κάνεις μια μήνυση κατά Ζορμπά, για να γίνει κάποιο τζέρτζελο, όχι όμως και να χαλάσεις το συναινετικό κλίμα των ημερών.
♦ Ανακουφισμένος ο Γιωργάκης με τη λήξη της προεδρολογίας και το τέλος του εφιάλτη των εκλογών, τράβηξε μια ακόμα (τρίτη στη σειρά) ξεγυρισμένη αναβολή του συνέδριου του ΠΑΣΟΚ, πηγαίνοντάς το στις 3 Μάρτη. Μπας και προλάβει στο μεταξύ να ελέγξει κάπως την κατάσταση και να βάλει κάποια τάξη στο πασοκικό μπάχαλο.
♦ Eνα κλικ απέχει το να θεωρείσαι σοβαρός από το να γίνεσαι ρόμπα. Πρέπει να το κατάλαβε τώρα ο υπουργός Υγείας Ν. Κακλαμάνης, που πρώτα έκανε θόρυβο με τις καρκινογόνες πλάκες αμιάντου που τοποθετήθηκαν στην πρόσοψη του «Θριάσιου» και όταν έμαθε ότι η παραλαβή είχε γίνει επί Μητσοτάκη και όχι επί ΠΑΣΟΚ τα γύρισε και δηλώνει πως δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος. Η τηλεοπτική εικόνα του, όμως, να χτυπιέται έμπλεος οργής στο βήμα της Βουλής και να εγκαλεί τους Πασόκους για το έγκλημα που διέπραξαν παραλαμβάνοντας αυτό το έργο.
♦ Με τον Παπούλια έχουμε την τρίτη στη σειρά συναινετική εκλογή ΠτΔ. Εχουμε, λοιπόν, τη διαμόρφωση μιας πολιτικής παράδοσης, σύμφωνα με την οποία οι Πασόκοι εκλέγουν δεξιό και οι δεξιοί Πασόκο. Είναι μετά να μην αισθάνονται παραπεταμένοι οι του ΣΥΝ;