♦ Ποιος έσπευσε να χαιρετίσει το νομοσχέδιο της κυβέρνησης για τον «βασικό μέτοχο»; Ο ΣΥΝ! Με ανακοίνωση του Γραφείου Τύπου περιορίστηκε να σημειώσει πως εκείνο που έχει σημασία είναι «να εφαρμοστούν επί της ουσίας οι ρυθμίσεις, πολλές από τις οποίες το κόμμα μας όπως και άλλοι φορείς της δημόσιας ζωής είχαμε επικαλεστεί εγκαίρως». Δηλαδή, αν εφαρμοστούν οι ρυθμίσεις και διαχωριστούν (λέμε τώρα) οι καναλάρχες και οι συγκροτηματάρχες από τους άλλους καπιταλιστές, που αναλαμβάνουν δημόσια έργα και προμήθειες, θα πάψει η πλουτοκρατία να νέμεται το δημόσιο και να ελέγχει ασφυκτικά την ενημέρωση! Ρε, τι κάνει ο άνθρωπος για να εκλεγεί παρελασιάρχης του ελληνικού κράτους…
♦ «Θέλω να καταστήσω σαφές προς κάθε κατεύθυνση ότι δεν πρόκειται να δεχτώ να επιβαρυνθεί το ΙΚΑ μέσα από οποιεσδήποτε αλλαγές που θα αφορούν σε επιμέρους ζητήματα της Κοινωνικής Ασφάλισης», δήλωσε στην «Ελευθεροτυπία» ο υπουργός Απασχόλησης Π. Παναγιωτόπουλος. Εντάξει, το λαϊκιστικό επικοινωνιακό παιχνίδι το ξέρει καλά ο Πάνος (άλλο αν του το χάλασε ο πρόεδρος Λεβέντης, όταν τον έκανε ρόμπα στην τηλεοπτική εκπομπή του). Μήπως, όμως, μπορεί να μας πει αν είναι υπέρ του ΙΚΑ η ρύθμιση που περιλαμβάνεται σε δικό του νομοσχέδιο, με την οποία χαρίζονται (για μια ακόμη φορά) χρέη εργοδοτών προς το Ιδρυμα;
♦ Θέλετε να διαπιστώσετε την πηγή της ακρίβειας; Δείτε τον δείκτη τιμών παραγωγού της βιομηχανίας, που καταρτίζει η ΕΣΥΕ (όπως τον καταρτίζει). Τα τελευταία στοιχεία, λοιπόν, (Οκτώβρης 2004), που δόθηκαν στη δημοσιότητα την περασμένη Τρίτη, δείχνουν αύξηση 4,4% στο δωδεκάμηνο Οκτώβρης 2003 – Οκτώβρης 2004, 0,8% σε σχέση με τον προηγούμενο μήνα (Σεπτέμβρης-Οκτώβρης 2004) και 3,3% σε μέσα επίπεδα. Πριν ένα χρόνο οι αντίστοιχες αυξήσεις ήταν 1,3% (δωδεκάμηνο), 0,5% (μήνας) και 1,8% (μέσα επίπεδα). Εχουμε, δηλαδή σχεδόν διπλασιασμό των ανατιμήσεων στα βιομηχανικά προϊόντα. Ε, βάζουν και οι σουπερμαρκετάδες και μεγαλομαγαζάτορες το… κατιτίς τους και φτάνουμε σ’ ένα αβάσταχτο κύμα ακρίβειας.
♦ Το πιο σύντομο ανέκδοτο της εβδομάδας: Ο Καρζάι πρόεδρος του Αφγανιστάν.
♦ Οκταμελής αμερικανική αντιπροσωπεία, αποτελούμενη από βουλευτές και αξιωματούχους του Λευκού Οίκου προσγειώθηκε κανονικότατα στο τουρκοκυπριακό αεροδρόμιο της Τύμπου και άρχισε τις επαφές της με μέλη του τουρκοκυπριακού πολιτικού συστήματος. Και τί έκαναν οι… βαρείς εθνικιστές της Λευκωσίας; Το κατάπιαν κανονικότατα. Ξέρουν πολύ καλά ότι οι Αμερικάνοι είναι αποφασισμένοι να προωθήσουν τη ντεφάκτο αναγνώριση του τουρκοκυπριακού κράτους, στριμώχνοντας ακόμα περισσότερο τον Παπαδόπουλο και τους περί αυτόν να αποδεχτούν λύση στη βάση του σχεδίου Ανάν.
♦ Ενώ ακόμα και ο σταθμάρχης της CIA στη Βαγδάτη υποστηρίζει πως η κατάσταση στο ιράκ βρίσκεται εντελώς εκτός ελέγχου και πως η «προσωρινή κυβέρνηση» δεν ασκεί καμιά εξουσία, το ανδρείκελο των κατακτητών, Ιγιάντ Αλάουϊ υποστηρίζει πως όλα βαίνουν καλώς και πως οι εκλογές θα διεξαχτούν κανονικά. Δεν υπάρχει πρόβλημα, οι εκλογές μπορεί να διεξαχτούν «επί 15 ή 20 μέρες», δήλωσε! Ούτε η «δική μας» χούντα δεν έκανε τέτοιες εκλογές.