♦ Θέλεις ασφάλεια; Τότε όχι μόνο πρέπει να συνηθίσεις να αισθάνεσαι την ανάσα του μπάτσου στο σβέρκο σου, αλλά και να ανέχεσαι τον εξευτελισμό των ελέγχων και των προσαγωγών. Πρέπει να αποδεχτείς ότι είσαι ύποπτος και θα έχεις την αντιμετώπιση του υπόπτου, μέχρι να αποδειχτεί ότι δεν έχεις κάνεις τίποτα. Αυτή είναι η νέα αστυνομική λογική, που εφαρμόστηκε με το πρόσχημα της Ολυμπιάδας, αλλά θα εξακολουθήσει να εφαρμόζεται, όπως ανακοινώθηκε. Τα πρώτα αποτελέσματα του νέου συστήματος, που εφαρμόστηκε από τον περασμένο Μάη, δείχνουν καθαρά τους στόχους του. Τα πεζά μπατσοπερίπολα έλεγξαν 8.506 άτομα, έκαναν 1.057 προσαγωγές και 11 συλλήψεις. Δηλαδή, εξευτέλισαν τόσες χιλιάδες ανθρώπους, για να βρουν 11 παραβάτες, που σίγουρα θα χρώσταγαν τίποτα χρέη. Οι ασφαλίτες έλεγξαν 2.147 άτομα, προσήγαγαν 299 και συνέλαβαν 185, εκ των οποίων 76 για παραβίαση της νομοθεσίας περί εκδιδόμενων προσώπων και 69 της νομοθεσίας περί ναρκωτικών. Στάνταρ πράγματα δηλαδή: τοξικοεξαρτημένοι και «πεταλουδίτσες». Η μόνιμη «πελατεία» των αστυνομικών τμημάτων. Τί έμεινε, λοιπόν, στο τέλος; Η γιγάντωση της αστυνόμευσης και μόνο.
♦ Υποτίθεται πως η κυβέρνηση έλυσε τα προβλήματα των ακτοπλοϊκών συγκοινωνιών προ δεκαημέρου. Πόσο τα έλυσε φαίνεται από τον ξεσηκωμό που επικρατεί σε όλο το Αιγαίο. Ολα τα νησιά είναι στο πόδι με τα ίδια αιτήματα. Λέτε όλοι αυτοί να είναι «υποκινούμενοι»; Επί ΠΑΣΟΚ κάτι τέτοια ακούγαμε. Επί ΝΔ δεν ακούμε τίποτα. Ο Κεφαλογιάννης τα έχει αφήσει όλα στον αυτόματο πιλότο των εφοπλιστών.
♦ Με το που κατατέθηκε το φορολογικό νομοσχέδιο στη Βουλή, άρχισαν να καταφτάνουν και οι τροπολογίες. Δεν αναφερόμαστε σ’ αυτές των βουλευτών, που επιδιώκουν «εξυπηρετήσεις» προς τους προστάτες τους, αλλά σ’ αυτές που καταθέτει η ίδια η κυβέρνηση. Η πρώτη τροπολογία καταργεί το μικρό φόρο (10%) που επιβαλλόταν στις χορηγίες πάνω από 2950 ευρώ. Ηταν απαίτηση των καπιταλιστών που παριστάνουν τους Μαικήνες. Οι ψυλλιασμένοι, βέβαια, ξέρουν ότι οι περισσότερες χορηγίες είναι «μαϊμουδισμένες» και με τη φοροαπαλλαγή του Μαικήνα του ‘ρχεται τσάμπα η διαφήμιση. Χώρια που μ’ αυτή τη μέθοδο μπορεί να ξεπλυθεί και χρήμα. Κατά τα άλλα, η κυβέρνηση… νοικοκυρεύει.
♦ Ανοιξε δρόμους ο γίγαντας Κίμων (Κουλούρης) εκστρατεύοντας στις λαϊκές και στήνοντας πόλεμο με αγγούρια και κολοκυθάκια. Ξέρετε τί κάνουν οι σημερινοί; Στήνουν ένα τραπεζάκι στη λαϊκή, βάζουν πάνω μια ζυγαριά και μια ταμπέλα που γράφει: «Υπ. Ανάπτυξης Γ.Γ. Εμπορίου Δ/νση Μετρολογίας: Ελέγχω και κερδίζω». Πάει λοιπόν ο καταναλωτής, ζυγίζει το προϊόν που μόλις αγόρασε από το μανάβη και βλέπει αν ήταν καλό στο ζύγι! Αμ δεν πάσχει από το ζύγι ο καταναλωτής, από την ακρίβεια πάσχει και από τη λιτότητα στους μισθούς. Την κυβέρνηση, όμως, δεν την ενδιαφέρει η τιθάσευση της ακρίβειας, αλλά να φαίνεται ότι κάτι κάνει.