♦ Μπορεί ο Σαμαράς να υποσχέθηκε προσωπικά στους εκπροσώπους της Eldorado Gold, ότι θα τους δώσει με fast track διαδικασίες την άδεια να ανοίξουν μεταλλουργία χρυσού και στον Εβρο, οι κάτοικοι της περιοχής, όμως, ξεσηκώθηκαν και πάλι και με μια μαζική διαδήλωση στην Αλεξανδρούπολη ξαναφώναξαν «όχι». Και δεν φαίνεται να υπάρχει και Πάχτας εκεί. Ισως γι’ αυτό το Μαξίμου ανακοίνωσε ότι το… ξανασκέφτεται. Θέλει να κλείσει πρώτα το ένα μέτωπο και μετά ν’ ανοίξει το άλλο, αλλά και πάλι κακούς υπολογισμούς κάνει.
♦ Οπου φύγει φύγει κι ό-ποιον πάρει ο χάρος. Από την πίσω πόρτα έφυγε ο αναπληρωτής υπουργός Υγείας Μ. Σαλμάς, καθώς οι Μεσολογγίτες τον είχαν περικυκλώσει με άγριες διαθέσεις και γκαζώνοντας το αυτοκίνητο για να φύγει, πέταξε και δυο-τρεις κάτω. Ευτυχώς γλίτωσαν τα χειρότερα οι άνθρωποι, τον Σαλμά όμως τον βλέπουμε να κάνει καιρό να ξαναπάει για ψάρι στην Τουρλίδα.
Αμ’ ο Βορίδης που πήγε για ομιλία στη Λάρισα και η περιοχή όπου θα μιλούσε θύμιζε επίσκεψη αμερικανού προέδρου; Κλούβες να φράζουν το δρόμο, ασφαλίτες, καπελάκηδες, ΜΑΤάδες και ντόπιοι νεοδημοκράτες σε ρόλο σεκιούριτι που κάνουν πόρτα σε νυχτερινό μαγαζί. Μια χαρά τα πάνε με το λαό, δεν μπορείς να πεις.
♦ Ο άλλος αστέρας της ακροδεξιάς, ο Μπουμπούκος, πήγε να μιλήσει στη Χαλκιδική, στη Μεγάλη Παναγιά. Στην αντισυγκέντρωση που οργάνωσε η «Ελληνικός Χρυσός»! Βόλτα στο χωριό δεν έκανε, βέβαια. Μίλησε, αποθεώθηκε, στ’ αμάξι και τον πούλο, με ισχυρότατη αστυνομική συνοδεία.
♦ Το μεγάλο κάζο, όμως, το έπαθαν τα νεοναζιστικά θρασίμια. Συνεννοήθηκαν με τον Πασόκο δήμαρχο Ελασσόνας και πήγαν να καταθέσουν στεφάνι –άκουσον, άκουσον!– στη μαρτυρική Τσαριτσάνη, εκεί που οι ομογάλακτοί τους ιταλοί φασίστες δολοφόνησαν 45 πατριώτες, ως αντίποινα για τη δράση του ΕΑΜ-ΕΛΑΣ. Ο κόσμος τους πλάκωσε στα μπινελίκια, ο δήμαρχος πήγε να τους σώσει ανακοινώνοντας ότι η εκδήλωση ματαιώνεται, όμως ο τοπικός Μορφωτικός Σύλλογος μπήκε μπροστά, η τελετή έγινε και τα χρυσαύγουλα έφυγαν ντροπιασμένα και με κατεβασμένα κεφάλια. Βλέπετε, εκεί δεν περνάνε τα τάγματα εφόδου.
♦ Μπόλικο χρήμα μοιράζει στους βαρόνους των media η «Ελληνικός Χρυσός», πληρώνοντας διαφημιστικά φυλλάδια που μοιράζονται με τις κυριακάτικες εκδόσεις. Βλέπετε, μετά τη μαχητική ενέργεια στις Σκουριές και όσα ακολούθησαν, έσπασε το φράγμα της σιωπής, οι ανταγωνιστές του Μπόμπολα άρχισαν να δίνουν βήμα στους Χαλκιδικιώτες και χρειάζεται χρήμα για να αγοραστεί νέο πέπλο σιωπής.