♦ «Εντονη αντίδραση των βουλευτών του ΣΥΡΙΖΑ – ΕΚΜ σχετικά με τις νέες μειώσεις στο εισόδημα των εν ενεργεία και αποστρατεία στελεχών των Ενόπλων Δυνάμεων, αλλά και των Σωμάτων Ασφαλείας». Ετσι τιτλοφόρησε το Γραφείο Τύπου του ΣΥΡΙΖΑ το δελτίο στο οποίο κατέγραψε την κοινοβουλευτική μάχη που έδωσαν οι βουλευτές του Βαλαβάνη, Δρίτσας και Διαμαντόπουλος (ναι, ναι, ο γνωστός… αντιεξουσιαστής) για τις συντάξεις μπάτσων και καραβανάδων. Η ψήφος δεν έχει χρώμα, όπως έλεγαν παλιότερα…
♦ Η τρόικα «πέφτει έξω» στις προβλέψεις της για το ελληνικό «πρόγραμμα» κι ο Τσίπρας «πέφτει έξω» στις προβλέψεις του για τις εκλογές. Χωρίς αυτοκριτική, φυσικά, γιατί οι… μεγάλοι δεν κάνουν αυτοκριτική. Οταν του επισημάνθηκε (συνέντευξη στη Real News), ότι έπεσε έξω στην πρόβλεψή του και ρωτήθηκε πότε προβλέπει τώρα εκλογές, απάντησε σαν… Ολι Ρεν: «Είχαμε προβλέψει ότι και το 3ο Μνημόνιο θα πέσει πολύ γρήγορα έξω, και αυτό επιβεβαιώνεται (…) Δεν θα μπορέσουν να κρατηθούν για πολύ γαντζωμένοι στην εξουσία υπό αυτές τις συνθήκες. Οι εκλογές πρέπει να γίνουν όσο το δυνατόν πιο γρήγορα»!
♦ Και για να μην ξεχνιόμαστε. Ο Ρεν ξαναδήλωσε ότι «η ύφεση στην Ελλάδα δεν οφείλεται στη λιτότητα αλλά στην πολιτική αστάθεια και στην καθυστέρηση των διαρθρωτικών μεταρρυθμίσεων». Μήπως μπορούν οι ΣΥΡΙΖΑίοι, που εξακολουθούν να κάνουν πολιτικό τζόγο με τον περιβόητο «πολλαπλασιαστή», πώς θα ξεπεραστεί αυτή η κάθετη θέση της Κομισιόν;
♦ Οπως φαίνεται, όμως, ο ΣΥΡΙΖΑ έχει την απάντηση. Οπως δήλωσε ο Τσίπρας, στην προπαγανδιστική περατζάδα που έκανε στην απεργιακή συγκέντρωση της 20ής Φλεβάρη, μετά τις γερμανικές εκλογές δε θα υπάρχει πρόβλημα! Παραξενεύεστε; Κι όμως, αυτό είπε. Αφού τόνισε ότι δημιουργείται «μια κοινωνική συμμαχία που διεκδικεί να σταματήσει τώρα η καταστροφή», συμπλήρωσε: «Το λάθος να διορθωθεί τώρα, όχι μετά τις γερμανικές εκλογές όπως βολεύει την κα Μέρκελ. Τότε θα είναι ήδη πολύ αργά». Ζήτημα χρόνου είναι, λοιπόν! Οπότε, εύκολα μπορεί να συμπεράνει κάποιος… υπομονετικός, ότι ο Σαμαράς ακολουθεί μια σοφή τακτική. Τα ‘χει καλά με τη Μέρκελ και περιμένει, όντας σίγουρος πως μετά τις γερμανικές εκλογές θα υπάρξει ένα καινούργιο «κούρεμα» του ελληνικού χρέους. Αυτό, βέβαια, πλέον το γνωρίζουν όλοι. Το είπε ο Στουρνάρας, το είπε η Δαμανάκη, το γράφει ο Τύπος. Ο Τσίπρας τι λόγο έχει να λέει ότι «το λάθος θα διορθωθεί» και να διαφωνεί μόνο ως προς το χρόνο της διόρθωσης; Απλούστατα, και για τον ΣΥΡΙΖΑ το μείζον είναι να υπάρξει ένα καινούργιο «κούρεμα». Τα υπόλοιπα… θα έρθουν μόνα τους.