♦ «Eίναι αξιοσημείωτο ότι και οι τρεις ομιλητές παραδέχθηκαν δημόσια ότι το βιβλίο θα έπρεπε να μπει στα σχολεία». Αυτή η… σεμνή παρατήρηση αλιεύτηκε από δελτίο Τύπου του υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και αφορά, βεβαίως, βεβαίως, το βιβλίο… πατριδογνωσίας του Κώστα Σκανδαλίδη. Προσέξτε τη διατύπωση: παραδέχτηκαν οι ομιλητές. Ο Σκανδαλίδης το ήξερε από τον καιρό που το ‘γραφε. Οι συνεργάτες του δεν είχαν καμιά αμφιβολία. Τώρα το παραδέχονται και άλλοι. Ο Γεωργουσόπουλος, ο Βασιλικός, ο Μπαμπινιώτης…
♦ «Θεωρώ ότι η επιλογή της κυρίας Γεννηματά ήταν απολύτως σωστή, με την έννοια ότι στη συγκεκριμένη χρονική περίοδο έχει τα χαρακτηριστικά που μπορούν να συσπειρώσουν το ΠΑΣΟΚ και να εκφράσουν την ενωτική πορεία του». Η δήλωση έγινε από τη Διαμαντοπούλου και τη θεωρούμε εύστοχη. Η Φώφη επιλέχτηκε επειδή δεν μπορεί να πει τίποτα, ενώ αντίθετα είναι αγαπησιάρα. Δώστε και σώστε…
♦ Τη Σητεία, τη γενέτειρά του, επέλεξε ο Καρχιμάκης για να παρακολουθήσει την παρέλαση, νομίζοντας ότι οι άνθρωποί του θα τον προστατεύσουν. Ομως, ήταν τόσα τα «γαλλικά» που άκουσε, που μετά από λίγο αναγκάστηκε ν’ αποχωρήσει από την εξέδρα φοβούμενος τα «χειρότερα».
♦ «Λέμε όχι στον καταστροφικό ενδοαριστερό “εμφύλιο”, που εμποδίζει την ανατροπή της επίθεσης, λέμε ναι στον συντροφικό διάλογο μπροστά στους εργαζόμενους». Αλέξης Τσίπρας; Οχι, Δημήτρης Δεσύλλας, του ΝΑΡ και της ΑΝΤΑΡΣΥΑ («Ποντίκι», 22.3.12). Δυνάμεις της ανατροπής και ο Περισσός και ο ΣΥΡΙΖΑ και ποιος ξέρει πόσες ακόμα! Στο ίδιο άρθρο του στελέχους του ΝΑΡ γίνεται λόγος για «προγραμματική και πολιτική ανεπάρκεια της ρεφορμιστικής και φιλο-ΕΕ διαχειριστικής Αριστεράς! Μιλάμε ότι τους… τσάκισαν στην πολιτική.
♦ Το πιο εξωφρενικό και άκρως… ανταρσιακό. Προτείνεται «αναγκαίο πρόγραμμα κοινής δράσης, εργατικής απάντησης και αριστερής διεξόδου από την κρίση»! Το μόνο που δεν υπάρχει σ’ αυτό το πρόγραμμα είναι η ανατροπή του καπιταλισμού και ο κομμουνισμός. Πρόκειται, δηλαδή, για ένα πρόγραμμα που παρά τα διάφορα ηχηρά που περιλαμβάνει οδηγεί σε ακόμα βαθύτερη κρίση!
♦ Πόσο σκουλήκι μπορεί να γίνει κάποιος που δηλώνει αριστερός και ανακάλυψε τα «καλά» της κοινοβουλευτικής καριέρας; Μέχρι και τα παιδιά του μπορεί να βγάλει στο μεϊντάνι. Την 11χρονη κόρη του επικαλέστηκε ο Ψαριανός της ΔΗΜΑΡ, η οποία, όπως είπε, δεν μπορούσε να κατανοήσει γιατί ο κόσμος κατέβηκε στην παρέλαση να διαμαρτυρηθεί και τον ρωτούσε –είπε– αν αυτοί οι άνθρωποι κατέβηκαν για να βρίσουν τον Κολοκοτρώνη και τον Καραϊσκάκη!
♦ «Δεν υπήρχε κανένας κίνδυνος χρεοκοπίας. Αυτά ήταν παραμύθια τα οποία εφευρέθηκαν. Ηταν εκβιαστικά διλήμματα», δήλωσε ο κωλοτούμπας Χεριχέρης! Ποιος είχε πρωταγωνιστήσει στην κινδυνολογία περί χρεοκοπίας; Ποιος έλεγε τα περισσότερα παραμύθια; Ο κωλο- τούμπας Χεριχέρης!