♦ Γλώττα λανθάνουσα… Είπε ο Χρυσοχοΐδης στον Παπαχελά: «Μαζί με τους άξιους συνεργάτες μου, καταπολεμήσαμε την τρομοκρατία, κατατροπώσαμε μια ακόμη επαναστατική οργάνωση». Αυτό που ονομάζουν «τρομοκρατία» δεν είναι παρά εκδηλώσεις ενός επαναστατικού κινήματος. Αυτοί είναι οι εχθροί του λαού και όχι εκείνοι που βαφτίζουν «τρομοκράτες».
♦ Τριγμοί στην τρόικα. Οχι την κανονική, την άλλη, την Πασοκική. Η Αννούλα προτείνει παράταση της συγκυβέρνησης Παπαδήμου διότι «δεν πρέπει να ολοκληρώσει το έργο της με το μαχαίρι στο λαιμό». Θεωρεί μάλιστα ότι ο Παπαδήμος «ως κανονικός πρωθυπουργός μπορεί να προχωρήσει σε ανασχηματισμό». Ο Αντρέας, όμως, είναι ανένδοτος. Χαρακτηρίζει τη συγκυβέρνηση «ειδικού χρόνου και ειδικού σκοπού» και σημειώνει με κατηγορηματικότητα ότι «η κυβέρνηση Παπαδήμου δεν μπορεί να πάει πέρα από το Μάρτιο». Αν υποθέταμε ότι η Διαμαντοπούλου θέλει παράταση της συγκυβέρνησης για να προετοιμάσει τη δική της υποψηφιότητα για την αρχηγία του ΠΑΣΟΚ, ενώ ο Λοβέρδος θέλει εκλογές τώρα εκτιμώντας ότι είναι η καλύτερη συγκυρία για τη δική του υποψηφιότητα, θα κάναμε λάθος;
♦ «Την φράση “λεφτά υπάρχουν” δεν την είπα εγώ». Γιάννης Ραγκούσης έφα. Ο βλαχοδήμαρχος (ελέω πεθερού και κάμποσων στελεχών της Δεξιάς) Πάρου, που ο Παπανδρέου τον πήρε και από μπιφτεκά τον έκανε πρώτα εκπρόσωπο Τύπου, μετά γραμματέα του ΠΑΣΟΚ, μετά πρωτοκλασάτο υπουργό, μετά αντ’ αυτού συντονιστή της κυβέρνησης. Ραγκούσης, Παπακωνσταντίνου, Γερουλάνος, Αθανασάκης, Βάρτζελη υπήρξαν οι στενότεροι συνεργάτες του Παπανδρέου. Αυτοί που «έβγαζαν τη γραμμή». Αυτοί που επινόησαν και το «λεφτά υπάρχουν» και όλα τα υπόλοιπα. Το ότι ο Ραγκούσης εγκατέλειψε τον Παπανδρέου αφορά τις μεταξύ τους σχέσεις, μολονότι δεν στερείται και ευρύτερου νοήματος. Το ότι προσπαθεί να αποστασιοποιηθεί από μια γραμμή της οποίας υπήρξε συνδιαμορφωτής δείχνει και πόσο λίγος είναι. Το αν θα είναι λίγα τα ψωμιά του στην αστική πολιτική δεν μπορούμε να το πούμε με σιγουριά, γιατί έχουμε δει πολλούς φελούς να επιπλέουν.
♦ Ιδιοκτησίας Μπόμπολα είναι το Polis Park στη Ριζάρη, του οποίου τον επιφανειακό χώρο καθάρισε, φύτεψε και γενικά διαμόρφωσε ο Δήμος Αθηναίων, με λεφτά από τα χαράτσια που επιβάλλει στον κοσμάκη (σχετικά γράψαμε στο προηγούμενο φύλλο). Ετσι εξηγείται το ότι ο Καμίνης φιλοξενείται καθημερινά σχεδόν από Μέσα που ελέγχει άμεσα ή έμμεσα ο συγκεκριμένος μεγαλοεργολάβος.