♦ Ποιος έσπευσε να υπερασπιστεί τον Πάγκαλο, μετά τα «γαλλικά» που άκουσε από τους φοιτητές στο Παρίσι; Το ΛΑΟΣ! Ο Καρατζαφέρης αισθάνεται μια έλξη για τον Πάγκαλο, όχι λόγω βάρους (άλλωστε ο Πάγκαλος του ρίχνει στ’ αυτιά), αλλά επειδή ο Πάγκαλος έχει εκφραστεί πολλάκις με τα πιο θερμά λόγια για τον Καρατζαφέρη και το κόμμα του. «Με ασχήμιες δεν ασκείται εποικοδομητική πολιτική», ανακοίνωσε το γραφείο Τύπου του καρατζαφέρειου συμφύρματος.«Οι δήθεν αυθόρμητες “παραστάσεις” εδώ και στο εξωτερικό, είναι προϊόν της στρατηγικής των κομμάτων της αριστεράς. Προφανώς δεν σκέπτονται τις συνέπειες αν τυχόν ξεφύγει μία σπίθα», κατέληξε. Μια γελοία ανακοίνωση για έναν γελοίο πολιτικό.
♦ Μπορεί με την υπεράσπιση του Πάγκαλου να τα καταφέρνει μια χαρά ο Καρατζαφέρης, με τα σενάρια που τον φέρουν να συνεργάζεται εκλογικά με τη ΝΔ ή που ξαναφέρουν τον Βορίδη να παζαρεύει την ένταξή του στο ρετιρέ της γαλάζιας πολυκατοικίας, δεν ξέρει τι να κάνει. Μπορεί να μιλά για «προβοκατόρικα δημοσιεύματα» και για «ωμή παρέμβαση στα εσωτερικά ενός πολιτικού κόμματος», αλλά η καρδούλα του τρέμει, γιατί ξέρει ότι η ψήφιση του Μνημόνιου πληρώνεται στην κάλπη. Γι’ αυτό και για πρώτη φορά, απαντώντας σε ερώτημα για το ενδεχόμενο πρόωρων εκλογών και την αυτόνομη κάθοδο του κόμματός του, απάντησε σιβυλλικά: «Αυτό εξαρτάται από το πότε και πώς θα γίνουν οι εκλογές, θα πράξω ανάλογα με το τι θα ωφελεί τη χώρα εκείνη την περίοδο. Δεν έχω αγκύλωση στο να συνεργαστώ για το καλό της χώρας»! «Πρέπει όλοι να δεχθούμε ότι αυτές οι εκλογές έχουν μια καταλυτική δυναμική που πρέπει να την εξετάσουμε σε βάθος, είναι άλλο να προκηρυχθούν οι εκλογές το 2012, άλλο σε 5 μήνες και άλλο να έχουμε πόλεμο», κατέληξε. Αργότερα το ξανασκέφτηκε και έβαλε το γραφείο Τύπου του ΛΑΟΣ να βγάλει μια «ξεκαρφωτική» ανακοίνωση που έλεγε: «Εάν οι εκλογές μεταφερθούν στο απώτερο μέλλον και οι οικονομικές συνθήκες επιβάλλουν ένα πολιτικό περιβάλλον εκτάκτου ανάγκης, η ευθύνη του ΛΑ.Ο.Σ. επιτάσσει να εξετάσει όλες τις πιθανές προσφερόμενες λύσεις, με γνώμονα το εθνικό συμφέρον».
♦ Ψωμιάδης, Παπαθεμελής, Εμφιετζόγλου, Κούβελας και σία. Ολη η συνομοτοξαία των ελληνόψυχων χριστιανών παρευρέθηκε σε ομιλία του Μήκυ Θεοδωράκη στο στο Βελλίδειο Συνεδριακό Κέντρο της Θεσσαλονίκης, την περασμένη Κυριακή. Τι γυρεύουν όλοι τούτοι σε μια εκδήλωση μιας πατριωτικής, υποτίθεται, κίνησης, με αντιιμπεριαλιστικά χαρακτηριστικά, που ζητά να μην πληρωθεί το χρέος, που μιλά για κατοχή της χώρας και τα παρόμοια; Ο αντιιμπεριαλισμός του Θεοδωράκη, του Καραμπελιά και των ομοίων τους δεν είναι παρά ένας καμουφλαρισμένος εθνικισμός. Γι’ αυτό και οι καραδεξιοί εθνικισταράδες, που κάτι τέτοια τα μυρίζονται, σπεύδουν να τους αγκαλιάσουν. Κυλάει ο τέτζερης και βρίσκει το καπάκι.