♦ Τελικά τι θα κάνει ο Δημαράς; Αγωνιούμε, ρε παιδί μου. Τη βραδιά που αποκλείστηκε από τον πρώτο γύρο, ανακοίνωσε ότι από 1η Γενάρη θα παραιτηθεί από βουλευτής. Καμιά εικοσαριά μέρες μετά, απέδωσε τη δήλωσή του σε «παρορμητισμό της στιγμής». Η συνομιλία που είχε με δημοσιογράφους βγήκε, οπότε την επομένη (25 Νοέμβρη) ανακοίνωσε ότι «η δήλωσή μου τη νύχτα των εκλογών ισχύει». Την προηγούμενη εβδομάδα, επανήλθε με νέα δήλωση, σύμφωνα με την οποία δέχεται πιέσεις από… εκατοντάδες χιλιάδες συμπολίτες (κόψε κάτι, ρε μεγάλε) να μην παραιτηθεί. Και ετοιμάζει κόμμα με τον Οικονόμου…
♦ Κανένα πρόβλημα με την επίσκεψη Λίμπερμαν δεν είχε η ΔηΑρι του Κουβέλη, ούτε με την «επιζητούμενη γεωπολιτική αναβάθμιση της Ελλάδας». Απλώς, θύμισε στην κυβέρνηση να μην περιοριστεί στα θέματα που αφορούν «στην ενεργειακή, οικονομική και στρατιωτική συνεργασία», αλλά να θέσει «και το ζήτημα της δίκαιας επίλυσης του Παλαιστινιακού, το άμεσο πάγωμα των ισραηλινών εποικισμών και την επανέναρξη των ειρηνευτικών συνομιλιών». Και με τον αστυφύλαξ και με τον χωροφύλαξ οι «ανανεωτικοί».
♦ 7.150 ευρώ πλήρωσαν οι γονείς διδύμων, που γεννήθηκαν πρόωρα, ως συμμετοχή στη δαπάνη ενός εμβολίου που ενισχύει το ανοσοποιητικό σύστημα. Το Δημόσιο, επικαλούμενο απόφαση του 2005, απεφάνθη ότι η συμμετοχή στη δαπάνη αγοράς του συγκεκριμένου εμβολίου είναι 25%. Επειδή οι συγκεκριμένοι γονείς το έψαξαν το θέμα, γιατί θεώρησαν ότι δεν είναι δυνατόν να πληρώσουν τόσα λεφτά για να διασφαλίσουν την υγεία των βρεφών τους, εισέπραξαν την απάντηση ότι «το φάρμακο δεν παρεμβαίνει στην άνοση απόκριση αλλά χρησιμοποιείται ως ανοσοπροφυλακτικό εμβόλιο» και γι’ αυτό «η συμμετοχή στη δαπάνη αγοράς του είναι 25%». Απευθύνθηκαν και σε γιατρούς του δημοσίου, οι οποίοι αρνήθηκαν να τους δώσουν γραπτή βεβαίωση ότι το συγκεκριμένο εμβόλιο δεν είναι απαραίτητο να γίνει και ότι δεν μπαίνει σε κίνδυνο η υγεία των παιδιών. Ετσι, οι άνθρωποι αναγκάστηκαν να πληρώσουν το υπέρογκο ποσό, προκειμένου να διασφαλίσουν την υγεία των παιδιών τους που γεννήθηκαν ιδιαίτερα πρόωρα (10 εβδομάδες). Με τέτοιες αποφάσεις διασφαλίζεται το «νοικοκύρεμα» στο χώρο της υγείας. Οι ασφαλισμένοι υποχρεώνονται να βάζουν όλο και πιο βαθιά το χέρι στην τσέπη.
♦ Μπορεί λεφτά για εργαζόμενους και συνταξιούχους και ανέργους να μην υπάρχουν, μπορεί οι φόροι σε βάρος του λαού να έχουν φτάσει στα ύψη, όμως για τους καλόγερους-μπίζνεσμεν του Αγίου Ορους υπάρχει ακόμα κρατικό παραδάκι και τους χορηγείται αφειδώς. Με πράξη του υπουργικού συμβουλίου στις 9.12.2010, που υπογράφεται από τον πρωθυπουργό και τους υπουργούς, καθορίστηκε 2,25 εκατομμύρια ευρώ η χορηγία του Δημοσίου προς τις «Ιερές» Μονές του Αγίου Ορους για το οικονομικό έτος 2010. Θα φάνε και θα πιουν πάλι εις υγείαν των κορόιδων τα κοράκια.