♦ «Οι συντηρητικοί είδαν την κρίση σαν χρυσή ευκαιρία να εξασθενίσουν το κοινωνικό κράτος, να μειώσουν τα εργατικά δικαιώματα που κατακτήθηκαν μετά από σκληρούς αγώνες. Ευθύνη μας είναι να τα διαφυλάξουμε με κάθε κόστος. Πρέπει να βοηθήσουμε τα εκατομμύρια των άνεργων Ευρωπαίων να βρουν δουλειά». «Το να διασώζουμε τις τράπεζες σε βάρος των φτωχότερων πολιτών δεν είναι μόνον οικονομικά μη βιώσιμο, είναι κοινωνικά και ηθικά απαράδεκτο». «Οι συντηρητικοί λένε ότι ήρθε η ώρα της λιτότητας αλλά τι εννοούν; Τις συντάξεις, το κράτος πρόνοιας, τα επιδόματα ανεργίας, την εκπαίδευση. Αν τα κόψουμε, θα προκύψει μεγαλύτερη ανισότητα». Ποιος είπε τα παραπάνω; Ο Γιωργάκης Παπανδρέου! Φορτώνει στους συντηρητικούς αυτά που κάνει ο ίδιος και μάλιστα στη χειρότερη εκδοχή τους. Ο τύπος αυτός έχει ξεπεράσει σε ξετσιπωσιά κάθε προηγούμενο αστού πολιτικού. Εχει αφήσει πίσω και τον πατέρα του και τον παππού του.
♦ «Διδασκόμαστε από τη δυνατότητά σας να προσαρμόζεστε κάθε φορά στις ανάγκες της πραγματικότητας. Σήμερα κυβερνάτε την Κύπρο, η οποία είναι μια χώρα καπιταλιστική, στην οποία λειτουργεί η αγορά». Θα θέλαμε να βλέπαμε τα μούτρα της Παπαρήγα, την ώρα που άκουγε και έβλεπε τον Θ. Πάγκαλο να λέει τα παραπάνω, στο συνέδριο του ΑΚΕΛ, το οποίο χαιρέτισε ως εκπρόσωπος της ελληνικής κυβέρνησης. Αλλά κι ο Πάγκαλος, τι σαδιστής είν’ αυτός, ρε παιδί μου; Εβαλε το μαχαίρι στην πληγή και το ‘στριβε ηδονιζόμενος με τον πόνο της άλλης.
♦ Και μια που αναφερόμαστε στον Περισσό, να μην ξεχάσουμε ότι οι απολύσεις στη… σοσιαλιστική νησίδα της «Τυποεκδοτικής» συνεχίζονται. Αλλα είκοσι άτομα απολύθηκαν την προηγούμενη εβδομάδα. Ανάμεσά τους και οδηγοί που μετέφεραν το προσωπικό στο Κρυονέρι. Η μεταφορά θα γίνεται πλέον από εργολάβο! Για δες κάτι συμπτώσεις. Την ίδια μέθοδο επιλέγουν και το κράτος (με τους γνωστούς δουλέμπορους) και άλλες καπιταλιστικές επιχειρήσεις. Παίρνεις έναν εργολάβο να σου κάνει τη δουλειά, επειδή εκείνος μπορεί με δουλεμπορικές μεθόδους να ξεσκίζει τους εργαζόμενους, ενώ εσύ θα έπρεπε να τους πληρώνεις και να τους ασφαλίζεις σύμφωνα με τις συλλογικές συμβάσεις και το νόμο.
♦ Ζει η αναπληρώτρια υπουργός Φώφη; Ζει και βασιλεύει και κάνει και δηλώσεις. Τις προάλλες εκπροσώπησε το υπουργείο Παιδείας, Διά Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων στο 1ο Πανελλήνιο Συνέδριο για τον έλεγχο του καπνίσματος! Ηταν τόσο σημαντική η παρουσία της που στο τέλος έκανε βαρυσήμαντη δήλωση! «”Μαθαίνω να μην καπνίζω”. Δεν είναι απλά το θέμα του πρώτου και πολύ σημαντικού Συνεδρίου για το έλεγχο του καπνίσματος. Δεν είναι καν ένας τίτλος, ένα σύνθημα. Είναι η υποχρέωση που έχουμε όλοι εμείς απέναντι στα παιδιά, να τους παρουσιάσουμε την αλήθεια, να πείσουμε ότι ο καλύτερος δρόμος στη ζωή, είναι αυτός που πηγαίνει μακριά και χωρίς το τσιγάρο». Πάντως, εμείς, τόσα χρόνια στο κουρμπέτι, πρώτη φορά έχουμε δει κυβέρνηση με τόσους αναπληρωτές υπουργούς και υφυπουργούς σε ρόλους γλάστρας.