♦Α, όλα κι όλα, η υφυπουργός Νταλάρα (κάτι σαν την υπολοχαγό Νατάσα) εργάζεται κοπιωδώς, υπερασπίζοντας τα συμφέροντα της χώρας στα πέρατα της οικουμένης. Την περασμένη βδομάδα, για παράδειγμα, βρέθηκε στην Ουάσιγκτον, «για να λάβει μέρος σε διεθνές συνέδριο με θέμα, την διαχείριση των μεταναστευτικών ροών»! Επί τη ευκαιρία, είδε κι έναν από τους πολ- λούς αναπληρωτές γενικούς γραμματείς του ΟΗΕ (αυ- τούς που χρησιμοποιεί ο Μπαν Κι Μουν όταν βαριέται να πάει ο ίδιος) κι έκανε και δήλωση στους δημοσιογράφους, στην οποία τόνισε «την ανάγκη μεγαλύτερης υποστήριξης της Ευρωπαϊκής Ενωσης προς την Ελλάδα όσον αφορά το μεταναστευτικό ζήτημα». Δεν ξέρουμε αν η Ουάσιγκτον έχει και οίκους μόδας, αλλά όσο να ‘ναι κάποια ψώνια θα τα έκανε η υφυπουργός Νταλάρα. Εδώ κοτζάμ υπουργός φον Δρού-τσας έγινε ρεντίκολο στη Νέα Υόρκη, όταν είχε πάει με τον πρωθυπουργό Γιωργάκη, καθώς πήρε λιμουζίνα και μια ντουζίνα φουσκωτούς και πήγε για ψώνια σε διάσημο πολυκατάστημα. Τον έκραξαν οι αμερικάνικες εφημερίδες, αλλά αυτό δε στάθηκε ικανό να τσαλακώσει το αγέρωχο προφίλ του.
♦ «H Ελλάδα αντικαθιστά το υφιστάμενο χρέος, που είναι νομικά και λογιστικά εύκολο να αναδιαρθρωθεί με ευνοϊκούς όρους, με χρέος το οποίο είναι δύσκολο ή αδύνατο να αναδιαρθρωθεί. Είναι σαν να δανείζονται από τοκογλύφο της μαφίας για να αποπληρώσουν μια προκαταβολή από τη γιαγιά τους». Απόσπασμα από άρθρο του John Dizard στους Financial Times. Τελικά, από τα παπαγαλάκια του διεθνούς χρηματιστικού κεφάλαιου, που υπηρετούν τους δικούς τους (κερδοσκοπικούς) στόχους, μαθαίνεις μερικές αλήθειες που η εγχώρια προπαγάνδα προσπαθεί να θάψει.
♦ «Η γενική εκτίμηση είναι ότι η καμπύλη της ανάπτυξης των ΗΠΑ κινούνταν με ταχύτερο ρυθμό πριν ανακύψει το πρόβλημα του ελληνικού χρέους», σημείωσε ο Μπαράκ Ομπάμα προ ημερών. Η Ελλαδίτσα, με το ασήμαντο ΑΕΠ (ούτε καν 1% του παγκόσμιου ΑΕΠ) τορπίλισε την προσπάθεια ανάκαμψης της αμερικάνικης μονοπωλιακής οικονομίας! Τι άλλο θα σκαρφιστούν για να κρύψουν την ουσία και τις κινητήριες δυνάμεις της παγκόσμιας καπιταλιστικής κρίσης;
♦ Την περασμένη βδομάδα, το έγκυρο (από πλευράς χρηματιστικού κεφάλαιου) πρακτορείο Bloomberg δημοσίευσε μια παγκόσμια δημοσκόπηση μεταξύ 1.030 επενδυτών (τζογαδόρων της χρηματιστηριακής αγοράς) και αναλυτών (παπαγάλων), βάσει της οποίας το 71% εκτιμά ότι η Ελλάδα θα χρεοκοπήσει. Στην ίδια έρευνα το Σεπτέμβρη του 2010 το ποσοστό ήταν 67%. Δικαιώνεται έτσι η κυβέρνηση (Παπανδρέου, Παπακωνσταντίνου και σία) που δηλώνει ότι υπό τη διοί-κησή της η χώρα κατάφερε να ανακτήσει την… αξιοπιστία της και την εμπιστοσύνη των διεθνών αγορών!
♦ Την ελιά επέλεξε ως σύμβολο του κόμματός της η κόρη του Μητσοτάκη. Είπε διάφορα ποιητικά για το συμβολισμό, αλλά ούτε η ίδια ούτε οι σύμβουλοι προπαγάνδας της εντόπισαν το συνειρμό που παράγει το σύμβολο: η ελιά βγάζει λάδι, σήμα κατατεθέν της οικογένειας Μητσοτάκη, παλαιόθεν. Αναμένονται ήδη τα πρώτα ανέκδοτα.