♦ «Ο λαός χρειάζεται να συνειδητοποιήσει ότι πρέπει να αντεπιτεθεί, να μην πέσει στη σκανδαλολογία, αλλά να κάνει αυτός κάθαρση πραγματική. Που σημαίνει, ότι το λαϊκό κίνημα πρέπει να νικήσει», δήλωσε η Αλ. Παπαρήγα. Τι ακριβώς εννοεί η… ποιήτρια, όταν λέει ότι ο λαός πρέπει να νικήσει; Μήπως να αυξήσει το ποσοστό του Περισσού στις εκλογές; Επειδή και η ίδια ήταν μεγαλοστέλεχος του κόμματός της το 1989-90, μήπως μπορεί να μας πει τι απέγινε με εκείνη την περιβόητη «κάθαρση», χάριν της οποίας σχημάτισαν κυβέρνηση με τη ΝΔ του Μητσοτάκη; Επειδή δεν έχει δα περάσει κάνας αιώνας από τότε, καλό θα είναι ο λαός να θυμάται. Γιατί λαός χωρίς μνήμη είναι λαός χωρίς μέλλον.
♦ «Στήριξα το κόμμα και την προεδρία Σημίτη, αφιέρωσα τριάντα χρόνια στην υπόθεση του κόμματος και ουδέποτε πρόδωσα. Προδόθηκα όμως από δειλές και υποκριτικές συμπεριφορές». Ο πιστός σκύλος δαγκώνει τ’ αφεντικό που τον εγκατέλειψε. Κάθε λέξη και μια μαχαιριά για τον Σημίτη. Κι αυτός, κατηγορούμενος για δειλία και υποκρισία από το «στρατηγό» του, εξακολουθεί να… λυπάται!
♦ Κάντε τον κόπο να ρίξετε μια ματιά στις life style σελίδες εφημερίδων και περιοδικών. Εκεί που γράφουν για τη δραστηριότητα των κοσμικών. Θα διαπιστώσετε που «διασκεδάζουν» οι υπουργοί της κυβέρνησης. Πόσοι ήταν στο πάρτι του τάδε εφοπλιστή στη Μύκονο και με τι παρέα, πόσοι ήταν στο πάρτι του δείνα βιομήχανου σε μαγαζί της παραλιακής και πάει λέγοντας. Η κυβέρνηση της «σεμνότητας και ταπεινότητας» δεν έχει λόγο πια να κρύβεται και να το παίζει «διαφορετική».
♦ «Στην Ελλάδα, που έχουμε το ίδιο νόμισμα με όλες τις άλλες χώρες της Ευρωζώνης, έχουμε την ακριβότερη ακρίβεια». «Το θέμα της ακρίβειας δεν είναι εισαγόμενο, είναι ελληνικό». «Το ύψιστο μέτρο για μας είναι η αποπομπή από την ιδιότητα του μέλους όποιου στελέχους έχει εμπλοκή σε αυτή την υπόθεση». Γεια σου Γιωργάκη, με τα υπέροχα ελληνικά σου.
♦ Χτες και προχτές, ο Α. Τσίπρας ήταν στην Κύπρο, επίσημος προσκεκλημένος του ΑΚΕΛ. Τα κατάφερε να προηγηθεί της Παπαρήγα στη λήψη πρόσκλησης, πράγμα φυσικό, διότι πολιτικά ΑΚΕΛ και ΣΥΝ είναι πιο κοντά. Εμείς, πάντως, θα διαβάσουμε προσεκτικά τις συνεντεύξεις που τυχόν δώσει σε κυπριακά ΜΜΕ, γιατί όταν μιλά ο Τσίπρας σε ΜΜΕ του εξωτερικού βγαίνουν ειδήσεις (στην κυπριακή «Σημερινή» τάχθηκε υπέρ των ιδιωτικών πανεπιστημίων).
♦ O tempora o mores! Nα σκεφτεί κανείς ότι ο Μαγγίνας έχασε το υπουργείο του για μερικά ένσημα και μια «μαϊμού» οικοδομική άδεια. Και τι να πούμε για τον γίγαντα Βαγγέλη Πολύζο, που τον διέγραψε ο Καραμανλής επειδή είπε ότι διεφθαρμένοι υπάρχουν σε όλα τα κόμματα!