♦ Mπορεί οι δολοφονικές πυρκαγιές να κυριαρχούν ακόμα στο προεκλογικό παιχνίδι, αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε και τα υπόλοιπα. Δεν πρέπει ν’ αφήνουμε να περνά στο ντούκου η προπαγάνδα των κομμάτων. Βγήκε, λοιπόν, η Δαμανάκη, τομεάρχισσα κοινωνικής πολιτικής του ΠΑΣΟΚ και υποσχέθηκε «σταθερή και καλά αμειβόμενη εργασία». Κατήγγειλε δε τη μερική απασχόληση, τα 4ωρα και τα stage. Δηλαδή, αυτά που θεσμοθέτησε για πρώτη φορά το ΠΑΣΟΚ!
♦ Ελάχιστες μέρες μετά την προκήρυξη των εκλογών (για την ακρίβεια στις 21 Αυγούστου) συνεδρίασε η ΕΕ της ΑΔΕΔΥ και με πλειοψηφία ΠΑΣΚΕ-ΔΑΚΕ αποφάσισε τη συμμετοχή της οργάνωσης στην επιτροπή εμπειρογνωμόνων που συγκρότησε ο Μαγγίνας (με επικεφαλής τον γενικό γραμματέα Κοινωνικών Ασφαλίσεων), η οποία θα διαμορφώσει τις θέσεις με τις οποίες θα αμυνθεί η ελληνική κυβέρνηση στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο για το ασφαλιστικό των δημοσίων υπαλλήλων. Με άλλα λόγια, η συνδικαλιστική γραφειοκρατία όχι μόνο προωθεί την τακτική της ταξικής συνεργασίας, όχι μόνο βάζει πλάτη, αλλά και νομιμοποιεί εκ των προτέρων την όποια απόφαση του δικαστήριου.
♦ Αφιερωμένη εξαιρετικά στον Πολύδωρα, τον Ρουσόπουλο και τον Καραμανλή η τοποθέτηση του κυβερνητικού βουλευτή Σίμου Κεδίκογλου στο ραδιοσταθμό «Φλας»: ««Εγώ έτρεχα στη φωτιά στη Σέτα, ο διοικητής της Πυροσβεστικής ήταν στα Στύρα, ο υποδιοικητής ήταν στο Αλιβέρι και μεταξύ τους δεν επικοινωνούσαν. Δηλαδή έλεγα στον διοικητή τι μου είπε ο υποδιοικητής και στον υποδιοικητή τι μου είπε ο διοικητής, και μου λέγανε για παράδειγμα “δεν έχω εικόνα” και τους έλεγα “ρε παιδιά, να σας στείλω με το κινητό μια εικόνα να δείτε”»… (Λεπτομέρεια: Στο «Βήμα της Κυριακής» ο Πολύδωρας δήλωσε ότι ο συντονισμός ήταν ο καλύτερος δυνατός).
♦ Τους αφιερώνουμε επίσης τις δηλώσεις κυπρίων πυροσβεστών στο «Φιλελεύθερο», που μιλούσαν για ένα απίστευτο αλαλούμ και χάος.
♦ Το διάλειμμα του Αυγούστου δεν μας επέτρεψε να παρακολουθήσουμε εκ του σύνεγγυς την καρατόμηση του υφυπουργού Απ. Ανδρεουλάκου, που τον έφαγαν οι… πίτσες. Είδε τον Γκορμπατσόφ και ζήλεψε. Ετσι, μοίραζε φυλλάδια του υπουργείου που διαφήμιζαν τα ΚΕΠ, με τα delivery boys μεγάλης πιτσοεταιρίας. Ο γενναιόδωρος Καραμανλής, βέβαια, του έδωσε το δικαίωμα να δηλώσει ότι μόνος του αποχωρεί από την πολιτική, αλλά εμάς άλλο μας καίει: θα τον υποχρεώσει κανένας να πληρώσει από την τσέπη του τα πιτσοφυλλάδια; Μπααα…
♦ «Είναι θέμα ευθιξίας και όχι πικρίας. Ο κ. Χηνοφώτης ή ο κ. Ραγκούσης θα είχαν παραιτηθεί, αν δεν τους είχαν διαβεβαιώσει ότι θα είναι σε εκλόγιμη θέση; Εχασα τα πάντα: τον μισθό, τον γιατρό και τη σύνταξή μου», δήλωσε η (από σπόντα) ολυμπιονίκης Βούλα. Τι σόι ευθιξία είν’ αυτή που μετριέται με λεφτά; Φαίνεται πως χρειαζόμαστε εντατική μετεκπαίδευση στα ελληνικά.