♦ Απορούν κάποιοι στον αστικό Τύπο που ο Γιακουμάτος κερδίζει στα γκάλοπ, παρά τις «κοτσάνες» που πετάει, όπως η τελευταία, σύμφωνα με την οποία τις φωτιές στα δάση τις βάζει το ΠΑΣΟΚ. Οι απορούντες έχουν τόση σχέση με την κοινωνία όση ο φάντης με το ρετσινόλαδο. Εν αντιθέσει με το «Μάκαρο» που ξέρει πολύ καλά τι επιθυμεί η «λαϊκή ψυχή». Τι θέλει ο «χουλιγκάνος» δεξιός; Θέλει υλικό για να βγει το απόγευμα στο καφενείο και να τα βάλει με τους Πασόκους. «Ναι, ρε, εσείς βάζετε τις φωτιές, για να χτυπήσετε την κυβέρνηση. Το είπε και ο Γιακουμάτος». Ο Γιακουμάτος ήξερε, βέβαια, ότι μετά από λίγο θα αναγκαζόταν να «μαζέψει» αυτά που είπε, αλλά ξέρει επίσης πολύ καλά πως εκείνο που μένει δεν είναι το «μάζεμα», αλλά αυτό που θέλει ν’ ακούσει ο δεξιός «χουλιγκάνος». Γι’ αυτό τον λατρεύει αυτή η κατηγορία ψηφοφόρων και μη δούμε να του δίνει ακόμα και την πρωτιά σε σταυρούς (προς το παρόν τα γκάλοπ τον φέρνουν δεύτερο, πίσω από τον Μεϊμαράκη).
♦ Βέβαια, έχουν δίκιο όσοι λένε ότι ο «Μάκαρος» με αυτά τα παραληρήματά του κάνει ζημιά στη «στρατηγική του μεσαίου χώρου» του Καραμανλή. Ομως, πρώτο ο «Μάκαρος» δεν πολυκαταλαβαίνει από τέτοια και έχει να κοιτάξει και την προσωπική εκλογική πελατεία. Δεύτερο, υπάρχουν άλλοι, καταλληλότεροι για τα του «μεσαίου χώρου», οι οποίοι κάνουν εξίσου καλά την προεκλογική προπαγανδιστική δουλειά.
♦ Δεν ξέρουμε ποια κατηγορία γιατρών έχει δίκιο σχετικά με την προοπτική επιτυχίας της μεταμόσχευσης ήπατος στον Χριστόδουλο. Εκείνο που ξέρουμε είναι πως η συγκεκριμένη επιλογή συνιστά σκάνδαλο από άποψη ιατρικής ηθικής και δεοντολογίας. Σύμφωνα με το πρωτόκολλο του Μιλάνου, δεν προκρίνεται για μεταμόσχευση ήπατος ένας ασθενής με τα χαρακτηριστικά του Χριστόδουλου. Γι’ αυτό και πάει στην Αμερική, όπου κάτι τέτοιες δεοντολογίες τις έχουν γραμμένες, όταν πέσουν τα (χοντρά) φράγκα. Ενδιαφέρον έχει, επίσης, να μάθουμε ποιος θα πληρώσει τα φράγκα…
♦ Την παραίτηση στην περίπτωση που θα έχαναν τις εκλογές την είχαν ψωμοτύρι στο στόμα τους και ο Ερντογάν και ο Μπαϊκάλ προεκλογικά. Ειδικά ο τελευταίος, για να δώσει έμφαση στην πίστη που είχε στη νίκη, δήλωνε ότι άμα χάσει όχι μόνο θα παραιτηθεί, αλλά και θα πάει κολυμπώντας μέχρι τη Ρόδο! Ο Ερντογάν κέρδισε και έτσι δεν είχαμε την ευκαιρία να δούμε αν εννοούσε αυτά που έλεγε. Ο Μπαϊκάλ, όμως, όχι μόνο δεν έπεσε στη θάλασσα να κολυμπήσει, αλλά αρνείται ακόμα και να παραιτηθεί, μολονότι το απαιτούν οι οπαδοί του κόμματός του (και μάλιστα με όχι και τόσο… κόσμιο τρόπο).