♦ Μπράβο στα παιδιά του Ιndymedia. Αυτά ανακάλυψαν στο Youtube (ιστοχώρο όπου μπορεί κανείς να «ανεβάζει» βίντεο) το ντοκουμέντο με τους ασφαλίτες-βασανιστές, το ανέβασαν στο Indy και το έκαναν θέμα. Από το Ιndyme-dia το πήραν τα κανάλια, αλλά μετά την πρώτη φορά η πηγή δεν αναφέρθηκε ξανά. Βλέπετε, δεν τους βολεύει να ακούγεται ότι μια είδηση που έκανε το γύρο του κόσμου είχε ως πηγή της ένα μη εμπορευματοποιημένο μέσο πληροφόρησης-αντιπληροφόρησης.
♦ Πάνω από 120 «λαθρομετανάστες» έφτασαν στη Σύμη μέσα στη βδομάδα που πέρασε, προερχόμενοι από Συρία, Λίβανο, Παλαιστίνη, Αφγανιστάν και Ιράκ, σύμφωνα με τα πρώτα στοιχεία. Τις ίδιες μέρες, μεγάλο κύμα έφτανε και σε άλλα νησιά της Δωδεκανήσου. Οι κάτοικοι της Σύμης έσπευσαν και πάλι να προσφέρουν είδη πρώτης ανάγκης, νερό και τρόφιμα, ενώ η αντιμετώπισή τους από τις αρχές του νησιού ήταν –όπως και σε παλαιότερες περιπτώσεις- καλή.
♦ Μόνο ο τεράστιος, ο ανεπανάληπτος Βαγγέλης Αντώναρος θα μπορούσε να κάνει αυτή τη δήλωση: «Ο κ. Μπασιάκος έκανε στη Βουλή μια σύνθετη πρόταση, που περιείχε και μια προσφορά απόσυρσης της τροπολογίας και που παρουσίαζε αυτούς που ευθύνονται για την κατάσταση που έχει δημιουργηθεί»! Δηλαδή, ο Μπασιάκος κατέθεσε μια τροπολογία και την ίδια στιγμή την απόσυρση της τροπολογίας. Πώς λέμε στην πόκα «μέσα» και «πάσο» ταυτόχρονα. Μεγάλε, τι πίνεις και δε μας δίνεις;
♦ Ο αβεροφικός (σκληρός δεξιός σαν να λέμε) Σ. Χατζηγάκης είναι «χωρίς παρωπίδες στοχαστής, πολιτικός, που από τη μεταπολίτευση και δώθε κοσμεί ανελλιπώς τη Βουλή». Ο Σουφλιάς «τον εντυπωσίασε με όσα είπατε για την προστασία του περιβάλλοντος», γι’ αυτό και «τον ξεχωρίζει, με ελάχιστους ακόμη, σε αυτήν την κυβέρνηση». Ο δε Αλ Γκορ, αυτός πια είναι «ο χαρισματικός παρ’ ολίγον πλανητάρχης, που γυροφέρνει τον κόσμο για να κηρύξει την “Αβολη αλήθεια” του, να αφυπνίσει συνειδήσεις για το ζοφερό μέλλον του πλανήτη και να καλέσει σε σωτήρια δράση, εδώ και τώρα, όλους τους κατοίκους του». Οι χαρακτηρισμοί ανήκουν στον Γιώργο Βότση, τον άλλοτε… «συνομιλητή της τρομοκρατίας», που πλέον σιτίζεται στην αυλή εφοπλιστών και αστών πολιτικών, κηρύσσοντας την υπεροχή της αστικής δημοκρατίας. Αξιος ο μισθός του (ή μάλλον το παντεσπάνι του).