► Ενα νεογέννητο έφυγε από τη ζωή, χωρίς να μπορέσει να δώσει τη μάχη. Το δικαίωμα του το αφαίρεσε μια ανάλγητη πολιτική εξουσία, η οποία δεν διαθέτει ούτε πενταροδεκάρες για να μη χάνονται ζωές τζάμπα και βερεσέ. Δυο ασθενοφόρα για μωρά υπάρχουν όλα κι όλα στην Αττική, το ένα μετέφερε ένα νεογέννητο με προβλήματα υγείας και το άλλο ήταν χαλασμένο. Πόσες φορές θα χρειαστεί να μεταφέρουμε δυο μωρά ταυτόχρονα; σκέφτηκαν οι υπεύθυνοι. Και δεν έδωσαν τις πενταροδεκάρες για να φτιαχτεί το ασθενοφόρο. Ετσι συμβαίνει στον καπιταλισμό. Τα πάντα κρίνονται με βάση τη σχέση κόστους/οφέλους. Ακόμα και η ανθρώπινη ζωή.
►Ομως, το χειρότερο όλων είναι πως ο εργαζόμενος κόσμος έχει συνηθίσει σ’ αυτές τις εικόνες. Κάθε φορά που ένα παρόμοιο περιστατικό βλέπει το φως της δημοσιότητας, ρίχνει καναδυό μπινελίκια και μετά σηκώνει τα χέρια.
u Για τι πράγμα καταγγέλλει τον Σαρκοζί το ηγετικό ζεύγος των Σοσιαλιστών Ολάντ και Ρουαγιάλ; Για βουλιμία, συγκεντρωτισμό και μονοπώλιο στην εξουσία. Ζητούν, δηλαδή, να μην τα πάρει όλα για πάρτη του, αλλά ν’ αφήσει και σ’ αυτούς ένα κομματάκι εξουσίας. Γι’ αυτό και καλούν τους ψηφοφόρους στις επερχόμενες βουλευτικές εκλογές να αντισταθούν ώστε να οικοδομηθεί μια ισχυρή αντιπολίτευση που να μπορεί να αντιπαρατεθεί στη δεξιά παντοκρατορία. Βλέπετε πουθενά αντιπαράθεση με την οικονομική και κοινωνική πολιτική του Σαρκοζί; Να γιατί ο προικισμένος δεξιός θα τους πάρει σώβρακα και στρινγκάκια σε λίγες μέρες.
► Τόσα χρόνια στα αζήτητα και δεν έβαλε μυαλό ο Αντώνης Σαμαράς. Το «παιδί του Αβέρωφ» δε μπορεί με τίποτα να το σκοτώσει μέσα του. Ρωτήθηκε από την «Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία»: «Αν δεν βρεθεί κοινά αποδεκτή λύση, θα ασκήσουμε βέτο στο ΝΑΤΟ και την ΕΕ;» (για την ένταξη της Δημοκρατίας της Μακεδονίας). Κι αντί να δώσει μια γενικόλογη απάντηση, που δεν θα περιλαμβάνει καμιά δέσμευση, έσπευσε να καρφώσει τον Καραμανλή: «Αυτό δεν έχει πει και ο πρωθυπουργός;». Δηλαδή, ο Καραμανλής θα πρέπει ν’ ασκήσει βέτο, οπωσδήποτε. Και θέλει να γίνει και υπουργός ο Αντωνάκης!
► Πόσες λέξεις του Αριστοτέλη γνωρίζει, ρώτησε ο Καρατζαφέρης τον υπουργό Εξωτερικών της Μακεδονίας Α. Μιλοσόσκι, που μίλησε σε συνεδρίαση Επιτροπής του Ευρωκοινοβούλιου. Κι αυτός ο βλάκας απάντησε ότι δεν είναι εμπειρογνώμονας για τον Αριστοτέλη και τον Μεγαλέξανδρο, αντί να γυρίσει την ερώτηση στον θρασύτατο του ΛΑΟΣ: «Μπορείτε εσείς να μας αναφέρετε τρία έργα του Αριστοτέλη;». Τον πέρασε για γραμματιζούμενο φαίνεται και ψάρωσε.
► Μια χαρά τα πήγε ο Γιωργάκης με τα μαθητούδια της Θεσσαλονίκης. Μες στην καλή χαρά και το χαβαλέ. Μ’ αυτούς που καταλαβαίνουν έχει το πρόβλημα.