♦ «Αν αγαπάς πραγματικά αυτό που κάνεις, δεν κοπρίζεις πάνω του, δεν ασελγείς. Κάνεις κάτι άλλο. Ανοίγεις ένα καφενείο. Είναι πιο τίμιο… Αυτό που έχουμε ξεχάσει σ’ αυτόν τον τόπο είναι ότι ο καλλιτέχνης είναι και πολιτικό ον και το να υπηρετήσεις τον κινηματογράφο, όχι την μπίζνα του, είναι πολιτική στάση». Εύστοχος στο σχόλιό του ο Κύπριος σκηνοθέτης Γιάννης Οικονομίδης («Βήμα της Κυριακής», 18.3.07), προσφέρει έναν καθρέφτη στον οποίο πολλοί πρέπει να κοιταχτούν (και όχι μόνο καλλιτέχνες).
♦ Στη φυλλάδα «Παρασκευή+13» (16.3.07), σε μεγάλο θέμα σχετικό με τις εξελίξεις στην «Ελευθεροτυπία» γράφτηκε ότι ένας από τους λόγους που οδήγησαν τη Μάνια Τεγοπούλου να δείξει στον Σεραφείμ Φυντανίδη την ώρα της εξόδου μια ώρα γρηγορότερα είναι η φράση που φέρεται να είπε ο Φυντανίδης σε στελέχη της εφημερίδας στη Θεσσαλονίκη, ότι «την ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ τη διοικεί ο Αλέξανδρος Γιωτόπουλος από τη φυλακή και η Μαϊτέ Πενό». Το δημοσίευμα δεν είδαμε να διαψεύδεται από καμιά πλευρά.
♦ Στο «Παρόν» του Μάκη Κουρή δημοσιεύτηκε σημείωμα σύμφωνα με το οποίο η Μάνια Τεγοπούλου θέλει η «Ελευθεροτυπία» να «αναθερμάνει τις σχέσεις της με τον χώρο της εξωκοινοβουλευτικής Αριστεράς, στον οποίο άλλωστε ανήκει και η ίδια πολιτικά» (ρε Μάκη, θέλεις και τα γράφεις, σου ξεφεύγουν ή απλώς σπας πλάκα;). Το σημείωμα ανέφερε, επίσης, ότι «η νέα επικεφαλής του ομίλου έλεγε σε φίλα προσκείμενους συντάκτες ότι ένας από τους στόχους της εφημερίδας θα πρέπει να είναι… η απελευθέρωση του Γιωτόπουλου!» (Και νομίζεις, ρε Μάκη, ότι με τέτοιο στόχο μπορεί κανείς να προσεγγίσει την εξωκοινοβουλευτική Αριστερά; Πόσο μακριά νυχτωμένος είσαι κακομοίρη μου. Και επί τη ευκαιρία: εσύ, Μάκη, γιατί δεν δημοσίευσες την ανοιχτή επιστολή Κουφοντίνα, που ξεμπρόστιαζε τη θυγατέρα Τεγόπουλου; Γιατί κιότεψες, πονηρέ Κεφαλονίτη; ‘Η μήπως έχεις τίποτα αλισβερίσια με την κληρονόμο; Και μη πεις σε κανέναν ότι δεν πήρες την επιστολή, γιατί έγκαιρα την πήρες και είπες «θα δω τι θα κάνω»).
♦ Οι βρομιαρέοι λασπολόγοι είναι σίγουροι ότι θέλουν «να πει την αλήθεια» ο Δημήτρης Κουφοντίνας στο έκτακτο τρομοδικείο του Κορυδαλλού; Ρητορικό το ερώτημα, γιατί είναι το μόνο που δε θέλουν. Σαν θρασύδειλα ανθρωπάρια, όμως, προκαλούν, γιατί ξέρουν καλά ότι ο Κουφοντίνας δεν είναι σαν τα μούτρα τους. Ξέρουν ότι η ηθική του επαναστάτη, οι παμπάλαιοι κανόνες για το πώς στεκόμαστε μπροστά στους διωκτικούς μηχανισμούς του ταξικού εχθρού, τον υποχρεώνουν να ράψει το στόμα του και να μη μιλήσει για κανέναν και για τίποτα. Αυτό, άλλωστε, σημαίνει ανάληψη της πολιτικής ευθύνης.
♦ Ο Σαρκοζί δηλώνει ότι η Ελλάδα μπήκε στην ΟΝΕ με «μούφα» οικονομικά στοιχεία και κατονομάζει ως δράστη τον τότε διοικητή της ΤτΕ Λ. Παπαδήμο (και νυν αντιπρόεδρο της ΕΚΤ). Μετά από μερικά χρόνια, κάποιος άλλος ευρωπαίος αστός πολιτικός θα μιλήσει για τα «μούφα» στοιχεία της απογραφής του Αλογοσκούφη. Κρατάει (και θα κρατήσει) χρόνια αυτή η κολόνια.