♦ Δεν υπάρχει ντροπή σ’ αυτόν τον τόπο. Το ΕΣΡ επέβαλε πρόστιμο σε τηλεοπτικούς σταθμούς, επειδή μετέδωσαν πλάνα με τους τρεις κουμπάρους του σκανδάλου της Επιτροπής Ανταγωνισμού, που μεταφέρονταν δεμένοι με χειροπέδες στον ανακριτή. Θυμάστε να επιβλήθηκε κανένα πρόστιμο, όταν οι κατηγορούμενοι για συμμετοχή στη 17Ν μεταφέρονταν σιδηροδέσμιοι, φορώντας λευκά αλεξίσφαιρα γιλέκα και περιτριγυρισμένοι από Ράμπο της Αντιτρομοκρατικής, σε απευθείας μετάδοση απ’ όλα τα κανάλια;
♦ Πολιτικάντης και φτηνιάρης (πολύ φτηνιάρης) ο Θοδωρής ο Ρουσόπουλος. Τόσο φτηνιάρης που έφτασε στο σημείο να προσπαθήσει να κάνει προβοκάτσια με μαθητική προκήρυξη η οποία έλεγε «εμείς οι μαθητές» και αναφερόταν σε κίνημα καταλήψεων τα προηγούμενα χρόνια. «Οι σημερινοί μαθητές ήταν τότε στην τρίτη δημοτικού», δήλωσε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος, με ύφος χιλίων Κλουζό. Ακολουθώντας τη λογική Ρουσόπουλου, το «εμείς» θα πρέπει να εξαφανιστεί από κάθε αναφορά σε συλλογικές μνήμες κινημάτων, πολιτικών παρατάξεων, εθνών. Μην ξανακουστεί κανείς να λέει «εμείς οι Ελληνες», αναφερόμενος στο 1821 ή το 1940. Ειδικά από την εθνικόφρονα παράταξη του Ρουσόπουλου.
♦ Στο e-mail της εφημερίδας λάβαμε την παρακάτω πρόσκληση: «Ο Κώστας Πρατσινάκης, υποψήφιος δημοτικός σύμβουλος με την “Πρωτοβουλία για τη Θεσσαλονίκη” και τον Γιάννη Μπουτάρη, μας καλεί σε μια βραδιά με πολλές νότες, την απαραίτητη πολιτική, χαλαρή κουβέντα και ποτό… όσο πάρει. Θα τον συνοδεύσουμε ή θα μας συνοδεύσει σε τραγούδια και μουσικές που ξέρουμε και αγαπάμε. Γιατί εμείς στις εκλογές περνάμε καλά». Ακολουθεί η μέρα, η ώρα και το μαγαζί. Είναι, βέβαια, σύνηθες το φαινόμενο, αλλά εκείνο το «εμείς στις εκλογές περνάμε καλά», όπως και να το κάνουμε, είναι εξαιρετικά ενοχλητικό. Από πολιτική άποψη μιλώντας.
♦ «Εγραψε» πάλι ο γίγας Αντώναρος: «Η λειτουργία του ανταγωνισμού, όπως ξέρετε, είναι μια από τις προτεραιότητες της κυβερνητικής πολιτικής. Εχουν γίνει πολλά, συγκεκριμένα, αξιοζήλευτα».
♦ Η Σάσα Καστούρα ήταν πάντοτε με το ΚΚΕ. Επομένως, η στήριξή της στους εκλογικούς συνδυασμούς του είναι αυτονόητη. Αλλά να βάζει ο «Ριζοσπάστης» μια φωτογραφία της προ τριακονταετίας (και βάλε) μάλλον ρατσιστικό είναι. Ρατσιστικό απέναντι στο γήρας ως φυσική εξέλιξη του ανθρώπου. Δηλαδή, πρέπει να δείχνουμε νέους τους ηλικιωμένους, γιατί έτσι μαζεύουμε περισσότερα «κουκιά»; (Για τους νεότερους που ίσως δεν το γνωρίζουν: Η Σάσα ήταν σύζυγος του μακαρίτη του Τάκη Μηλιάδη. Καταλαβαίνετε για τι γενιά μιλάμε).