♦ «Είναι φανερό πως η πολυδιαφημισμένη μεταρρύθμιση αναβάλλεται επ’ αόριστον. Μικρό το κακό θα μπορούσε να πει κανείς. Αλλωστε η κυβέρνηση μέχρι στιγμής δεν είχε προτείνει τίποτε το συγκεκριμένο. Δυστυχώς η πραγματικότητα δεν μπορεί να περιμένει. Κι αν η Ελλάδα θέλει να αποφύγει την τύχη των χωρών φθηνής εργασίας είναι ανάγκη σήμερα – όχι αύριο – να προχωρήσει σε ριζοσπαστικές τομές» (από το κύριο άρθρο στα «ΝΕΑ», 23.3.06). Τελικά, ποιος ανησυχεί περισσότερο για το μέλλον των αντεργατικών μεταρρυθμίσεων; Η κυβέρνηση ή το ΠΑΣΟΚ και οι φυλλάδες του;
♦ Γκάλοπ της Metron Analysis για την «Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία». Οι συνήθεις αντιφάσεις που παρουσιάζουν τα γκάλοπ δεν αξίζουν ιδιαίτερου σχολιασμού. Σημειώνουμε μόνο τις φιλότιμες προσπάθειες της φυλλάδας να βγάλει μόνο αντικυβερνητική υπεραξία. Ομως ακόμα και απ’ αυτό το γκάλοπ το ΠΑΣΟΚ βγαίνει (ακόμα και τώρα) πιο αναξιόπιστο από την κυβέρνηση. Στο ερώτημα «ποιος μπορεί να υπερασπιστεί καλύτερα τα εργασιακά δικαιώματα;» η κυβέρνηση παίρνει 19,7%, το ΠΑΣΟΚ 17,7%, τα συνδικάτα 24,8% (απογοητευτικό ποσοστό για τη συνδικαλιστική γραφειοκρατία), ενώ ένα 20,6% (ιδιαίτερα μεγάλο ποσοστό) απαντά «κανένας». Στο ερώτημα «ποιος είναι πιο ευαίσθητος και αποτελεσματικός στα εργασιακά θέματα, ο κ. Καραμανλής ή ο κ. Παπανδρέου;», ο Καραμανλής παίρνει θετική γνώμη από το 32,3% και ο Γιωργάκης από το 29,8%, ενώ το 30,4% απαντά «κανένας». Οπως βλέπετε, εκείνο που προκύπτει είναι η αναξιοπιστία της αστικής πολιτικής. Και μάλιστα του ΠΑΣΟΚ σε ποσοστό μεγαλύτερο απ’ αυτό της κυβέρνησης.
♦ Απ’ όλους τους αστούς πολιτικούς, απ’ όλα τα κόμματα του Κοινοβούλιου (μηδέ των δύο κομμάτων της ψευτοαριστεράς εξαιρουμένων) μόνο ο Σηφουνάκης έχει τα «άντερα» να ζητά πλήρη διαχωρισμό της Εκκλησίας από το κράτος, με αναθεώρηση των σχετικών άρθρων του Συντάγματος. Οι υπόλοιποι ψάχνουν τον καλύτερο συμβιβασμό με το παπαδαριό, όπως δείχνουν και οι τρεις προτάσεις νόμου που έχουν κατατεθεί στη Βουλή (του ΚΚΕ, του ΣΥΝ και των Μάνου-Ανδριανόπουλου). Δεν τρέφουμε καμιά ιδιαίτερη συμπάθεια για το Σηφουνάκη, αλλά τουλάχιστον σ’ αυτό το ζήτημα είναι συνεπής και η στάση του αυτή αναδεικνύει και προβάλλει την ασυνέπεια και τον πολιτικαντισμό των υπόλοιπων.
♦ Ε ρε γλέντια. Επιστολή στον εισαγγελέα του Αρείου Πάγου έστειλε ο Αυτιάς, στην οποία αναρωτιέται «με ποιο δικαίωμα η AGB ανεβάζει και κατεβάζει δημοσιογράφους και μοιράζει τη διαφημιστική πίτα;». Ελα μου ντε. Οσο καιρό τα νούμερά του πήγαιναν καλά ο Αυτιάς δεν είχε πρόβλημα. Τώρα που τα άτιμα κατεβαίνουν το απέκτησε. Κατεβαίνουν με κόλπο και στημένα, όπως ισχυρίζεται ο Αυτιάς; Ειλικρινά δεν το ξέρουμε. Το μόνο που μπορούμε να συμπεράνουμε είναι πως και όταν ανέβαιναν, με κόλπο και στημένα ανέβαιναν. Απλά το κανάλι του Κοντομηνά δεν είναι και πολύ στα χάι του εσχάτως.