Δύο χιλιάδες είκοσι
δεν έχει τέλος η ύπνωση;
Σήμερα (Σάββατο 19 Δεκεμβρίου) κλείνει αισίως τα 81 χρόνια του ο πάλαι ποτέ γίγαντας και αργότερα αίρων τις αμαρτίες του πράσινου παρελθόντος, Ακης Τσοχατζόπουλος.
Κλείσε τραπέζι για εννιά στο μυστικό το δείπνο
να πάμε να ξεδώσουμε κι έπειτα πάλι ύπνο.
Προς πολυπληθείς Νεοέλληνες που μοστράρουν ως λάτρεις των αρχαίων Ελλήνων: Οι αρχαίοι Ελληνες είχαν ως πλούτο τους το μέτρο. Οι Νεοέλληνες έχουν ως μέτρο τους τον πλούτο.
Δεν έχουν τέλος τα “μέτρα στήριξης επιχειρήσεων και νοικοκυριών” όπως εύσχημα αποκαλούνται τα νέα φιλανθρωπικά βοηθήματα ελέω πανδημίας και απονέκρωσης. Συνεχίζονται τόσο, που η κοινωνία δεν νιώθει κανένα φόβο κάτω από την ομπρέλα του πολυαγαπημένου και γενναιόδωρου κράτους και εύχεται να μην τελειώσει η πανδημία, αλλά να κάθεται και να ζει από τα έτοιμα! Και νου, και δου, και lockdown παντού.
“Λόγω των επιπτώσεων της πανδημίας ο αριθμός των ανθρώπων που έχουν ανάγκη ανθρωπιστική βοήθεια αναμένεται να φτάσει την επόμενη χρονιά το ρεκόρ των 235 εκατομμυρίων“, λέει ο ΟΗΕ (διαβάζεται “oh yeah”). “Αν όλοι όσοι θα έχουν ανάγκη ανθρωπιστική βοήθεια του χρόνου ζούσαν σε μία χώρα, αυτή θα ήταν η πέμπτη πιο πολυπληθής παγκοσμίως”, προειδοποίησε ο υπεύθυνος του ΟΗΕ για ανθρωπιστικές υποθέσεις Μαρκ Λόουκοκ. Αυτό που (ποτέ) δεν λένε όλοι τους, είναι τα ονόματα των αιτιών (καταστάσεις, συνθήκες, συστήματα), καθώς και τα ονόματα των αιτίων (πρόσωπα).
Τα ίδια ισχύουν και για την “έκθεση καταπέλτη” του αμερικανικού ερευνητικού ινστιτούτου N.O.R.C. στο Πανεπιστήμιο του Σικάγο, που δείχνει ότι σήμερα τόσο στην Ακτή Ελεφαντοστού όσο και στη γειτονική Γκάνα εργάζονται σχεδόν 1.600.000 παιδιά από τα οποία το 40% υπό τις χειρότερες συνθήκες. Επιπρόσθετα, η έκθεση αναφέρει ότι την τελευταία δεκαετία η παιδική εργασία αυξήθηκε στις εν λόγω χώρες. Σύμφωνα με το ίδρυμα FaireTrade, μόλις το 6% των κερδών της βιομηχανίας σοκολάτας διοχετεύεται στους παραγωγούς. Επιπλέον προβλήματα στους παραγωγούς κακάο προκαλεί η καθοδική πορεία των τιμών, παρά το γεγονός ότι η κυβέρνηση στην Ακτή Ελεφαντοστού επέβαλε διατίμηση ενάμισι ευρώ για κάθε κιλό κακάο.
Κλείσανε τον Ασπρόπυργο, Μάνδρα και Ελευσίνα
περιορίζουν τον ιό μονάχα στην Αθήνα.
Αυτό που κάθε μα κάθε χρόνο το κόστος του χριστουγεννιάτικου τραπεζιού (συνεπακόλουθα και του Πάσχα) είναι “στα περσινά επίπεδα” μας ξεπερνάει. Θέλουν να μας πείσουν ότι ζούμε το απολύτως… ασάλευτο ή ότι απλά δεν έχουμε ιδέα για το τι γίνεται στην πραγματικότητα και απλά μετερχόμαστε “διαδόσεις των κομμουνιστών“! Για φέτος έχουμε την πρωτοτυπία να μας λένε οι κήνσορες και οι ερευνητές (εν προκειμένω το Ινστιτούτο Ερευνας Λιανεμπορίου Καταναλωτικών Αγαθών), καθώς και οι πρόθυμοι copy-pasters των μουμουέ, τα ακόλουθα: “Σύμφωνα με το ΙΕΛΚΑ, οι τιμές των προϊόντων στα μεγάλα super markets το 2020 είναι αμετάβλητες κατά μέσο όρο σε σχέση με το 2019, ενώ βρίσκονται στα ίδια επίπεδα με το 2014. Συγκεκριμένα, το 2019 το χριστουγεννιάτικο καλάθι κόστισε 81,81 ευρώ κατά μέσο όρο, ενώ φέτος διαμορφώνεται στα 81,42 ευρώ“.
«Να μιλάς για “βία“ χωρίς να αναλύεις τους όρους που ξεχωρίζουν την αντιδραστική βία από την επαναστατική, σημαίνει ότι είσαι μικροαστός που απαρνείται την επανάσταση ή σημαίνει ότι απλούστατα εξαπατάς τον εαυτό σου και τους άλλους με σοφιστείες» (Λένιν).
Αγ(ρ)ιες μέρες που έρχονται, ας παρακάμψουμε τις ευχές που μόνο σαν ειρωνεία ή σαν κακεντρέχεια και βρισιά ακούγονται, χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν έχουμε προσωπικές και συλλογικές επιθυμίες. Ομως οι επιθυμίες είναι για να γίνονται ή έστω να αγωνιζόμαστε να γίνουν και όχι δικαιολογίες για να λέγονται και να ξαναλέγονται για να περνάει κάπως πιο εύπεπτα ο κακός μας ο καιρός…
Κοκκινοσκουφίτσα