Στις 27 Νοέμβρη η Πανελλήνια Ενωση Δασολόγων Δημοσίων Υπαλλήλων (ΠΕΔΔΥ) με ανακοίνωσή της ανάμεσα στ’ άλλα υπενθυμίζει στον Κ. Κιλτίδη ότι στις 18 Νοέμβρη του 2008 του υπέβαλε αίτηση με την οποία ζητά να αναστείλει την εκτέλεση της Γνωμοδότησης 161/2008 του ΝΣΚ μέχρι να εκδικαστεί αυτή στο ΣτΕ, μετά από προσφυγή που κατέθεσε η ίδια στις 29 Οκτώβρη του 2008. Ζητά την αναστολή, γιατί εκτός των άλλων δεν μπορεί να γίνει πράξη χαρακτηρισμού στο δάσος της Ουρανούπολης.
Ο Κ. Κιλτίδης υπεκφεύγει προβάλλοντας διάφορα επιχειρήματα, γιατί δεν θέλει να γίνει πράξη χαρακτηρισμού. Ξέρει ότι με την πράξη χαρακτηρισμού θα αποδειχθεί για μια ακόμη φορά ότι πρόκειται για δάσος και όχι για δασική έκταση, όπως σκανδαλωδώς έσπευσε να γνωμοδοτήσει το Ε’ Τμήμα του ΝΣΚ. Ο Κ. Κιλτίδης έσπευσε να κάνει δεκτή αυτή τη σκανδαλώδη γνωμοδότηση, ενώ έπρεπε να την πετάξει στα σκουπίδια. Ο Κ. Κιλτίδης ξαφνικά ανακάλυψε την απόφαση του ΣτΕ 2959/2006, που είχε δημοσιευτεί στις 18 Οκτώβρη του 2006, με την οποία δίνεται η δυνατότητα πράξεων χαρακτηρισμού ακόμη και σε εκτάσεις των οποίων το χαρακτήρα είχαν κρίνει οριστικά οι Επιτροπές Απαλλοτριώσεων και οι Επιτροπές Οριστικών Διανομών (εάν δηλαδή είναι δάση ή δασικές εκτάσεις ή αγροτικές εκτάσεις).
Αυτό πράγματι προβλέπεται, αλλά γιατί η Στ. Μαντέλη (με εντολή της πολιτικής ηγεσίας) έστειλε το έγγραφο με αριθμό πρωτοκόλλου 3056/13-6-2008, με το οποίο έδινε εντολή στη Διεύθυνση Δασών Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας να εφαρμόσει τη σκανδαλώδη γνωμοδότηση 161/2008, που είχε γίνει δεκτή από τον Κ. Κιλτίδη, και την ενημέρωνε ότι «δεν απαιτείται προς τού-το χαρακτηρισμός αυτής ως δασικής κατά την διαδικασία του άρθρου 14 Ν. 998/79, για το λόγο ότι αρκεί η διαπίστωση ότι η έκταση είναι δασική»; Ο Κ. Κιλτίδης που αυτοπροβάλλεται ως άριστος γνώστης της δασικής νομοθεσίας και απαξιώνει εκείνους τους δασολόγους που είπαν στην Εξεταστική Επιτροπή τα πράγματα με τ’ όνομά τους, ας μας απαντήσει γιατί δεν παίρνει πίσω την υπογραφή του από τη γνωμοδότηση και γιατί δεν καταργεί το έγγραφο της Στ. Μαντέλλη με το οποίο απαγορεύεται η πράξη χαρακτηρισμού; Να σταματήσει ο υφυπουργός τα καλαμπουράκια του, να σταματήσει να παραδίνει μαθήματα στους δασολόγους και να προχωρήσει εδώ και τώρα στην απόσυρση της υπογραφής του από τη γνωμοδότηση και στην απόσυρση του κειμένου της Στ. Μαντέλη με το οποίο απαγόρευε τις πράξεις χαρακτηρισμού.