Ανήμερα του ξεσπάσματος της μεγάλης πυρκαγιάς στη ΒΑ Αττική, στις 21 Αυγούστου, ο Γενικός Διευθυντής Ανάπτυξης και Προστασίας Δασών και Φυσικού Περιβάλλοντος (ΓΔΑΠΔΦΠ) του υπουργείου Γεωργίας Σ. Σαγρής, μετά από εντολή της πολιτικής ηγεσίας, εξέδωσε διαταγή με την οποία προχωρούσε στη σύσταση άτυπης τριμελούς επιτροπής, στην οποία ανέθετε να συντάξει σχέδιο σύστασης Ανώνυμης Εταιρίας που θα αναλάβει το έργο της σύνταξης των δασικών χαρτών! Εταιρίας που θα συσταθεί με το ίδιο νομικό πλαίσιο που έχει συσταθεί η ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΑΕ, που έχει σπάσει το τεκμήριο δημοσίου σε χιλιάδες περιπτώσεις καταπατητών δασών και δασικών εκτάσεων, που ανάγκασε τις αρμόδιες υπηρεσίες του υπουργείου Γεωργίας να κάνουν δεκάδες χιλιάδες προσφυγές προκειμένου να διεκδικήσουν το αυτονόητο, δηλαδή την υπεράσπιση του τεκμηρίου του δημοσίου. Μια εταιρία που αρνείται πεισματικά να δώσει τους ιδιοκτήτες των κωδικών των οποίων έκανε καταρχήν δεκτή την αίτηση ότι οι εκτάσεις ανήκουν σ’ αυτούς και όχι στο δημόσιο. Στόχος αυτής της παρελκυστικής τακτικής είναι να περάσουν οι χρονικές προθεσμίες μέσα στις οποίες μπορούν να γίνουν οι προσφυγές κατά των καταπατητών δημοσίων δασών και δασικών εκτάσεων.
Μάταια ο Σ. Σαγρής προσπάθησε να μας πείσει, ότι πήρε μόνος την απόφαση να εκδώσει αυτή τη διαταγή, την οποία πάλι μόνος του αποφάσισε να ανακαλέσει, μετά το θόρυβο που ξέσπασε. Δεν μας έπεισε, γιατί είναι ο ίδιος υπηρεσιακός παράγοντας που παλαιότερα εξέδωσε άλλη εγκύκλιο διαταγή, με την οποία απαιτούσε απ’ όλες τις Διευθύνσεις που υπάγονται στη ΓΔΑΠΔΦΠ, πριν την έκδοση εγκυκλίων να ενημερώνουν και να παίρνουν έγκριση από την πολιτική ηγεσία του υπουργείου Γεωργίας. Γνωρίζουμε, άλλωστε, ότι όλοι, χωρίς εξαίρεση, οι Γενικοί Διευθυντές έχουν μετατραπεί από όλες τις κυβερνήσεις, πράσινες και μπλε, σε πολιτικά πρόσωπα, ενώ βασικό κριτήριο επιλογής τους είναι η κομματική ένταξη και η συνήθεια να λένε πάντα ναι. Θυμίζουμε, επίσης, ότι και αυτός είχε ανάμιξη στην προσπάθεια αποχαρακτηρισμού του δάσους της Ουρανούπολης. Αλλο αν οι βουλευτές της εξεταστικής επιτροπής της Βουλής την πάτησαν και δεν πήραν χαμπάρι την ανάμιξή του. Διαθέτουμε ατράνταχτα στοιχεία γι’ αυτή και τα είχαμε παρουσιάσει εκείνη την περίοδο.
Είναι οι μεγάλες πυρκαγιές που ξέσπασαν στην Αττική και σε άλλες περιοχές την ίδια μέρα που υποχρέωσαν την πολιτική ηγεσία του υπουργείου Γεωργίας να δώσει εντολή στον Σ. Σαγρή να αποσύρει τη διαταγή και όχι τα δημοσιεύματα μερίδας του αστικού Τύπου. Ο Σαγρής στην ανακλητική του διαταγή, αντί να είναι συγκρατημένος, ξεπέρασε τα εσκαμμένα και ειρωνεύτηκε «όλους αυτούς που θορυβήθηκαν» από την αρχική του διαταγή. Εμφάνισε τον εαυτό του προβληματισμένο για την τύχη των δασών και των δασικών εκτάσεων στην Ελλάδα και οπαδό της δράσης και όχι της αδράνειας! Δήλωση που μας προκαλεί αγανάκτηση και θυμηδία.
Η ανάκληση της απόφασης για την ίδρυση ΑΕ για τη σύνταξη των δασικών χαρτών είναι προσωρινή. Η απόφαση αυτή είναι μια πράξη ενός ευρύτερου σχεδίου που ξετυλίγεται εδώ και καιρό και αποσκοπεί στον αποχαρακτηρισμό δεκάδων εκατομμυρίων στρεμμάτων δασών και δασικών εκτάσεων. Αργά ή γρήγορα, η πολιτική ηγεσία του υπουργείου Γεωργίας θα ενεργοποιήσει την απόφαση για ίδρυση εταιρίας για τη σύνταξη των δασικών χαρτών.
Ας θυμηθούμε μερικά από τα στιγμιότυπα αυτού του σχεδίου. Η σύνταξη των δασικών χαρτών γίνεται με ρυθμούς χελώνας, γιατί αυτή είναι η πολιτική βούληση όλων των κυβερνήσεων, τόσο της ΝΔ όσο και του ΠΑΣΟΚ. Μέχρι το 2003 είχαν συνταχθεί, με βάση το νόμο 998/1979, δασικοί χάρτες που κάλυπταν το 6% περίπου των δασικών εκτάσεων. Οι δασικοί χάρτες είχαν συνταχθεί από ιδιωτικές εταιρίες με την επίβλεψη της ιδιωτικής εταιρίας ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΑΕ, που όπως είπαμε έκανε πράματα και θάματα. Πρόσφατα, με εντολή της ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΑΕ, ανατέθηκε με διαγωνισμό σε ιδιωτικές εταιρίες η σύνταξη των δασικών χαρτών σε 107 δήμους της Αττικής και άλλων περιοχών που είναι υπό κτηματογράφηση. Ανατέθηκαν σε ιδιώτες, γιατί η πολιτική ηγεσία του υπουργείου Γεωργίας προσχηματικά δήλωσε αδυναμία να αναλάβει τη σύνταξη των δασικών χαρτών. Η απόφαση αυτή είναι παράνομη, γιατί από τις 5 Απρίλη του 2005 εκδόθηκε από την Επιτροπή Αναστολών του ΣτΕ η απόφαση 202, με την οποία αναστέλλεται η υπουργική απόφαση 90422/40/27-1-2004 του πρώην υφυπουργού Γεωργίας Φ. Χατζημιχάλη, με την οποία δινόταν εντολή να επικαιροποιηθεί το 6% των δασικών χαρτών σύμφωνα με τους δασοκτόνους νόμους 3147/2003 και 3208/ 2003. Η απόφαση αυτή εξακολουθεί να ισχύει και μετά την αποστολή από το ΣτΕ στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο του προδικαστικού ερωτήματος για το άρθρο 1 του νόμου 3208/2003. Θα εξακολουθήσει να ισχύει τουλάχιστον μέχρι τη λήψη απόφασης από το Ευρωπαϊκό Δικαστήριo, που μπορεί να πάρει και πέντε χρόνια.
Ομως, η ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΑΕ έγραψε στα παλιά της τα παπούτσια αυτή τη δέσμευση, πραγματοποίησε τον διαγωνισμό και αυτός κατακυρώθηκε υπέρ συγκεκριμένων εταιριών. Επικοινωνήσαμε με έναν από τους εκπροσώπους των εταιριών που ανέλαβαν την σύνταξη των δασικών χαρτιών (πρώην στέλεχος του ΣΥΝ και πρώην υπάλληλο του υπουργείου Γεωργίας, που κατά καιρούς βγαίνει στο γυαλί και κάνει δηλώσεις για την προστασία των δασών) και του επισημάναμε ότι η σύνταξη των δασικών χαρτών είναι παράνομη, αφού ισχύει ακόμη η απόφαση 202/2005 της Επιτροπής Αναστολών του ΣτΕ. Αλλα λόγια ν’ αγαπιόμαστε ήταν η απάντηση που μας έδωσε, γιατί καταλαβαίνει και ο ίδιος ότι αυτή την περίοδο και για όσο χρόνο εκκρεμεί το προδικαστικό ερώτημα στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο δεν μπορούν ούτε να επικαιροποιηθούν ούτε να συνταχθούν καινούργιοι δασικοί χάρτες.
Η Διεύθυνση Δασικών Χαρτών, στο πλαίσιο της σύνταξης του Προγράμματος Αγροτικής Ανάπτυξης (ΠΑΑ), προσδιόρισε ότι για τη σύνταξη των δασικών χαρτών θα απαιτηθούν 130 εκατ. ευρώ και επιχειρηματολόγησε αναλυτικά για την αναγκαιότητα της σύνταξής τους, προκειμένου οι εκπρόσωποι της Ελλάδας να πείσουν τους Κομισάριους για να εγκρίνουν το μέτρο 126Β, που ήταν για τους δασικούς χάρτες. Τελικά, το μέτρο αυτό απορρίφθηκε και την ευθύνη φέρει στο ακέραιο η νεοδημοκρατική κυβέρνηση και ιδιαί-τερα ο Γ. Σουφλιάς.
Το συμπέρασμα είναι, ότι οι πολιτικές ηγεσίες του υπουργείου Γεωργίας, διαχρονικά, επιδιώκουν να φτιάξουν χάρτες οι οποίοι, με εργαλεία τα άλλα δασοκτόνα όπλα και νόμους, θα εξαιρούν σημαντικά τμήματα των δασών και δασικών εκτάσεων. Ενα από τα εργαλεία που αποφάσισαν να χρησιμοποιήσουν είναι και η Ανώνυμη Εταιρία που θα λειτουργεί όπως η ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΑΕ.