Από το καλοκαίρι ακόμη, όταν η εταιρία του Μελισσανίδη πανηγύριζε ότι κατέθεσε «φάκελο» για έκδοση οικοδομικής άδειας για το γήπεδο-εμπορική επιχείρηση που θέλει να κατασκευάσει, αποκαλύψαμε ότι ο περιβόητος «φάκελος» ήταν άδειος (περιλάμβανε μόνο ένα φύλλο χαρτί, την αίτηση) και η εσπευσμένη κατάθεση έγινε μόνο για να παρθεί ο αριθμός πρωτοκόλλου και να τον επισείουν στους οπαδούς της ΑΕΚ, στους οποίους ήθελαν να πουλήσουν τα πανάκριβα «διαρκείας». Επισημάναμε, επίσης, ότι κακώς δόθηκε αριθμός πρωτοκόλλου, διότι άλλα προβλέπει το ισχύον νομικό πλαίσιο.
Συγκεκριμένα, η ΚΥΑ «Διαδικασία έντυπης υποβολής Εγκρισης Δόμησης και Αδειας Δόμησης» (Αριθμ. Οικ. 7533, ΦΕΚ 251Β, 13.2.2012), στο άρθρο 1, παρ. 2.2 προβλέπει ότι «κατά την υποβολή της αίτησης στο πρωτόκολλο ελέγχεται η πληρότητα των ως άνω απαιτούμενων δικαιολογητικών και η αίτηση πρωτοκολλείται μόνο εφόσον υποβάλλονται όλα τα απαραίτητα στοιχεία».
Ποια είναι αυτά τα στοιχεία; Ο κατάλογος είναι πολύ μεγάλος. Πρώτα-πρώτα είναι τα στοιχεία του ιδιοκτήτη, τα στοιχεία του ακινήτου και οι τίτλοι κτήσης.
Ακολουθούν τα τοπογραφικά διαγράμματα, τα διαγράμματα δόμησης, τα σχέδια για τη διαμόρφωση του περιβάλλοντος χώρου και ορισμένα άλλα σχέδια.
Επίσης, εγκρίσεις από άλλες υπηρεσίες. Μόνο όταν υπάρχουν όλ’ αυτά δίνεται η Εγκριση Δόμησης, που αποτελεί την πρώτη φάση της αδειοδότησης.
Μετά υποβάλλεται η αίτηση για Αδεια Δόμησης (δεύτερο στάδιο), η οποία πρέπει να συνοδεύεται από πλήρεις μελέτες (δύο σειρές σχεδίων η καθεμιά), αρχιτεκτονική, στατική και εδαφοτεχνική, ηλεκτρομηχανολογική, ενεργειακής απόδοσης, υδραυλική και αποχέτευσης, ενεργητικής πυροπροστασίας, καυσίμου αερίου, συμβολαιογραφικές πράξεις για τις θέσεις πάρκινγκ, έντυπο προϋπολογισμού του έργου κ.ά.
Η ΚΥΑ είναι σαφής και γι’ αυτό το στάδιο: «Κατά την υποβολή της αίτησης στο πρωτόκολλο ελέγχεται η πληρότητα των ως άνω απαιτούμενων δικαιολογητικών και η αίτηση πρωτοκολλείται, μόνο εφόσον υποβάλλονται όλα τα απαραίτητα στοιχεία ανάλογα με το είδος του έργου».
Η εταιρία του Μελισσανίδη, βέβαια, δεν έχει φτάσει σ’ αυτό το στάδιο, ακόμη βρίσκεται στο πρώτο, το στάδιο της Εγκρισης Δόμησης. Και ο φάκελός της είναι κατ’ ουσίαν άδειος. Αυτό δεν το λέμε εμείς, το έχει πει η ίδια η ΔΟΚΚ, η Διεύθυνση του ΥΠΕΚΑ που ορίστηκε ως αρμόδια για την έκδοση της οικοδομικής άδειας. Στις 29 Αυγούστου, η ΔΟΚΚ απέστειλε στη «Δικέφαλος 1924» ΑΕ ένα έγγραφο (αρ. πρωτοκ. 39151) στο οποίο έγραφε:
«Προκειμένου η Υπηρεσία μας να προβεί σε περαιτέρω έλεγχο, σας γνωρίζουμε ότι είναι απαραίτητο να προσκομιστούν τα δικαιολογητικά με τα οποία τεκμηριώνεται το δικαίωμα υποβολής της παραπάνω σχετικής αιτήσεως».
Η ΔΟΚΚ ζητούσε όχι μόνο όλες τις απαραίτητες μελέτες και εγκρίσεις, αλλά και έγγραφα που νομιμοποιούν τη «Δικέφαλος 1924» ΑΕ να υποβάλει αίτηση για Εγκριση και Αδεια Δόμησης σ’ ένα οικόπεδο που δεν της ανήκει, αλλά ανήκει στην Ερασιτεχνική ΑΕΚ. Αυτό το έγγραφο δεν έχει προσκομιστεί.
Παραχωρητήριο από την Ερασιτεχνική προς τη «Δικέφαλος 1924» ΑΕ δεν υπάρχει και γενική συνέλευση της Ερασιτεχνικής δεν έχει συγκληθεί. Το παραχωρητήριο δεν μπορεί να εκδοθεί με απόφαση του ελεγχόμενου από τον Μελισσανίδη ΔΣ της Ερασιτεχνικής. Αυτό προβλέπεται και από το καταστατικό της ΑΕΚ, αλλά αναφέρεται ρητά και στο Ενημερωτικό Σημείωμα που εκδόθηκε για την αύξηση μετοχικού κεφαλαίου (αυτή που κατέληξε στο απόλυτο φιάσκο, με τη συλλογή μόλις 1,8 εκατ. ευρώ έναντι των 29 εκατ. που ήταν ο στόχος. Στις σελίδες 32-33 αναφέρεται ότι η σύμβαση μεταξύ της εταιρίας και της ΑΕΚ «έχει χαρακτήρα συμφωνητικού προθέσεων στα περισσότερα σημεία της συμφωνίας. Επίσης η επικύρωση της εν λόγω σύμβασης, η οριστική συμφωνία παραχώρησης και η παράδοση της έκτασης όπου πρόκειται να εκτελεστεί το έργο (κατασκευή γηπέδου) τελούν υπό την αίρεση της λήψης σύμφωνης απόφασης από τη Γενική Συνέλευση της ΑΕΚ, σύμφωνα με τις προβλέψεις της Σύμβασης».
Επίσης, πέραν όλων των άλλων στοιχείων που λείπουν, έχει γίνει γνωστό πως δεν υπάρχει εγκεκριμένη μελέτη υψομέτρων. Πρόκειται για τη γνωστή εμπλοκή που έχει η «Δικέφαλος 1924» ΑΕ με το δήμο Φιλαδέλφειας-Χαλκηδόνας.
Η ΔΑΟΚΑ (Διεύθυνση που διαδέχτηκε τη ΔΟΚΚ) έχει απέναντί της κάποιον που ισχυρίζεται ότι είναι ιδιοκτήτης ενός οικοπέδου, χωρίς να έχει κανένα νομιμοποιητικό έγγραφο, και έναν φάκελο που δεν περιλαμβάνει ούτε τα στοιχειώδη απ’ αυτά που απαιτούνται. Κι αυτή η κατάσταση τραβάει πάνω από τρεις μήνες. Τι προβλέπεται στις περιπτώσεις που ο φάκελος δεν είναι πλήρης; Η ΚΥΑ είναι σαφέστατη. Στο άρθρο 1, παρ. 3.1, εδάφιο α προβλέπει: «Σε περίπτωση που η αίτηση για έγκριση δόμησης δεν συνοδεύεται από τα δικαιολογητικά στοιχεία της παραγράφου 2.1, δεν γίνεται δεκτή και επιστρέφεται ακόμη και αν έχει πρωτοκολληθεί».
Αυτό έπρεπε να έχει γίνει από την πρώτη στιγμή. Μετά τις 29 Αυγούστου, όμως, που διαπιστώθηκε ότι η εταιρία του Μελισσανίδη δεν έχει υποβάλει τα δικαιολογητικά έγγραφα, η αίτηση έπρεπε να της επιστραφεί. Εμείς απευθυνθήκαμε με νέα αίτησή μας στη ΔΑΟΚΑ και ενόψει όσων εκθέσαμε παραπάνω ζητάμε να μας απαντήσει στο εξής ερώτημα: «Γιατί η υπηρεσία σας δεν επέστρεψε στη “Δικέφαλος 1924’’ ΑΕ την αίτηση, ως είχε υποχρέωση βάσει της σχετικής ΚΥΑ; Προτίθεστε να το κάνετε άμεσα, έστω και ετεροχρονισμένα, προκειμένου να αποκαταστήσετε τη νομιμότητα;». Περιμένοντας την απάντηση, σημειώνουμε -καθ’ υπερβολήν, όπως αντιλαμβάνονται οι τακτικοί αναγνώστες μας- ότι αυτή την υπόθεση θα τη φτάσουμε μέχρι το τέλος, γιατί δε δεχόμαστε να παραβιάζεται τόσο ωμά η ίδια η αστική νομιμότητα χάριν ενός καπιταλιστή.