Την περασμένη Τετάρτη, το γραφείο Τύπου του υφυπουργού Κιλτίδη εξέδωσε την εξής ανακοίνωση: «Με αφορμή δημοσιεύματα των εφημερίδων που φιλοξενούν τις θέσεις της Ομάδας Κοινωνικής Εγρήγορσης περί ελλιπούς χρηματοδότησης της προστασίας των δασών από τον Ειδικό Φορέα Δασών, ο Υφυπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης & Τροφίμων κ. Κωνσταντίνος Κιλτίδης προέβη στην ακόλουθη διευκρινιστική δήλωση:
“O Ειδικός Φορέας Δασών ενεργοποιήθηκε με απόφασή μου στις 8.11.2007 από την ανάληψη των καθηκόντων μου ως Υφυπουργού Αγροτικής Ανάπτυξης & Τροφίμων και στο πλαίσιο άσκησης της αρμοδιότητας της Δασικής Πολιτικής. Διά της ενεργοποίησής του αποδίδονται έκτοτε στο δασικό χώρο οι προβλεπόμενοι οικονομικοί πόροι”».
Επειδή με το θέμα αυτό πρώτοι εμείς ασχοληθήκαμε, πριν αρκετά χρόνια, όταν ο Ε. Μπασιάκος ήταν ο πανίσχυρος (με την αλαζονεία εκείνων των ημερών) υπουργός, είμαστε σε θέση να πούμε ότι ο υφυπουργός Κιλτίδης (που δεν είναι πλέον αρμόδιος για τα δάση), με την αγαπημένη στους αστούς πολιτικούς μέθοδο των αποσιωπήσεων και των μισών αληθειών, προσπαθεί να σώσει όχι μόνο τον εαυτό του, αλλά και τη δασοκτόνα κυβερνητική πολιτική.
Είναι αλήθεια ότι τα πρώτα λεφτά από τον Ειδικό Φορέα στη δασοπονία δόθηκαν επί Κιλτίδη. Δόθηκαν όχι επειδή ο εν λόγω υφυπουργός είχε ευαισθησία, αλλά επειδή είχαν γίνει τεράστιες καταστροφές με τις πυρκαγιές και έπρεπε αναγκαστικά να δοθούν κάποια λεφτά επιπλέον απ’ αυτά που δίνονταν από το Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων. Ο Ειδικός Φορέας προβλεπόταν με το δασοκτόνο νόμο 3208/2003, που ψηφίστηκε το Δεκέμβρη του 2003. Δηλαδή, είναι η κυβέρνηση της ΝΔ που έπρεπε να ολοκληρώσει τη σχετική γραφειοκρατική διαδικασία, ώστε να μπορούν να εκταμιεύ-ονται χρήματα από τον Ειδικό Φορέα για τη δασοπονία, που ήταν το μοναδικό αντικείμενο που μπορούσε να χρηματοδοτηθεί απ’ αυτόν. Μετά πολλών βασάνων και κωλυσιεργειών ο Ειδικός Φορέας ετοιμάστηκε το 2005, ενώ ο Ε. Μπασιάκος ψήφισε τροπολογία (Σεπτέμβρης του 2005), ώστε να μπορεί να παίρνει χρήματα από τον Ειδικό Φορέα για άλλες δράσεις. Δηλαδή, την ίδια στιγμή που η στρόφιγγα των κονδυλίων προς τη δασοπονία ήταν εντελώς κλειστή, με αποφάσεις της πολιτικής ηγεσίας του υπουργείου τα λεφτά που συγκέντρωνε ο Ειδικός Φορέας δίνονταν αλλού.
Αυτή την καραμπινάτη παρανομία είχαμε επισημάνει με αρκετά δημοσιεύματά μας, πλην όμως υπουργός και υφυπουργοί εκώφευαν. Μάλιστα, όταν απευθυνθήκαμε στον περιβόητο Κ. Σκιαδά, γενικό γραμματέα του υπουργείου και ήδη ύποπτο για συμμετοχή στο σκάνδαλο του Βατοπεδίου (έχει κληθεί με την ιδιότητα του υπόπτου και έχει απολογηθεί), ζητώντας του να μας δώσει μια σειρά αποφάσεις, μας απάντησε με τον τσαμπουκά της εξουσίας ότι δεν μας τις δίνει κι άμα θέλουμε να πάμε στον εισαγγελέα για να τις πάρουμε!
Δεν τα ξέρει αυτά ο Κ. Κιλτίδης; Φυσικά και τα ξέρει, όμως τα αποσιωπά, γιατί ξέρει πολύ καλά ότι η πολιτική ευθύνη μιας κυβέρνησης είναι πρώτα συλλογική και μετά του ενός ή του άλλου υπουργού. Καμαρώνει ο Κ. Κιλτίδης ότι αυτός ενεργοποίησε τον Ειδικό Φορέα και «αποδίδονται έκτοτε στο δασικό χώρο οι προβλεπόμενοι οικονομικοί πόροι». Αυτός είναι ένας αυθαίρετος ισχυρισμός όσο δεν συνοδεύεται από συγκεκριμένα στοιχεία. Ας μας πει ο Κ. Κιλτίδης πόσα λεφτά συγκεντρώθηκαν στον Ειδικό Φορέα, πόσα αποδόθηκαν στη δασοπονία και πόσα (παρανόμως) σε άλλες δράσεις. Να δώσει αναλυτικά στοιχεία χρονιά προς χρονιά. Αλλιώς, δικαιού-μαστε να πούμε, ότι και ο ίδιος συνέχισε την πολιτική Μπασιάκου, με ελάχιστη διαφοροποίηση, επιβεβλημένη από ανάγκη και όχι από πολιτική βούληση.