Την τακτική των χρυσαυγιτών τη γνωρίζουμε όλοι πλέον. Κάθε φορά που οργανωνόταν ένα πογκρόμ ή μια δολοφονική επίθεση, έσπευδαν να «καταδικάσουν» το γεγονός, ενώ ήταν αυτοί που οργάνωναν τα τάγματα εφόδου και καθόριζαν τους στόχους. Την τακτική αυτή μας θύμισε η ανακοίνωση της ΠΑΕ ΑΕΚ, που έσπευσε να καταδικάσει τη θρασύδειλη τραμπούκικη επίθεση στο σπίτι και στο αυτοκίνητο ενός από τους 17 πολίτες που έκαναν την προσφυγή στο ΣτΕ κατά του νόμου για το γήπεδο-εμπορική επιχείρηση του Μελισσανίδη.
Ομως γι’ αυτή την επίθεση (όπως και για εκείνες που προηγήθηκαν το περασμένο καλοκαίρι) υπάρχουν ηθικοί αυτουργοί. Οι τραμπούκοι έχουν αφεντικά. Ποιος δημοσίευσε τα ονόματα όσων υπέγραψαν την προσφυγή; Η ΠΑΕ ΑΕΚ. Τι λόγο είχε η δημοσίευση; Να στοχοποιήσει τους συγκεκριμένους πολίτες. Το περιεχόμενο της προσφυγής δεν τους ενδιέφερε καθόλου, τα ονόματα τους ενδιέφεραν. Και τα «υπαλληλικά» σάιτ αναπαρήγαγαν τα ονόματα και κάτω απ’ αυτά γράφτηκαν φαρδιά-πλατιά οι απειλές των τραμπούκων, πάντα καλυμμένων πίσω από την ανωνυμία.