«Στο άρθρο αυτό, ο δημοσιογράφος σας, άνευ οιασδήποτε αιτίας, ισχυρίσθηκε όλως αναληθώς και εν γνώσει της αναληθείας του τελώντας, μέσω του δημοσιεύματός του, σε απροσδιόριστο αριθμό προσώπων, γεγονότα που έβλαψαν την τιμή και την υπόληψή μου.
Συγκεκριμένα μεταξύ άλλων, ισχυρίσθηκε επί λέξει: “…Επιλέχτηκε ο Δ. Βακάλης, ένας άνθρωπος χαμηλών τόνων, που δεν συνηθίζει να προβάλλει αντιστάσεις στην πολιτική ηγεσία του υπουργείου περιβάλλοντος, σ’ ό,τι αυτή ζητάει, σύννομο ή όχι’’, εν συνεχεία “…Τώρα του ανατέθηκε η αποστολή να επιτρέψει μαζί με τον Δ. Βακάλη να περάσει ο υπουργός Περιβάλλοντος Ι. Μανιάτης το νέο ορισμό του δάσους, που θα ανατρέπει την απόφαση 32/2013 του ΣτΕ και σωρεία αντισυνταγματικών διατάξεων στο δασοκτόνο νόμο 4280/2014, που έχουν να κάνουν και με τις επιτρεπτές επεμβάσεις στα δάση ( διαδικασία – λάστιχο που ξεχαρβάλωσε το δασικό πλούτο )’’, και εν συνεχεία “…Με τον Δ. Βακάλη δεν επικοινωνήσαμε, γιατί έχει υψηλές φιλοδοξίες και για να τις ικανοποιήσει δεν υπολογίζει τίποτα’’.
Καθίσταται λοιπόν σαφές, ότι ο ανωτέρω ο δημοσιογράφος σας που επιμελήθηκε του επίμαχου άρθρου, ισχυρίσθηκε ότι εγώ ικανοποιώ τα αιτήματα της πολιτικής ηγεσίας του υπουργείου περιβάλλοντος είτε αυτά είναι σύννομα, είτε όχι, με εμφανίζει δηλαδή ηθελημένα και εν γνώσει της αναληθείας του ότι τις όποιες θέσεις καταλαμβάνω, δεν τις καταλαμβάνω με την αξία μου και την επιστημονική μου επιμόρφωση και εν γένει ικανότητες μου, αλλά επειδή α) παρουσιάζω έλλειμμα αντιστάσεων στα όποια αιτήματα της πολιτικής ηγεσίας του υπουργείου και β) ικανοποιώ σύννομα ή μη αιτήματα, δηλαδή εν γνώσει της αναληθείας του ισχυρίζεται ότι εγώ παρανομώ.
Η δημοσιογραφική όμως ανακρίβεια του ανωτέρω δεν έχει τελειωμό, αφού αυτός συνεχίζει τις όλως αβάσιμες και ατεκμηρίωτες δημοσιογραφικές του κρίσεις εις βάρος μου, ισχυριζόμενος και πάλι δι’ εμέ ότι δήθεν “…έχω υψηλές φιλοδοξίες και για να τις ικανοποιήσω δεν υπολογίζω τίποτα ».
Επειδή ο ανωτέρω δημοσιογράφος ουδέν γνωρίζει δι’ εμέ, καθόσον οι μοναδικές φορές που με συνάντησε, ήταν όταν υπηρετούσα ως Διευθυντής στη Δ/νση Ανάπτυξης Δασικών Πόρων του ΥΠΕΚΑ, όταν και μου είχε ζητήσει στοιχεία για κάποιες χρηματοδοτήσεις οι οποίες είχαν δημοσιευθεί και στο ΔΙΑΥΓΕΙΑ. Εχει λοιπόν πλήρη άγνοια για την προσωπικότητά μου, και παρ’ όλα αυτά εκφέρει σίγουρη γνώμη, όταν επαναλαμβάνω απευθύνεται στο πρόσωπό μου με τις φράσεις “έχει υψηλές φιλοδοξίες και για να τις ικανοποιήσει δεν υπολογίζει τίποτα… Δεν συνηθίζει να προβάλλει αντιστάσεις στην πολιτική ηγεσία του υπουργείου Περιβάλλοντος, σ’ ό,τι αυτή ζητάει σύννομο ή όχι’’».