«Η σκουριά κατατάσσεται στην κατηγορία των επικίνδυνων αποβλήτων και όχι στα μη αδρανή υλικά». Αυτά κατέθεσε ο εκπρόσωπος του ΙΓΜΕ στην ανοικτή σύσκεψη που έγινε στο υπουργείο Ανάπτυξης στις 14-11-2007 με θέμα τη «διαχείριση της σκουριάς του μεταλλουργικού εργοστασίου της ΛΑΡΚΟ στη Λάρυμνα Νομού Φθιώτιδας από 01-01-2008». Η θέση αυτή περιέχεται στην έκθεση των υπαλλήλων του υπουργείου Υγείας, ενός γεωλόγου-υδρογεωλόγου και μιας χημικού, που έλαβαν μέρος στη σύσκεψη.
Ιδού, όμως, τι αναφέρει η Κοινή Απόφαση των υπουργών Ανάπτυξης, Υγείας και Αιγαίου με την οποία χορηγείται στην εταιρία ΛΑΡΚΟ ειδική άδεια μέχρι 31-12-08, για την απόρριψη της μεταλλουργικής σκουριάς του εργοστασίου της στη Λάρυμνα: «Επίσης ο εκπρόσωπος του ΙΓΜΕ που συμμετείχε στην ανοικτή σύσκεψη, σχετική με το θέμα, στο Υπουργείο Ανάπτυξης στις 14-11-2007, ανέφερε ότι στα πλαίσια προγράμματος που χρηματοδοτείται από το Γ΄ ΚΠΣ, εκτελέσθηκαν δοκιμές εκχύλισης και τοξικότητας σε σωρούς σκωρίας στην ευρύτερη χερσαία περιοχή του εργοστασίου της ΛΑΡΚΟ (συμπεριλαμβανομένης και της θέσης “κορυφή Κοκκίνη” του Δήμου Οπουντίων) και από τα αποτελέσματα προέκυψε ότι δεν υπάρχει κανένας αξιόλογος κίνδυνος για τον υδροφόρο ορίζοντα της περιοχής και η σκωρία δεν θεωρείται τοξική, κατατασσόμενη στην κατηγορία των μη επικίνδυνων αποβλήτων».
Είναι προφανές, ότι άλλα υποστήριξε ο εκπρόσωπος του ΙΓΜΕ στη σύσκεψη της 14-11-07 και άλλα του αποδίδει η Κοινή Υπουργική Απόφαση. Ολοι οι επιστήμονες ξέρουν ότι η σκουριά δεν είναι αδρανές υλικό. Εχει ενεργότητα, διαλύεται στη θάλασσα, με αποτέλεσμα τα βαρέα της μέταλλα να προσλαμβάνονται απ’ τους οργανισμούς της. Αυτό που έκαναν οι κύριοι υπουργοί ονομάζεται στην καθομιλουμένη παραποίηση πρακτικού ή αλλιώς απάτη. Αυτό γίνεται όταν θέλουν να εξυπηρετήσουν το μεγάλο κεφάλαιο. Κι εδώ μιλούμε για συμφέροντα της ΔΕΗ, της Εθνικής Τράπεζας κλπ. Οι εργαζόμενοι της περιοχής, που ζούν μέσα σε τόνους σκουριάς, που αναπνέουν τα δηλητήρια που βγάζουν οι καμινάδες, δεν μετρούν καθόλου για το μεγάλο κεφάλαιο και τους εκπροσώπους του.
Παραθέτουμε εκτεταμένα αποσπάσματα από την έκθεση των υπαλλήλων του υπουργείου Υγείας για να αποκαλυφθεί σ’ όλη της την έκταση η απάτη, αλλά και το μέγεθος της οικολογικής καταστροφής:
«Στη συνέχεια πήρε το λόγο εκπρόσωπος του ΕΛΚΕΘΕ, που παρουσίασε τα αποτελέσματα Προγράμματος που διενεργεί για την παρακολού-θηση των επιπτώσεων της σκουριάς στο θαλάσσιο περιβάλλον.
Αυτά είναι τα ακόλουθα:
♦ Αλλοίωση της φυσικής μορφολογίας του βυθού (σε ορισμένα σημεία το ύψος της σκουριάς φτάνει σε ύψος 2 μέτρων)
♦ Μεταφορά μετάλλων
♦ Αύξηση της συγκέντρωσης των μετάλλων
♦ Μείωση της ποικιλότητας των βιοκοινωνιών στο βυθό
Εχει υπολογιστεί ότι ετησίως ο βυθός εμπλουτίζεται με 43 τόνους νικέλιο και 64 τόνους χρώμιο. Αναφέρθηκε ότι υπάρχει σημαντική πτώση της οικολογικής κατάστασης και ότι ακόμα και αν σταματήσει η απόρριψη της σκουριάς απαιτούνται τουλάχιστον 10 χρόνια για να επανέλθει το περιβάλλον.
Σχετικά με τη βιοσυσσώρευση μετάλλων αναφέρθηκε ότι στα ιχθυοτροφεία τα Fe, Ni, Cr δεν είναι σε υψηλά επίπεδα πάντως οι συγκεντρώσεις τους είναι αυξημένες σε σχέση με τα επίπεδα της δεκαετίας του ΄90.
Η θέση του ΕΛΚΕΘΕ
Απόρριψη σε ειδικά διαμορφωμένους χερσαίους χώρους με διαθέσιμο το υλικό για ανάκτηση και επαναχρησιμοποίηση.
Ο εκπρόσωπος του Υ-πουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας στη συνέχεια ανέφερε ότι η Ελλάδα είναι η μοναδική χώρα που δεν έχει επικυρώσει τη σύμβαση του πρωτοκόλλου της Βαρκελώνης.
Ο εκπρόσωπος του ΥΠΕΧΩΔΕ ανέφερε ότι θα πρέπει να γίνει το νέο έργο ώστε να σταματήσει η απόρριψη στη θάλασσα.
Ο εκπρόσωπος συλλόγου προστασίας περιβάλλοντος αναφέρθηκε σε διάθεση με αξιοποίηση.
Ο Δήμαρχος Οπουντίων ανέφερε ότι το Δ.Σ έχει πάρει απόφαση για διάθεση στη θέση Λιάβδα και ότι για 2 χρόνια ακόμα μπορεί η εταιρεία να διαθέτει τη σκουριά στη θάλασσα.
Ο Εκπρόσωπος του ΕΜΠ-Σχολή Χημικών Μηχανικών ανέφερε ότι στόχος είναι η αξιοποίηση του 100% της παραγόμενης σκουριάς (π.χ. άμεσα στα κράματα) με μηδενισμό των παραπροϊόντων σύμφωνα με την αειφόρο ανάπτυξη.
Στη συνέχεια τον λόγο πήρε ο εκπρόσωπος του ΙΓΜΕ ο οποίος αναφέρθηκε στα ακόλουθα: Η σκουριά κατατάσσεται στην κατηγορία των επικίνδυνων αποβλήτων και όχι στα μη αδρανή υλικά. Συνίσταται η δημιουργία ενός ΧΥΤ μη επικίνδυνων αποβλήτων όπου με κατάλληλη διαστρωμάτωση δεν θα υπάρχει διαφυγή προς το έδαφος. Στη θάλασσα έχουν καταληφθεί περί τα 20 τετραγωνικά χιλιόμετρα από τη σκουριά. Στον κόλπο της Λάρυμνας έχουν συσσωρευτεί 165.000.000 τόνοι σκουριάς. Αποτέλεσμα: υψηλές βιοσυσσωρεύσεις. Εχει επέλθει κορεσμός του θαλάσσιου περιβάλλοντος σε νικέλιο και σίδηρο, έτσι μοναδική λύση είναι η διάθεση στη στεριά. Δεν υπάρχει καμμιά δυνατότητα πλέον για περαιτέρω επιβάρυνση του θαλάσσιου περιβάλλοντος. Το πολύ να δοθεί παράταση για ένα χρόνο για απόρριψη στη θάλασσα και στη συνέχεια επιβάλλεται η διάθεση της σκουριάς να γίνεται στη στεριά.
Τελικά: Μάλλον παράταση για ένα έτος της απόρριψης της σκουριάς στο θαλάσσιο περιβάλλον».
Στη σύσκεψη παρίστατο και ο διευθύνων σύμβουλος της ΛΑΡΚΟ. Από την έκθεση των υπαλλήλων του υπουργείου Υγείας δεν προκύπτει ότι χαρακτήρισε τη σκουριά αδρανές υλικό. Απλώς ανέφερε ότι κύριος στόχος της εταιρίας είναι η εκμετάλλευση της σκουριάς και επιχειρηματολόγησε ότι γίνεται προσπάθεια να βρεθούν μέθοδοι για τη χρησιμοποίησή της για την κατασκευή πλακιδίων, για κατασκευή δρόμων κλπ. Στη συνέχεια ανέφερε ότι απαιτείται η ύπαρξη χώρου για την παραμονή της σκουριάς μέχρι την τελική διάθεσή της κλπ.
Στην Κοινή Υπουργική Απόφαση αναφέρεται στα σχετικά και ο Νόμος «Περί προστασίας της Μεσογείου Θαλάσσης εκ της ρυπάνσεως» καθώς και το Προεδρικό Διάταγμα περί «Προστασίας του Θαλάσσιου Περιβάλλοντος». Το θράσος τους ξεπέρασε κάθε όριο. Η Μεσόγειος προστατεύεται με σκουριά, βαρέα μέταλλα και βιομηχανική λάσπη! Φυσικά, και μέσα στο ένα έτος που δόθηκε ως παράταση δεν πρόκειται να δοθεί λύση. Γιατί η λύση απαιτεί επένδυση που δεν έχει σκοπό να κάνει η επιχείρηση, ιδιαίτερα σήμερα που βαθαίνει η κρίση. Ετσι, μετά από ένα χρόνο θα συζητούν για νέα παράταση.