Αυτή τη φορά, η πλευρά Μελισσανίδη «κρύφτηκε» πίσω από την αποχή των δικηγόρων. Ετσι, η εξ αναβολής δίκη για την προσφυγή μέλους της Ερασιτεχνικής ΑΕΚ, που είχε οριστεί για τις 21 Γενάρη, αναβλήθηκε και πάλι, αναγκαστικά. Αυτή τη φορά για τις 12 Μάη του 2016.
Θυμίζουμε ότι το μέλος της ΑΕΚ ζητά να ακυρωθεί η γενική συνέλευση-παρωδία με την οποία η Ερασιτεχνική ΑΕΚ υποχρεώθηκε να παραχωρήσει το οικόπεδο που της έχει παραχωρηθεί από το Ελληνικό Δημόσιο στη συμφερόντων Μελισσανίδη «Δικέφαλος 1924 ΑΕ», αλλά και την ακυρότητα του παραχωρητήριου καθεαυτού. Γιατί το οικόπεδο έχει παραχωρηθεί στην ΑΕΚ μόνο κατά χρήση, διοίκηση και διαχείριση, προκειμένου να εξυπηρετεί την ερασιτεχνική άθληση, και η μεταβίβασή του σε οποιονδήποτε τρίτο (και δη σε μια κερδοσκοπική –προφανώς μη κοινωφελή- ανώνυμη εταιρία) απαγορεύεται, διότι η κυριότητα εξακολουθεί να παραμένει στο Ελληνικό Δημόσιο, επί ποινή άρσης της παραχώρησης, μάλιστα, αν το οικόπεδο παύσει να χρησιμοποιείται για τον κοινωφελή σκοπό για τον οποίο παραχωρήθηκε.
Η αγωγή ορίστηκε να δικαστεί στις 8 του περασμένου Οκτώβρη, αλλά η πλευρά Μελισσανίδη -που υποτίθεται ότι βιάζεται να τελειώσει με όλες τις εκκρεμότητες και να «σηκώσει» την «Αγιασοφιά»- ζήτησε αναβολή, ισχυριζόμενη ότι ο δικηγόρος της ΑΕΚ είχε άλλη δίκη. Αυτή τη φορά, όπως σημειώσαμε στην αρχή, δε χρειάστηκε να ζητήσει νέα αναβολή, γιατί υπάρχει η αποχή των δικηγόρων και ο ΔΣΑ δε δίνει άδειες στα μέλη του να παραστούν σε δίκες.
Αξίζει να σημειώσουμε ότι μολονότι το μέλος της ΑΕΚ που έχει καταθέσει την αγωγή έχει ζητήσει εγγράφως να του χορηγηθεί αντίγραφο των πρακτικών της γενικής συνέλευσης, όπως δικαιούται, παρανόμως δεν του τα έχουν χορηγήσει!
Τέλος, θυμίζουμε πως όσο διαρκεί αυτή η δικαστική εκκρεμότητα, οι δημόσιες υπηρεσίες που ασχολούνται με το θέμα είναι υποχρεωμένες -βάσει των αρχών και των κανόνων της χρηστής διοίκησης- να απέχουν από οποιαδήποτε ενέργεια που θα μπορούσε να ερμηνευτεί ως νομιμοποίηση κάποιας πλευράς και επομένως ως παρέμβαση στην εκκρεμή δικαστική διαδικασία. Μ' άλλα λόγια, θα βγει και το ερχόμενο καλοκαίρι (αν γίνει η δίκη στις 8 Μάη και μέχρι να καθαρογραφεί η απόφαση) για να ξαναασχοληθούν οι υπηρεσίες του ΥΠΕΝ με την υπόθεση του γηπέδου Μελισσανίδη.
Ακόμα και η περιβόητη Μελέτη Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων, που παρανόμως τέθηκε σε δημόσια διαβούλευση, έχει αφεθεί σε κάποιο συρτάρι, καθώς υπηρεσίες του υπουργείου ζητούν συγκεκριμένα πράγματα, που η πλευρά Μελισσανίδη δεν μπορεί να ικανοποιήσει. Και βέβαια, ΑΕΠΟ (Απόφαση Εγκρισης Περιβαλλοντικών Ορων) δεν μπορεί να εκδοθεί όσο εκκρεμεί το ιδιοκτησιακό (ως γνωστόν, η εταιρία του Μελισσανίδη εμφανίστηκε ως φορέας του έργου!).
Ακόμα και τα «υπαλληλικά» Μέσα πήραν εντολή να μην ασχολούνται σ' αυτή τη φάση με την υπόθεση της «Αγιασοφιάς». Κάτι δημοσιεύματα που έφεραν τον «Τίγρη» αποφασισμένο να ρίξει άμεσα μπετά (!) έγιναν γαργάρα. Λεφτά δεν υπάρχουν και οι οπαδοί άρχισαν να το παίρνουν χαμπάρι.