Στις 28.5.2008 οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ Μ. Μπόλαρης και Ι. Δριβελέγκας υπέβαλαν στους υπουργούς Γ. Αλογοσκούφη, Γ. Σουφλιά και Α. Κοντό ερώτηση και αίτηση κατάθεσης εγγράφων για τον αποχαρακτηρισμό δάσους 9.000 στρεμμάτων στην Ουρανούπολη Χαλκιδικής. Πρόκειται για το δάσος που παραχωρήθηκε από το υπουργείο Οικονομικών ως αντάλλαγμα, με αποτίμηση σε εξευτελιστική τιμή. Με παλαιότερα δημοσιεύματά μας αποκαλύψαμε το παρασκήνιο στο οποίο συμμετείχαν ο Κ. Κιλτίδης και υπηρεσιακοί παράγοντες, προκειμένου το Ε’ Τμήμα του ΝΣΚ να βγάλει κατά πλειοψηφία (ο αντιπρόεδρος του ΝΣΚ και μέλος του Ε’ Τμήματος διαφώνησε, με το επιχείρημα ότι το ΝΣΚ είναι αναρμόδιο να γνωμοδοτήσει για το δασικό ή μη χαρακτήρα της έκτασης αυτής) την κακόφημη γνωμοδότηση με την οποία αποχαρακτηρίστηκε η έκταση των 9.000 στρεμμάτων. Τη συγκεκριμένη γνωμοδότηση την έκανε μεν δεκτή ο Κ. Κιλτίδης, αλλά δεν τόλμησε μετά τα δημοσιεύματα (ακολούθησαν και ημερήσιες εφημερίδες) να στριμώξει τις Διευθύνσεις Δασών Κεντρικής Μακεδονίας και Χαλκιδικής να την εφαρμόσουν. Παρολαυτά, υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να εφαρμοστεί η γνωμοδότηση που θα οδηγήσει στην καταστροφή 9.000 στρεμμάτων δάσους.
Στις 10 και 20 Ιούνη, οι υφυπουργοί Οικονομικών και ΠΕΧΩΔΕ Α. Μπέζας και Ελ. Καλογιάννης απάντησαν, ότι σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία αρμόδιος να απαντήσει στους ερωτώντες βουλευτές είναι ο Α. Κοντός. Σύμφωνα με πληροφορίες μας, η απάντηση συντάχτηκε από τη Διεύθυνση Πολιτικής Γης (η οποία δεν είναι αρμόδια να παρεμβαίνει στις διαδικασίες για τον αποχαρακτηρισμό ή να δίνει απαντήσεις σε ερωτήσεις βουλευτών) και στάλθηκε στο αρμόδιο τμήμα κοινοβουλευτικού ελέγχου. Ομως, μέχρι τις αρχές της εβδομάδας δεν είχε υπογραφεί από τον Α. Κοντό. Δεν γνωρίζουμε το περιεχόμενο της απάντησης και έτσι δεν αποκλείουμε την περίπτωση, μετά απ’ αυτό το σχόλιό μας να την υπογράψει και να τη στείλει στη Βουλή. Ομως, οφείλουμε να σημειώσουμε ότι, εάν πραγματικά ο Α. Κοντός ήθελε να απαντήσει στους ερωτώντες βουλευτές, όφειλε μέχρι τις 22 Ιούνη να υπογράψει την απάντηση και να τους δώσει και τα έγγραφα που ζήτησαν. Δεν το έκανε, όμως, και γι’ αυτό έχουμε κάθε δικαίωμα να ισχυριστούμε, ότι επέλεξε την τακτική της μη απάντησης γι’ αυτή την καραμπινάτη παρανομία του Ε’ Τμήματος του ΝΣΚ και του υφυπουργού του Κ. ΚΙλτίδη.