Από το προ-προηγούμενο φύλλο της «Κόντρας» ξεκινήσαμε μια έρευνα για τα τεκταινόμενα στην περιοχή Προμπονά-Ριζούπολης, όπου αλωνίζουν με εταιρίες τους ο Μελισσανίδης και ο Μάτσας, με τη δημοτική αρχή του Καμίνη να τους κάνει πλάτες στα σχέδιά τους για εμπορικό real estate, ενάντια στη θέληση των κατοίκων της περιοχής, που χρόνια αγωνίζονται για να ακυρώσουν αυτά τα καταστροφικά σχέδια και να κερδίσουν έναν κοινόχρηστο χώρο που θα δώσει μια ανάσα σε μια πυκνοδομημένη περιοχή.
Στο πλαίσιο του ρεπορτάζ, απευθυνθήκαμε και σε υπηρεσίες του δήμου Αθηναίων, από τις οποίες ζητήσαμε και πήραμε διάφορα στοιχεία. Είναι μια συνηθισμένη δημοσιογραφική πρακτική, την οποία μάλιστα εμείς κάνουμε με όλους τους τύπους: υποβάλλουμε αιτήσεις στις υπηρεσίες και παίρνουμε τα έγγραφα (που είναι δημόσια έγγραφα και επομένως στη διάθεση κάθε πολίτη που θα τα ζητήσει).
Περνώντας από την αρμόδια Διεύθυνση για να ζητήσουμε κάποια επιπλέον έγγραφα, πληροφορηθήκαμε ότι ο δήμαρχος Γ. Καμίνης έδωσε εντολή να μας παραπέμψουν στο γραφείο Τύπου του Δήμου. Δε χρειάζεται, βέβαια, να πούμε ότι ο κ. Καμίνης ενοχλήθηκε σφόδρα από το πρώτο δημοσίευμά μας και νομίζει ότι μπορεί να μας αποκλείσει από την απαραίτητη ενημέρωση. Είναι οικτρά γελασμένος και ως νομικός θα έπρεπε να ξέρει ότι αυτό δεν μπορεί να το κάνει (που να χτυπάει τον κώλο του κάτω, όπως λέμε).
Για μας είναι ζήτημα αρχών να μην απευθυνόμαστε ποτέ στα γραφεία Τύπου υπουργείων ή άλλων θεσμικών οργάνων. Τα γραφεία Τύπου στελεχώνονται από ανθρώπους των υπουργών, των δημάρχων, των περιφερειαρχών και είναι, τρόπον τινά, πολιτικά όργανα. Εμείς απευθυνόμαστε στις υπηρεσίες. Στις αρμόδιες Διευθύνσεις ή Γενικές Διευθύνσεις. Κι αυτές είναι υποχρεωμένες να μας απαντήσουν, όπως προβλέπει ο νόμος. Το αν θα στείλουν την απάντηση στο γραφείο Τύπου, για να την παραλάβουμε απ' αυτό (επειδή δηλώνουμε τη δημοσιογραφική μας ιδιότητα) μας είναι αδιάφορο. Μπορεί να μας καθυστερήσουν, όμως έχουμε μάθει να μην εκνευριζόμαστε και κυρίως να μην αφήνουμε να περάσει ούτε μια μέρα παραπάνω απ' αυτή που ορίζει ο νόμος. Γιατί αν περάσει και δεν έχουν ανταποκριθεί σ' αυτό που ως καθήκον τους επιβάλλει ο νόμος, υπάρχει και ο εισαγγελέας υπηρεσίας. Κάποιες φορές αναγκάσαμε κάποιους εξυπνάκηδες να μας δώσουν τα δημόσια έγγραφα με εισαγγελική παραγγελία.
Ας το βάλει καλά στο μυαλό του ο Γ. Καμίνης, ότι την έρευνά μας δεν μπορεί να τη σταματήσει. Το μόνο που αποδεικνύει με την παρέμβασή του είναι πως ανησυχεί από τις αποκαλύψεις μας για την αντιπεριβαλλοντική δράση του, κόντρα στη λαϊκή θέληση.