Ο νομάρχης Χαλκιδικής Στέργιος Ζωγράφος και η Νεοδημοκρατική πλειοψηφία της Νομαρχίας δεν παρανομούν μόνο επειδή χρησιμοποιούν στην κατασκευή των νομαρχιακών δρόμων Ιερισσός-Ξηροποτάμι και Νέοι Δρόμοι-Κομίτσα στείρα από τα μεταλλεία της εταιρίας «Ελληνικός Χρυσός ΑΕ», όπως γράψαμε στο προηγούμενο φύλλο της «Κ», αλλά και γιατί επιτρέπουν στην «Ελληνικός Χρυσός ΑΕ» να πουλά στείρα σε εταιρίες, οι οποίες τα μεταπωλούν σε εταιρίες παρασκευής έτοιμου σκυροδέματος και σε μάντρες οικοδομικών υλικών σε μισή τιμή από τα κανονικά αδρανή υλικά. Ενώ το χαλίκι τύπου 3Α πωλείται 7 ευρώ το κυβικό, τα στείρα πωλούνται από 3 έως 3,5 ευρώ το κυβικό.
Αυτά δεν τα λέμε μόνο εμείς. Στην ιστοσελίδα «Παρατηρητήριο Μεταλλευτικών Δραστηριοτήτων», που ανήκει στον πολιτικό μηχανικό Παπαγεωργίου (ο οποίος είναι και δημοτικός σύμβουλος στο Δήμο Σταγείρων–Ακάνθου) δημοσιεύεται η είδηση για την πώληση στείρων από την «Ελληνικός Χρυσός ΑΕ» στη νομαρχία Χαλκιδικής, που τα χρησιμοποιεί στην κατασκευή νομαρχιακών δρόμων, σε εταιρίες έτοιμου σκυροδέματος και σε μάντρες οικοδομικών υλικών. Η «Ελληνικός Χρυσός ΑΕ» πουλάει σε εταιρίες που έχουν έδρα το Στρατώνι. Μία ανήκει στον Τζουρτζούμη (συγγενικό του πρόσωπο είναι υπάλληλος σε υπηρεσία της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας) που έχει σπαστήρα (τον αγόρασε πρόσφατα) και σπάει τα στείρα. Σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες μας, η δεύτερη εταιρία είναι ΑΕ με έδρα το Στρατώνι και μετόχους, μεταξύ άλλων, τη σύζυγο του νομαρχιακού συμβούλου Χαλκιδικής και υ-πεύθυνου του Γραφείου Τύπου της Νομαρχιακής Επιτροπής του ΠΑΣΟΚ, Γ. Λαμπράκη, και τον ανηψιό του, από αδελφή, Ζαφείρη Οικονόμου. Η εταιρία έχει δύο μεγάλα οικόπεδα έξω από το Στρατώνι, στις θέσεις Κοκκινόλακκας και Σκοπευτήριο Στρατωνίου, όπου αποθηκεύει τα στείρα. Οι πληροφορίες μας, αλλά και η κοινή λογική λένε, ότι αν δεν υπήρχε ο Γ. Λαμπράκης με τις συγκεκριμένες πολιτικές ιδιότητες, δεν υπήρχε περίπτωση η γυναίκα του και ο ανηψιός του να προμηθεύονται στείρα και να κάνουν χρυσές δουλειές.
Επιδιώκοντας να ολοκληρώσουμε το ρεπορτάζ, επικοινωνήσαμε με πολλούς από τους εμπλεκόμενους –με τον ένα ή άλλο τρόπο– παράγοντες ζητώντας τους να τοποθετη- θούν στο τεράστιο αυτό θέμα. Δοκιμάσαμε δύο φορές να επικοινωνήσουμε με το νομάρχη Χαλκιδικής Στ. Ζωγράφο, αλλά δεν κατέστη δυνατό να μιλήσουμε. Η γραμματέας του ισχυρίστηκε τη μια φορά ότι απουσιάζει στην Αθήνα και την άλλη ότι βρίσκεται σε σύσκεψη (κλασική πολιτική μέθοδος αποφυγής της επικοινωνίας με ενοχλητικούς δημοσιογράφους). Επικοινωνήσαμε δύο φορές με τον αρμόδιο αντινομάρχη Ι. Τζίτζιο. Την πρώτη φορά, σε μια πολύ σύντομη επικοινωνία, στο ερώτημά μας γιατί παραβιάζουν τον Κανονισμό Μεταλλευτικών και Λατομικών Εργασιών, που απαγορεύει την έξοδο των στείρων από το μεταλλείο και τη χρήση τους ως υποκατάστατο του 3Α, στην αρχή μας ρώτησε σε ποιο άρθρο προβλέπεται η απαγόρευση και όταν του απαντήσαμε ότι δεν έχουμε πρόχειρο το άρθρο, μας απάντησε ότι η χρήση των στείρων είναι νόμιμη! Στη δεύτερη επικοινωνία μας, που έγινε ύστερα από ένα μαραθώνιο προσπαθειών, τον ενημερώσαμε ότι η απαγόρευση προβλέπεται στο άρθρο 83 και τότε δεν τόλμησε να επαναλάβει ότι είναι σύννομη η χρήση των στείρων. Αν και χαλκιδικιώτης, το γύρισε στον καλαματιανό, ισχυριζόμενος, ότι έγινε πολύ περιορισμένη χρήση στους δύο νομαρχιακούς δρόμους. Στην πορεία της συζήτησης έπεσε σε διάφορες αντιφάσεις, ισχυριζόμενος πότε ότι τους δύο νομαρχιακούς δρόμους τους έφτιαξε η νομαρχία, πότε ότι οι δρόμοι τελείωσαν και πότε ότι οι εργολάβοι που ανέλαβαν την κατασκευή τους έχουν δικά τους λατομεία. Για τις εταιρίες του Τζουρτζούμη και της γυναίκας και του ανηψιού του Γ. Λαμπράκη δεν είπε λέξη, όπως και για τις ευθύνες των υπηρεσιών της Νομαρχίας ,που επιτρέπουν στις εταιρίες αυτές να πουλούν στείρα, ενώ δεν έχουν άδεια για αγορά και διακίνηση στείρων.
Με τον Γ. Λαμπράκη επικοινωνήσαμε αρκετές φορές θέτοντάς του το ζήτημα της προμήθειας και εμπορίας στείρων στη Χαλκιδική για την κατασκευή του οδικού δικτύου και άλλες οικοδομικές εργασίες. Την πρώτη φορά μας απάντησε, ότι η παράταξή του έθεσε το θέμα στο νομάρχη, ο οποίος τους διαβεβαίωσε, ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και ότι η εμπορία και χρήση των στείρων είναι νόμιμη. Επειδή τότε είχαμε απλώς την αδιασταύρωτη πληροφορία ότι ένας ανηψιός του έχει εταιρία, που ουσιαστικά ανήκει στον ίδιο, η οποία εμπορεύεται στείρα, τον ρωτήσαμε και μας διαβεβαίωσε ότι δεν έχει καμία επιχειρηματική σχέση μ’ αυτόν τον ανηψιό του και ότι είναι κακοήθεις αυτοί που διαδίδουν τέτοιες φήμες. Επειδή δεν «χάψαμε» τη διαβεβαίωσή του, ψάξαμε παραπέρα το θέμα. Οι πηγές μας επέμεναν ότι υπάρχει εταιρία και στους μετόχους της περιλαμβάνονται η γυναίκα και ο ανηψιός του Γ. Λαμπράκη από αδελφή. Τη δεύτερη φορά που επικοινωνήσαμε, μας ρώτησε με θράσος τι πρόβλημα έχουμε εμείς ως δημοσιογράφοι με τη χρήση των στείρων στην οδοποιία και αλλού! Για τελευταία φορά τον αναζητήσαμε την Τετάρτη το απόγευμα και του αναφέραμε το όνομα της εταιρίας, το όνομα του ανηψιού του Ζαφείρη Οικονόμου και τις τοποθεσίες που εναποθέτουν τα στείρα. Το βράδυ της ίδιας μέρας μας απάντησε στο κινητό δύο φορές και μας διαβεβαίωσε ότι θα επικοινωνήσει μαζί μας, πράγμα που έκανε το πρωί της Παρασκευής. Στην επικοινωνία αυτή, που έγινε σε πολύ έντονο ύφος και με καλυμμένες απειλές από τη μεριά του, μας είπε ότι η σύζυγός του έχει ατομική εταιρία που εμπορεύεται στείρα και ο ανηψιός του επίσης ατομική εταιρία. Η εμπορία και χρήση των στείρων είναι νόμιμη, είπε! Συγκρίνετε την πρώτη απάντησή του με την τελευταία και βγάλτε μόνοι σας τα συμπεράσματα.
Επικοινωνήσαμε ακόμη με τον επικεφαλής της αντιπολίτευσης στο Νομαρχιακό Συμβούλιο Χαλκιδικής, Αργύρη Λαφαζάνη. Την πρώτη φορά εμφανίστηκε ως αγνοών το ζήτημα, προφανώς για να καλύψει τόσο το σύντροφό του Γ. Λαμπράκη όσο και τη διακομματική διαπλοκή στο σκάνδαλο της χρήσης των στείρων, που είναι υλικά πολύ επικίνδυνα για το περιβάλλον και τη δημόσια υγεία. Επικοινωνήσαμε πάλι μαζί του την Πέμπτη το πρωί, του στείλαμε το άρθρο 83 του Κανονισμού Μεταλλευτικών και Λατομικών Εργασιών, του παρουσιάσαμε τα στοιχεία του ρεπορτάζ μας για τη δράση του συντρόφου του Γ. Λαμπράκη, του θέσαμε το ζήτημα των τεράστιων ευθυνών της οργάνωσης του ΠΑΣΟΚ στη Χαλκιδική και τον καλέσαμε να πάρει θέση. Μας διαβεβαίωσε ότι το μεσημέρι θα πάει στο γραφείο του, θα ενημερωθεί και θα μας απαντήσει. Το απόγευμα της ίδιας μέρας δοκιμάσαμε να επικοινωνήσουμε με το κινητό του, αλλά δεν κατέστη δυνατό, προφανώς γιατί γίναμε ανεπιθύμητοι συνομιλητές. Επικοινωνήσαμε και με άλλους, ανάμεσα στους οποίους ήταν και ο εκπρόσωπος της «Ελληνικός Χρυσός ΑΕ». Τα υπόλοιπα, όμως, γι’ αυτό το σκάνδαλο στο επόμενο φύλλο.