Η κατεδάφιση του καταυλισμού των αφγανών προσφύγων στην Πάτρα και η πυρπόλησή του στη συνέχεια στιγμάτισε με το σημάδι του φασισμού όχι μόνο το ελληνικό κράτος, αλλά και μεγάλο τμήμα της ελληνικής κοινωνίας, που είτε παρακολουθεί απαθώς τα τεκταινόμενα είτε συμφωνεί και επαυξάνει, έχοντας πέσει στη λού-μπα που της έστησε η ελληνική μπουρζουαζία.
Η ισοπέδωση ειδικά αυτού του καταυλισμού είχε και συμβολική σημασία, αφού ήταν ο παλαιότερος (ηλικίας 12 ετών) και φιλοξενούσε ανθρώπους που δεν ήθελαν να παραμείνουν στην Ελλάδα, αλλά να φύγουν για δυτικοευρωπαϊκές χώρες. Το ελληνικό κράτος έστειλε το μήνυμα πως θα τηρήσει τις υποχρεώσεις του ως συνοριοφύλακας και δεσμοφύλακας της ΕΕ, μη επιτρέποντας σε κανέναν πρόσφυγα να προχωρήσει δυτικά και βορειοδυτικά. Γι’ αυτό δεν δίστασε να συλλάβει μερικές δεκάδες ανήλικα παιδιά και να τα στείλει στην Κόνιτσα, για να μη μπορούν να φύγουν από εκεί.
Απαξιούμε να κάνουμε οποιαδήποτε συζήτηση με εκείνους που υποστηρίζουν ότι ο καταυλισμός ήταν ά-θλιος και γι’ αυτό γκρεμίστηκε. Λες και στους πρόσφυγες προσφέρθηκε κατάλυμα σε κάποιον ξενώνα. Λες και δεν αναγκάζονται να μείνουν κάτω από γεφύρια, σε παγκάκια, σε γιαπιά, ακόμη και στα χωράφια.
Της ισοπέδωσης του προσφυγικού καταυλισμού της Πάτρας προηγήθηκαν:
♦ Το ανελέητο πογκρόμ των μεταναστών στο κέντρο της Αθήνας από τους πραίτορες του Μαρκογιαννάκη.
♦ Η συνεργασία ΜΑΤ και Χρυσής Αυγής για το κυνηγητό των μεταναστών και προσφύγων από τον Αγιο Παντελεήμονα και στη συνέχεια η από κοινού επίθεσή τους ενάντια στην αντιρατσιστική διαδήλωση αναρχικών και αντιεξουσιαστών.
♦ H προκλητική απαλλαγή από κάθε σοβαρή κατηγορία των δυο καουμπόηδων της Μανωλάδας, που χτύπησαν άγρια και μετά έσυραν δεμένους πίσω από τις μηχανές τους δυο μετανάστες από το Μπαγκλαντές, στους οποίους φορτώθηκαν κατηγορίες κακουργηματικού χαρακτήρα για κάτι που δεν έκαναν.
Ακολούθησαν:
♦ Η νέα επίθεση Χρυσαυγιτών, στην πλατεία Αττικής αυτή τη φορά, απ’ όπου κυνήγησαν μετανάστες με τα παιδάκια τους, ενώ την ίδια ώρα τα ΜΑΤ φύλαγαν τον Αγ. Παντελεήμονα.
♦ Η εγκύκλιος του νέου εισαγγελέα του Αρείου Πάγου Ι. Τέντε προς όλες τις εισαγγελείες της χώρας, με τις οποίες τους υπενθυμίζει την αυστηροποίηση του θεσμικού πλαισίου για τη «λαθρομετανάστευση» και καλεί τους υφισταμένους του να αναλάβουν δράση, διότι μ’ αυτό το θεσμικό πλαίσιο «επιδιώκεται η αντιμετώπιση ενός φαινομένου που δημιουργεί εξαιρετικά σοβαρά κοινωνικά προβλήματα και ζητήματα δημόσιας τάξης, αλλά και πλήττει σοβαρά τα εθνικά συμφέροντα της χώρας μας»!
♦ Η ομόφωνη απόφαση του δημοτικού συμβούλιου Αμαρουσίου να συνδεθούν ηλεκτρονικά όλες οι υπηρεσίες του Δήμου με την Ασφάλεια, για να ελέγχουν τη νομιμότητα των μεταναστών που προσέρχονται σ’ αυτές.
♦ Το άγριο ξυλοκόπημα με στυλιάρη μετανάστη, πάλι στη Μανωλάδα, που μεταφέρθηκε αιμόφυρτος στο νοσοκομείο.
u Η αποκάλυψη ότι στη Σύμη τρεις Πακιστανοί βασανίζονταν άγρια και εξευτελίζονταν επί εφτάωρο από αστυνομικούς.
♦ Η συνάντηση του Καραμανλή με τον Μπερλουσκόνι στη Ρώμη, όπου συζήτησαν το μεταναστευτικό και έμειναν απολύτως σύμφωνοι!
Ας αντιδράσουμε ξανά και ξανά, γιατί το μεταναστευτικό γίνεται όχημα για τον εκφασισμό της κοινωνίας μας.