Την περασμένη Τετάρτη, το κομάντο των μπάτσων της ΔΙΑΣ, που κάνει επιδρομές μόνο για να βασανίσει μετανάστες που κατοικούν σε σπίτι της οδού Λαχανά στην Κυψέλη (επώνυμες καταγγελίες έκαναν στην «Ελευθεροτυπία» δυο μετανάστες και δημοσιεύτηκαν στις 3 Ιουνίου 2011 – https://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=281119), χτύπησε και πάλι. Τρεις μετανάστες, ο Εμπάρακ, ο Αζίζ και ο Γιούσεφ, ήρθαν στα γραφεία της «Κόντρας» εμφανώς κακοποιημένοι, με χτυπήματα στα χέρια και τα πόδια (πιο σοβαρά ήταν ο Αζίζ, ο οποίος περπατούσε κουτσαίνοντας) και μας περιέγραψαν τι συνέβη.
Γύρω στις 4:30’ το απόγευμα, τρεις αστυνομικοί εισέβαλαν και πάλι στο παλιό σπίτι, όπου διαμένουν μερικοί μετανάστες, με την άδεια της ιδοκτήτριάς του, η οποία κατοικεί δίπλα. Οι δυο από τη μπροστινή πόρτα και ο ένας από την πίσω. Είναι αυτός που πρωτοστατεί στα βασανιστήρια, ενώ οι άλλοι περισσότερο τον σιγοντάρουν. Είναι μέτριου αναστήματος, εύσωμος, σαν παλαιστής. Εχει μεγάλη φαλάκρα, ενώ τα μαλλιά περιμετρικά στο κεφάλι του τα ξυρίζει. Αρχισαν να χτυπούν με τα γκλομπ τους τρεις μετανάστες που εκείνη την ώρα κοιμούνταν. Τα παιδιά προσπάθησαν ν’ αποφύγουν τα χτυπήματα, αλλά δεν τα κατάφεραν. Προσπάθησαν να ξεφύγουν προς το δρόμο φωνάζοντας. Τους ακολούθησαν χτυπώντας και βλαστημώντας. Από τις φωνές οι γείτονες βγήκαν στα μπαλκόνια. Μια γυναίκα άρχισε να φωνάζει «γιατί τους χτυπάτε;». Τότε, οι τρεις μπάτσοι-βασανιστές έφυγαν σχεδόν τρέχοντας, καβάλησαν δυο μοτοσικλέτες που είχαν αφήσει στη γωνία και έφυγαν. Ο «παλαιστής» οδηγούσε τη μία από τις δύο μοτοσικλέτες και συμπεριφερόταν σαν επικεφαλής, όπως μας είπαν οι τρεις μετανάστες.
Την προηγούμενη φορά, μετά το δημοσίευμα της «Ελευθεροτυπίας», από το αρχηγείο της Αστυνομίας διατάχτηκε ΕΔΕ, η οποία ανατέθηκε στον διοικητή του Α.Τ. Αιγάλεω. Ο διοικητής επικοινώνησε με την «Κόντρα» και ζήτησε τα τηλέφωνα των μεταναστών. Του απαντήσαμε ότι δεν έχουμε τα τηλέφωνά τους, αλλά θα τους βρούμε και θα τους ρωτήσουμε αν θέλουν να καταθέσουν. Οι δυο μετανάστες δέχτηκαν, όμως ο διοικητής «εξαφανίστηκε». Δεν επικοινώνησε ξανά μαζί μας, παρά τα αλλεπάλληλα τηλεφωνήματα που κάναμε στο τηλέφωνο που μας άφησε και παρά το μήνυμα που αφήσαμε στο Τμήμα του.
Ρωτήσαμε τους τρεις μετανάστες που έκαναν τη νέα καταγγελία, αν θα θελήσουν να καταθέσουν, σε περίπτωση που τους ζητηθεί κάτι τέτοιο. Μολονότι ήταν τρομοκρατημένοι, επειδή οι προηγούμενοι συγκάτοικοί τους μετά την καταγγελία στοχοποιήθηκαν, μας δήλωσαν πως θα καταθέσουν, με την προϋπόθεση ότι δεν θα υποστούν μέτρα εκδίκησης. Το μόνο που μας ζήτησαν είναι να μη δημοσιεύσουμε φωτογραφίες με τα πρόσωπά τους, γιατί φοβούνται μην πάθουν χειρότερα από τους επιδρομείς βασανιστές. Γι’ αυτό και δημοσιεύουμε μόνο φωτογραφίες από χτυπημένα χέρια και πόδια, που δείχνουν καθαρά τα χτυπήματα που δέχτηκαν από τα αστυνομικά γκλομπ.
Επαναλαμβάνουμε αυτό που γράψαμε την προηγούμενη φορά. Είναι φανερό ότι πρόκειται για έναν φασιστικό θύλακα, τα μέλη του οποίου εκτονώνονται βασανίζοντας μετανάστες. Γι’ αυτό και δεν προχωρούν σε έλεγχο χαρτιών, όπως κάνουν τα περιπολικά του ΑΤ της περιοχής, όπως μας είπαν οι μετανάστες. Εχουν βρει το συγκεκριμένο σπίτι ως εύκολο στόχο για να εκτονώνουν τα υπάνθρωπα ένστικτά τους. Η ΕΔΕ που διατάζει το αρχηγείο, μετά τις καταγγελίες, έχει το χαρακτήρα συγκάλυψης. Αν θέλουν μπορούν να τους βρουν, ιδιαίτερα μετά την περιγραφή του αρχιβασανιστή που μας έκαναν οι τρεις χτυπημένοι μετανάστες. Ανήκει προφανώς στην ομάδα ΔΙΑΣ, διότι οδηγεί μοτοσικλέτα μεγάλου κυβισμού, όπως μας είπαν, η δε σωματοδομή του είναι χαρακτηριστικότατη.