Ενα μάθημα που δεν πρόκειται να το ξεχάσει για χρόνια πήρε βρετανός καθηγητής (και blogger) που βρέθηκε το περασμένο Σάββατο στη Θεσσαλονίκη και έβγαζε φωτογραφίες από τις διαδηλώσεις που γίνονταν στην πόλη. Οπως ο ίδιος έγραψε στο blogg του (εμείς πήραμε την είδηση από το Indymedia, που έχει και όλες τις σχετικές παραπομπές), χωρίς να το καταλάβει βρέθηκε με εξάρθρωση ωμοπλάτης, σπασμένη μύτη, εκδορές στο πρόσωπο και χειροπέδες στα χέρια.
Καθώς τραβούσε φωτογραφίες βαδίζοντας από το πεζοδρόμιο παράλληλα με τους διαδηλωτές, σήκωσε τη μηχανή του και άρχισε να τραβάει και τις διμοιρίες των ΜΑΤάδων που ακολουθούσαν με πλήρη εξάρτυση. Ας σημειωθεί πως σε όλη τη διάρκεια των διαδηλώσεων δεν έγινε καμιά σύγκρουση, κανένα έστω και ολιγόλεπτο επεισόδιο. Οπως φαίνεται και στη φωτογραφία, που δημοσίευσε ο βρετανός στο blogg του, ένας ΜΑΤάς ξέκοψε από τη διμοιρία, ανέβηκε με αδιάφορο ύφος στο πεζοδρόμιο και ξαφνικά έτρεξε, έπεσε πάνω του και τον πέταξε με τα μούτρα στο πεζοδρόμιο. Κοντά του έσπευσαν άλλοι δύο. Αφού τον «περιποιήθηκαν» δεόντως, του φόρεσαν χειροπέδες και τον κουβάλησαν στη ΓΑΔΘ, απ’ όπου αφέθηκε αργότερα ελεύθερος (αφού πρώτα ανακρίθηκε), για να καταλήξει στο νοσοκομείο. Αλλη έκπληξη τον περίμενε στην εισαγγελία που πήγε να καταγγείλει το γεγονός. Ακουσε τον εισαγγελέα να του συστήνει να μην κάνει μήνυση!