Στο χώρο μιας ταβέρνας ανακάλυψε η Αστυνομία της Νάξου τη γιάφκα που ευθύνεται για το ξεφτιλίκι της τον περασμένο Δεκέμβρη. Εφαρμόζοντας, λοιπόν, το «δόγμα Μαρκογιαννάκη» που απαιτεί να τσακιστεί όχι μόνο ό,τι κινείται αλλά ακόμη και ό,τι σκέπτεται, στοχοποίησε τη συγκεκριμένη ταβέρνα, στην οποία εργάζονται ορισμένα μέλη της Αυτόνομης Πρωτοβουλίας Νάξου (αλλά και άνθρωποι που δεν έχουν σχέση με τη συλλογικότητα).
Ο στόχος είναι προφανής: να εξοντωθούν οικονομικά τα πρόσωπα που συμμετέχουν στην ομάδα, για να μάθουν τι εστί νόμος και τάξη. Η Αστυνομία πηγαίνει συνεχώς στο συγκεκριμένο χώρο, μοιράζοντας πότε μηνύσεις και πότε απειλές για αυτόφωρο. Μάλιστα, πηγαίνει σε ώρες που έχει κόσμο, για ευνόητους λόγους. Αποδίδει συνεχώς κατηγορίες για γελοίες αγορανομικές παραβάσεις και απαιτεί άδειες εργασίας από την αστυνομία, κατ’ εφαρμογή ενός αντικομμουνιστικού νόμου του 1958, που απαιτούσε χαρτί κοινωνικών φρονημάτων για να εργαστεί κάποιος σε χώρο όπου έρχεται σε επαφή με κόσμο.
Αυτά δεν είναι τυχαία, αλλά εντάσσονται σε μια γενική στρατηγική τρομοκράτησης των πιο «ζωηρών» σε όλη τη χώρα. Τα μηνύματα που έρχονται από πολλές επαρχιακές πόλεις είναι τα ίδια. Ακόμα και τους αστυνομικούς διευθυντές αλλάζει ο Μαρκογιαννάκης, αν κρίθηκε ότι στη διάρκεια του Δεκέμβρη έδειξαν ανεκτική στάση, ενώ η Αντιτρομοκρατική ανακατεύεται ακόμα και σε περιπτώσεις συνήθους πολιτικής παραβατικότητας.