Ο Αντρέα Μαζούρεκ είναι ο μοναδικός κρατούμενος στις ελληνικές φυλακές από τους εκατοντάδες που συνελήφθησαν στη διάρκεια της νεολαιίστικης εξέγερσης του Δεκέμβρη του 2008. Το γεγονός ότι είναι αλλοδαπός (Πολωνός) τον κατέστησε εύκολο θύμα για τους μηχανισμούς καταστολής (αστυνομία και Δικαιοσύνη), που κυριολεκτικά τον εξοντώνουν.
Συνελήφθη στις 11 Δεκέμβρη του 2008 ενώ περπατούσε μαζί με άλλους στο δρόμο και μολονότι δεν βρέθηκε τίποτα πάνω του, του φόρτωσαν το γνωστό πακέτο κατηγοριών: έκρηξη, κατασκευή και κατοχή εκρητικών, απόπειρα ανθρωποκτονίας. Ταυτόχρονα, επειδή τότε έπαιζε και η προπαγάνδα των «εισαγόμενων ακτιβιστών», που «έρχονται για να κάψουν την Ελλάδα», ο Μαζούρεκ ήταν το παράδειγμα που ήθελαν. Μολονότι βρισκόταν στην Ελλάδα καιρό πριν (ενάμιση χρόνο πριν, από το Μάη του 2007), η πολωνική πρεσβεία ανέφερε ψευδώς στα ΜΜΕ ότι ήρθε επιτούτου στην Αθήνα για να συμμετάσχει στις συγκρούσεις. Οπως καταγγέλλει ο ίδιος, δεν απολογήθηκε ποτέ στην ανακρίτρια, αφού ο διερμηνέας ήταν Αραβας που μιλούσε σπαστά ελληνικά και πολωνικά! Δεν τον πήγαν καν στο νοσοκομείο, παρά τη σχετική προτροπή της ανακρίτριας, η οποία είχε δει τα φανερά τραύματα από τον άγριο ξυλοδαρμό του από τους μπάτσους, στο δρόμο και στη συνέχεια στη ΓΑΔΑ. Εκτοτε παραμένει στη φυλακή, έχοντας καταδικαστεί με συνοπτικές διαδικασίες σε κάθειρξη 11 ετών!
Ο Σαραλιώτης, ο συνεργός του Κορκονέα, είναι ελεύθερος. Ο Μαζούρεκ έχει συμπληρώσει τριάμισι χρόνια στη φυλακή! Στις 11 Ιούνη έχει οριστεί να γίνει η δίκη του σε δεύτερο βαθμό. Απαιτούμε την αθώωσή του και την αποφυλάκισή του.