Οι επιχειρήσεις… πρόληψης και καταστολής της εγκληματικότητας συνεχίζονται. Αυτή τη φορά σειρά είχε η Βόρεια Ελλάδα. 1.300 μπάτσοι βγήκαν παγανιά και έλεγξαν σε μια εβδομάδα 9.088 πολίτες, 1.408 καταστήματα και 7.644 οχήματα. Και τι βρήκαν; 1.718 μικροπαραβάσεις, που δεν έχουν καμιά σχέση με τη… βαριά εγκληματικότητα που υποτίθεται ότι κυνηγούν.
Οι πολίτες, βέβαια, υπέστησαν τη γνωστή εξευτελιστική συμπεριφορά των μπάτσων και αρκετοί την ταλαιπωρία της προσαγωγής στο Τμήμα για να γίνει «αναγνώριση». Οποιος θεωρεί ότι αυτό είναι δική μας υπερβολή, λόγω προκατάληψης, δεν έχει παρά να δει τις εκθέσεις του Συνηγόρου του Πολίτη, οργάνου υπεράνω υποψίας, που γράφουν ότι οι πιο συνηθισμένες καταγγελίες πολιτών αφορούν συμπεριφορές αστυνομικών οργάνων κατά τη διενέργεια ελέγχων, κατά την προσαγωγή για εξακρίβωση στοιχείων και κατά την κράτηση σε αστυνομικά τμήματα. Πολλοί πολίτες –γράφει ο ΣτΠ- διαμαρτύρονται για βιαιοπραγία, απειλές –ενίοτε και ένοπλες- ειρωνίες, φραστικές επιθέσεις και εξύβριση. Περιττό να πούμε ότι στις λίγες περιπτώσεις που έγιναν ΕΔΕ οι μπάτσοι δικαιώθηκαν.
Ο στόχος είναι προφανής. Να κατατρομοκρατηθεί ο κόσμος, να συνηθίσει την αστυνομική προκλητικότητα και να σκύβει το κεφάλι υποταγμένος, αποδεχόμενος το δόγμα «ου μπλέξεις». Γι’ αυτό και ουδείς «τραβάει τ’ αυτιά» των μπάτσων, που συμπεριφέρονται απέναντι στους πολίτες σαν ΕΣΑτζήδες απέναντι σε φαντάρο την περίοδο της χούντας. Δεν μιλάμε μόνο για τους μετανάστες, στους οποίους συμπεριφέρονται λες και είναι ζώα, ούτε για τους νέους, στους οποίους βγάζουν όλα τα κόμπλεξ τους, αλλά και για ηλικιωμένους που θα τολμήσουν να διαμαρτυρηθούν.