Τα περιορισμένης έκτασης και έντασης επεισόδια που έγιναν στους περί τη Σόλωνος δρόμους, μετά το τέλος της ιδιαίτερα μαζικής και μαχητικής αντιφασιστικής-αντικατασταλτικής πορείας, που πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 19 Μάη, ήταν μόνο η αφορμή. Το αστυνομικό πογκρόμ που εξαπολύθηκε στα Εξάρχεια και κράτησε μέχρι τις πρωινές ώρες της Παρασκευής ήταν προσχεδιασμένο και δεν είχε καμιά σχέση με τα επεισόδια. Ηταν μια προσπάθεια της ΕΛΑΣ να πάρει ρεβάνς για το ξεφτιλίκι που έπαθε μια διμοιρία των ΜΑΤ προ ημερών (τους πήραν ασπίδες και κράνη, ενώ τους έκαψαν τα δακρυγόνα σ’ ένα κάδο σκουπιδιών, καθώς αυτοί αιφνιδιασμένοι το έβαλαν στα πόδια, μόλις έπεσαν οι πρώτες μολότοφ). Ηταν ακόμα μια πρόβα τζενεράλε για το δόγμα της «μηδενικής ανοχής», που ο Βουλγαράκης συμφώνησε να επαναφέρει, μετά την επίσκεψή του στις ΗΠΑ, όπου πήρε το χρίσμα του διαδόχου του Χρυσοχοΐδη.
Αγνωστο πόσες διμοιρίες ΜΑΤάδων, συνοδευόμενες από ασφαλίτες και εισαγγελείς, απέκλεισαν την περιοχή και άρχισαν επιχείρηση σκούπα, συλλαμβάνοντας κόσμο στο δρόμο, σε πλατείες, ακόμα και σε μαγαζιά. Στην καφετέρια «Δίλημμα» στη Μεθώνης συνέλαβαν όλο το μαγαζί, μαζί με τον ιδιοκτήτη, τη σερβιτόρα και το σύζυγό της! Στο λόφο του Στρέφη έπιασαν όποιον καθόταν στα παγκάκια, στο θεατράκι, ακόμα και στα μαγαζιά και η φάτσα του τους φαινόταν ύποπτη (είχε δηλαδή εμφάνιση… αναρχικού). Λίγο μετά τα μεσάνυχτα κατηφόρισαν προς την πλατεία και την έπεσαν στην Τσαμαδού, στο καφέ «Αθήναιον». Ο Νώντας Σκυφτούλης με τον Γιώργο Κοσμά δεν μάσησαν, δεν μπήκαν σε κουβέντα. Ετσι, οι ίδιοι μαζί με όλους όσους έπιναν το ποτό τους εκείνη τη στιγμή (καμιά σαρανταπενταριά άτομα) οδηγήθηκαν στις κλούβες και από εκεί στη ΓΑΔΑ. Μπούκαραν ακόμα και σε σπίτια. Λεπτομέρειες δεν γνωρίζουμε, όμως υπήρξαν καταγγελίες και σ’ αυτές τις περιπτώσεις οι καταγγελίες δεν είναι ψεύτικες.
Αργότερα, επιτέθηκαν απροσχημάτιστα στον κόσμο που είχε συγκεντρωθεί έξω από τη ΓΑΔΑ, για να διαμαρτυρηθεί για τις συλλήψεις ή επειδή ανησυχούσε (συγγενείς). Χωρίς κανένα λόγο τους έπνιξαν στα δακρυγόνα και τους κυνήγησαν μέχρι το Γουδί, στα στενά γύρω από την Ιατρική Σχολή.
Τα χαράματα άρχισαν να αφήνουν τη μεγάλη μάζα των προσαχθέντων, κράτησαν όμως 19 άτομα, τα οποία το πρωί οδηγήθηκαν στον εισαγγελέα, με κατηγορίες ακόμα και σε βαθμό κακουργήματος. Το βράδυ της Παρασκευής αφέθηκαν ελεύθεροι οι 6 (κατηγορούνται για πλημμελήματα, στα οποία ξεχωρίζει το τεράστιο… αγορανομικό έγκλημα των Σκυφτούλη-Κοσμά), ενώ οι 13 παρέμειναν κρατούμενοι για κακουργήματα και απολογήθηκαν τη Δευτέρα.
Το κατηγορητήριο μνημείο φασιστικής αυθαιρεσίας, όπως και η δικογραφία που έφτιαξε η Ασφάλεια. Λένε οι μπάτσοι πως βρήκαν κάπου κάποιες μολότοφ; Τις αποδίδουν σε όλους και ας μη βρέθηκε τίποτα πάνω σε κανένα. Τα ενοχοποιητικά στοιχεία; Εξι που έπιναν μπίρες στου Στρέφη είναι ένοχοι γιατί οι μπίρες ήταν ακόμα κρύες, άρα κάθισαν εκεί για να γλιτώσουν το κυνηγητό! Τέσσερις που κάθονταν σε τραπέζι στο «Δίλημμα» κρίθηκαν ένοχοι επειδή δεν είχαν ποτά στο τραπέζι! Οι μολότοφ στην πρώτη παράγραφο βαφτίζονται εμπρηστικοί μηχανισμοί, για να θεμελιωθεί το κακούργημα του εμπρησμού. Στην επόμενη παράγραφο βαφτίζονται εκρηκτικοί μηχανισμοί, για να θεμελιωθεί το κακούργημα της έκρηξης. Η κατοχή εκρηκτικών βγαίνει επίσης από τις μολότοφ (που κανείς δεν είχε πάνω του, το επαναλαμβάνουμε).
«Προμηθεύτηκες και κατείχες εκρηκτικές ύλες και χημικά και συγκεκριμένα κατείχες βόμβες μολότοφ», λέει η κατηγορία. Και καλά, η βενζίνη είναι χημικό υλικό, το εκρηκτικό σε τί ακριβώς συνίσταται; Στο μπουκάλι ή στο στουπί;
Ανακρίτρια και εισαγγελέας δεν συνέχισαν το προκλητικό σενάριο. Αφησαν τους 13 κατηγορούμενους ελεύθερους (τρεις χωρίς όρους, 7 με την υποχρέωση να δίνουν «παρών» μια φορά το μήνα και 3 με επιπρόσθετη εγγύηση 3000 ευρώ). Ομως, έμεινε το αστυνομικό πογκρόμ, έμεινε η εφαρμογή της ναζιστικής αρχής της συλλογικής ευθύνης, έμεινε ένα ακόμα κατασκευασμένο κατηγορητήριο και κάποιοι άνθρωποι σε καθεστώς ομηρίας.