Μετά τα ξερονήσια της Λέσβου, που απορρίφθηκαν για τεχνικούς λόγους ως χώροι όπου θα κατασκευαστούν στρατόπεδα συγκέντρωσης για πρόσφυγες, επιλογή που δεν αποκλείεται να επανέλθει, μετά το κλίμα των τελευταίων ημερών, στο τραπέζι έχει πέσει η ιδέα της δημιουργίας πλωτών κατέργων, για να κονομήσουν οι εφοπλιστές της ακτοπλοΐας, που έχουν παροπλισμένα διάφορα σαπάκια.
Πρωί-πρωί της περασμένης Τρίτης και ενώ επί διήμερο κυριαρχούσαν οι εικόνες του άγριου κυνηγητού στον Εβρο, που παρουσιαζόταν ως… απόκρουση εισβολής, έφτασε στα δημοσιογραφικά γραφεία δελτίο Τύπου από το Εμπορικό και Βιομηχανικό Επιμελητήριο Πειραιά (ΕΒΕΠ), «μαγαζί» στο οποίο κάνει κουμάντο το στέλεχος της ΝΔ Βασίλης Κορκίδης, υπό τον άκρως χαρακτηριστικό τίτλο: «Τα “πλοία φιλοξενίας“ μεταναστών προτεινόμενη λύση για τα νησιά μας».
Με ύφος Γεωργαλά, η ανακοίνωση μας λέει εισαγωγικά ότι «στο παρελθόν, επιβατηγά πλοία χρησιμοποιήθηκαν για να στεγάσουν σεισμοπαθείς και πυρόπληκτους, όπως το 1986, στην Καλαμάτα, και το 2014, στην Κεφαλονιά, αλλά και πρόσφυγες από τη Λιβύη». Λες και έχει καμιά σχέση η χρήση πλοίων για τη στέγαση πολιτών υπό έκτακτες συνθήκες (όπως ο σεισμός και η πυρκαγιά, που άφησε ανθρώπους άστεγους) με τη μετατροπή πλοίων σε μόνιμες φυλακές, που περιγράφεται στη συνέχεια.
«Υπάρχουν σήμερα πολλά επιβατηγά πλοία της ακτοπλοΐας και κρουαζιέρας στην χώρα μας, που βρίσκονται σε χειμερινή ακινησία ή βρίσκονται δεμένα για διάφορους λόγους, που θα μπορούσαν να ναυλωθούν από την Ε.Ε. ως “πλοία φιλοξενίας“ μεταναστών στα νησιά μας», γράφει ο Κορκίδης, σε συνεννόηση προφανώς με εφοπλιστές της ακτοπλοΐας, που έχουν κάτι σαπάκια παροπλισμένα, επειδή δεν μπορούν να τα βάλουν σε καμιά γραμμή, κυρίως επειδή έχουν περάσει το επιτρεπόμενο ανώτατο όριο ηλικίας. Δε διστάζουν να παραδεχτούν για τι πλοία πρόκειται: «Σημαντικότεροι λόγοι παροπλισμού ενός πλοίου είναι, πρώτιστα, η αδυναμία εξεύρεσης ναύλου, είτε λόγω υπερπροσφοράς και οικονομικής κρίσεως, ή νομικής φύσεως, ή τεχνικής φύσεως λόγω κάποιας βλάβης, ή αδυναμίας εκμετάλλευσης λόγω ηλικίας»
Αμέσως μετά, ξεκαθαρίζει τι είδους «φιλοξενία» θα είναι αυτή: «Αυτά τα πλοία θα μπορούσαν να ανταποκριθούν στις ανάγκες των υφιστάμενων “κλειστών“ χερσαίων κέντρων για τις οικογένειες μεταναστών, με λιγότερη φύλαξη και, κυρίως, χωρίς εγχώριες αντιδράσεις και εντάσεις στα νησιά μας». Εχει και λύση ώστε τα πλοία-κάτεργα να μην πιάνουν χώρο στις προβλήτες των νησιών: «Τα αγκυροβολημένα πλοία μπορούν να είναι πλαγιοδετημένα μεταξύ τους, με την πλώρη του ενός να προσδένεται με την πρύμνη του άλλου, έτσι ώστε οι ποντισμένες άγκυρες του ενός να συγκρατούν ασφαλέστερα και την πρύμνη του άλλου, δημιουργώντας την λεγόμενη κοινώς “ντάνα“. Αυτό μπορεί να διευκολύνει νησιωτικές και άλλες περιοχές όπου οι προβλήτες δεν επαρκούν για την πρυμοδέτηση πλοίων, επιπλέον των πλοίων της τακτικής γραμμής».
Οπως γράφει η ανακοίνωση, ο Κορκίδης «υποστηρίζει πως τα πλεονεκτήματα των “πλοίων φιλοξενίας“ δείχνουν περισσότερα, γιατί ελέγχονται καλύτερα, είναι από μόνα τους κλειστές δομές, κοστίζουν το ίδιο ή και λιγότερο από τις ΜΚΟ, δεν καταλαμβάνουν νησιωτική γη και οι κάτοικοι δεν έχουν λόγο να φοβούνται και να αντιδρούν. Επίσης, μπορεί να είναι δεμένα σε κάποιο απόμερο λιμάνι ή και “αρόδο“, ενώ παράλληλα στέλνεις το μήνυμα του προαναχωρησιακού κέντρου ή και ακόμα του πιθανού μέσου επαναπατρισμού τους».
Ο Κορκίδης αποκαλύπτει ότι πρόκειται για «πρόταση της ελληνικής κυβέρνησης που έχει υποβληθεί εδώ και μήνες» και ζητά «να γίνει αποδεκτή από την Ε.Ε. με τη διάθεση πόρων για μία άμεση λύση στο έντονο πρόβλημα που έχει προκύψει στα νησιά μας, αφού η διαθεσιμότητα των ελληνικών πλοίων είναι δεδομένη και η χρήση τους είναι εφικτή». Αποκαλύπτει έτσι ένα παρασκήνιο, για το οποίο ουδέποτε ενημερώθηκε ο ελληνικός λαός. Η κυβέρνηση Μητσοτάκη θέλει να πετύχει μ' ένα σμπάρο δυο τρυγόνια: και σκληρές φυλακές προσφύγων να φτιάξει (αντιλαμβάνεται κανείς πόσο σκληρή θα είναι η φυλάκιση σ' ένα σαπιοκάραβο δεμένο σε κάποιο ξερονήσι) και τους γκάνγκστερ της ακτοπλοΐας να βολέψει, εξασφαλίζοντάς τους παραδάκι για τα παροπλισμένα σαπάκια τους. Ισως οι υπηρεσίες της Κομισιόν να δείχνουν διστακτικές, φοβούμενες τις αντιδράσεις που θα υπάρξουν στις ευρωπαϊκές χώρες, πλέον όμως δημιουργείται το σχετικό κλίμα. Ηδη, στη Λέσβο στάλθηκε πολεμικό καράβι για να φορτώσει τους πρόσφυγες των τελευταίων ημερών, υπό καθεστώς κράτησης. Αυτό θα μπορούσε να γίνει μόνιμο με τα σαπάκια-κάτεργα.