Στο βίντεο ακουγόταν η φωνή ενός γιατρού που φώναζε στους ΜΑΤατζήδες ότι πρέπει να ντρέπονται που τους χτυπούν, γιατί αυτοί αγωνίζονται για την υγεία τους. Οι ΜΑΤατζήδες, όμως, δεν καταλαβαίνουν από τέτοια. Αλλωστε, όταν πηγαίνουν στο νοσοκομείο για τον εαυτό τους ή για κάποιον δικό τους, δε φορούν στολή «εργασίας». Φορούν κανονικά ρούχα πολίτη. Και είναι σίγουροι ότι οι γιατροί θα κάνουν κανονικά τη δουλειά τους, όπως την κάνουν για οποιονδήποτε πολίτη.
Ηρθε, λοιπόν, η ώρα να δεχτούν και οι νοσοκομειακοί γιατροί τις «περιποιήσεις» των μαντρόσκυλων του αστικού κράτους. Βλέπετε, είχαν το… θράσος να οργανώσουν μαζική παρέμβαση σε ημερίδα του Πανελλήνιου Ιατρικού Συλλόγου με θέμα την προώθηση των ΣΔΙΤ (Συμπράξεις Δημοσίου και Ιδιωτικού Τομέα) στην υγεία, που οργάνωσαν από κοινού ο Κικίλιας και ο Πατούλης (χρόνια πρόεδρος του ΠΙΣ), ως περιφερειάρχης πλέον. Πρόκειται για το κόλπο γκρόσο των καπιταλιστών του χώρου της υγείας, σε συνεργασία με μεγαλογιατρούς και καθηγητάδες, υπό την αιγίδα της κυβέρνησης των «αρίστων». Τα κέρδη που προσδοκούν να αποκομίσουν θα τ' αρπάξουν από την τσέπη των εργαζόμενων και από το ασφαλιστικό σύστημα.
Οι γιατροί, βέβαια, κατάφεραν να σπάσουν τον κλοιό και να μπουν στο Ζάππειο, αναγκάζοντας τους διοργανωτές να ακυρώσουν την ημερίδα. Προηγουμένως, όμως, χρειάστηκε να συγκρουστούν σώμα με σώμα με τα ΜΑΤ, που τους έπνιξαν στα χημικά και χρησιμοποίησαν ασπίδες και γκλομπ για να τους διαλύσουν. Φάνηκε έτσι καθαρά ότι το δόγμα «νόμος και τάξη» δεν αφορά τα «Εξάρχεια» και τους «μπαχαλάκηδες», αλλά αφορά κάθε εργαζόμενο που θα τολμήσει να αμφισβητήσει έμπρακτα την αντιλαϊκή πολιτική της κυβέρνησης.