Το κεφάλι τους ήσυχο (πολιτικά) θέλουν να έχουν οι συριζαίοι, γι' αυτό και έσπευσαν να διατάξουν «έρευνα», μετά την καταγγελία του Περισσού ότι στο τηλεφωνικό κέντρο της κεντρικής του επιτροπής διαπιστώθηκαν συνακροάσεις με τα τηλεφωνικά κέντρα άλλων αστικών κομμάτων. Η σχετική κυβερνητική ανακοίνωση είναι σκέτη υποκρισία. Και το λέμε μετά πλήρους γνώσεως, γιατί ειδικά οι συριζαίοι έχουν αδιαφορήσει για περιπτώσεις παρακολούθησης των ίδιων των βουλευτών τους, που συνέβη να αποκαλύψουμε εμείς.
Στις 9:15 το βράδυ του Σαββάτου 12 Ιούλη του 2014, ο συντάκτης της «Κόντρας» Γεράσιμος Λιόντος δέχτηκε κλήση στο κινητό του από το κινητό του τότε βουλευτή και μεγαλοστελέχους του ΣΥΡΙΖΑ Δημήτρη Στρατούλη. Οταν απάντησε, δεν άκουσε τον Στρατούλη να του μιλά, αλλά άκουσε τον βουλευτή να συζητά φιλικά με κάποια παρέα. Φώναξε, ξαναφώναξε, πλην όμως ο Δ. Στρατούλης δεν απαντούσε, γιατί προφανώς δεν ήταν αυτός που κάλεσε τον Γ. Λιόντο. Ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ μιλούσε με την παρέα του και ο Γ. Λιόντος άκουγε πεντακάθαρα τη συνομιλία τους! Αφησε ανοιχτό το τηλέφωνό του για περίπου τριάμισι λεπτά και μετά έκλεισε, καταλαβαίνοντας ότι «κάτι τρέχει».
Αμέσως επικοινώνησε με τον Δ. Στρατούλη, τον ενημέρωσε ότι δέχτηκε κλήση από το κινητό του και του ανέφερε τι συζητούσε με την παρέα του, για να μην υπάρχει καμιά αμφιβολία ότι είχε ακούσει την παρεΐστικη κουβέντα. Ο Δ. Στρατούλης ήλεγξε το κινητό του και διαπίστωσε ότι δεν είχε γίνει κάποια κατά λάθος κλήση στο κινητό του Γ. Λιόντου. Δεν εμφανιζόταν εξερχόμενη κλήση προς το συγκεκριμένο κινητό!
Τα πράγματα ήταν προφανή. Οι «γνωστοί-άγνωστοι» παρακολουθούσαν και τα δύο κινητά. Για το σύντροφό μας δεν είχαμε καμιά αμφιβολία ότι παρακολουθείται. Είναι γνωστή η ιστορία του, έχει δημόσια δράση και ως δημοσιογράφος της «Κόντρας» και ως αγωνιστής του επαναστατικού κινήματος και δεν είμαστε αφελείς να πιστέψουμε ότι και αυτός και άλλοι σύντροφοί μας δεν παρακολουθούνται συστηματικά.
Αποκαλύφτηκε, όμως, ότι παρακολουθούσαν και τον βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ. Δεν παρακολουθούσαν μόνο τις εξερχόμενες και εισερχόμενες κλήσεις του κινητού του, αλλά χρησιμοποιούσαν το κινητό του και ως μέσο υποκλοπής και καταγραφής των συνομιλιών του. Ως κοριό! Κατέγραφαν την πολιτική του δράση, αλλά και τις προσωπικές του στιγμές! Πώς έγινε το μπέρδεμα και διοχέτευσαν μια τέτοια υποκλοπή στο κινητό του δημοσιογράφου της «Κόντρας» δεν το γνωρίζουμε. Το βέβαιο είναι πως ο Γ. Λιόντος και ο Δ. Στρατούλης έχουν ο ένας τον αριθμό του άλλου και είχαν επικοινωνήσει αρκετές φορές, στο πλαίσιο της επικοινωνίας που έχει ένας δημοσιογράφος με πολιτικά πρόσωπα.
Περιμέναμε μερικές μέρες, αφήνοντας στον Δ. Στρατούλη και τον ΣΥΡΙΖΑ το χρόνο να διερευνήσουν την υπόθεση και να την καταγγείλουν. Επειδή δεν έκαναν τίποτα, μολονότι επιβεβαιώθηκαν τοτινές καταγγελίες τους ότι τους παρακολουθούν, κάναμε εμείς την αποκάλυψη. Και δεν ίδρωσε το αυτί κανενός, αφού ο ΣΥΡΙΖΑ δεν έδωσε καμιά συνέχεια σ' ένα θέμα που τον αφορούσε άμεσα. Την ίδια στάση κράτησαν και ο Στρατούλης και οι σύντροφοί του της τότε Αριστερής Πλατφόρμας του ΣΥΡΙΖΑ και νυν ΛΑΕ.
Ανάλογο περιστατικό είχε συμβεί και παλιότερα, όταν ο σύντροφος Λιόντος τηλεφώνησε από το σπίτι του στην «Κόντρα» κι αντί να βγει κάποιος από την εφημερίδα, βρέθηκε να ακούει τηλεφωνική συνομιλία ανάμεσα στις τότε βουλευτίνες του ΣΥΝ Στέλλα Αλφιέρη και Νίτσα Λουλέ. Και τότε, ενημερώσαμε τις δύο βουλευτίνες (για να μην έχουν καμιά αμφιβολία, τους είπαμε και τι ακριβώς συζητούσαν) και τον τότε κοινοβουλευτικό εκπρόσωπο του ΣΥΝ Φώτη Κουβέλη, που δεσμεύτηκε να ερευνήσει το θέμα. Δεν προχώρησαν σε καμιά καταγγελία, αλλά έθαψαν το ζήτημα.
Αντιλαμβάνεστε, λοιπόν, ποια θα είναι η συμπεριφορά μιας κυβέρνησης, τα στελέχη της οποίας έκαναν το παπί όταν τους δίνονταν στοιχεία ότι τους παρακολουθούσαν, όταν ήταν στην αντιπολίτευση. Από τότε ακόμα, ο ΣΥΡΙΖΑ έδειχνε πλήρη «κατανόηση» για το σύστημα των τηλεφωνικών παρακολουθήσεων που έχουν στήσει ντόπιες και ξένες υπηρεσίες.
Για τους επαναστάτες το δίδαγμα είναι αυτονόητο: μην συζητάτε από το τηλέφωνο πράγματα που δε θέλετε να μαθευτούν. Αν θέλετε να κάνετε οποιαδήποτε συζήτηση και να μην σας ακούνε, απομακρύνετε κάθε κινητό από το χώρο της συζήτησης.
ΥΓ. «Δεν πρόεκυψε καμία ένδειξη τεχνικού προβλήματος που να αφορά στο δίκτυο του ΟΤΕ» έσπευσε να ανακοινώσει η θυγατρική της Deutsche Telekom, που από την εποχή που ήταν καθαρά κρατική επιχείρηση έχει συμμετοχή σε όλα τα σκάνδαλα παρακολουθήσεων που έχουν δει το φως της δημοσιότητας (η περιβόητη Υπηρεσία Απορρήτου έχει γράψει λαμπρές σελίδες επί Τόμπρα, Γρυλάκη και σίας). Δεν περιμέναμε ότι θα ανακοίνωναν κάτι διαφορετικό, και δε χρειάζεται να εξηγήσουμε το λόγο. Σε υποψιασμένους αναγνώστες απευθυνόμαστε.