Διαβάζοντας τις προγραμματικές δηλώσεις της κυβέρνησής του, ο Γ. Παπανδρέου μίλησε για «απαξίωση της ανθρωπιάς με φαινόμενα όπως τον ξυλοδαρμό μέχρι θανάτου ενός Πακιστανού μετανάστη από την αστυνομία». Ηταν μια καθαρή τοποθέτηση, που δεν σηκώνει αμφιβολία. Δεν πρόκειται ούτε για λάθος ούτε για κακή πληροφόρηση του πρωθυπουργού. Η ομιλία του ήταν γραπτή, όπως προβλέπεται για τις προγραμματικές δηλώσεις της κυβέρνησης, και σίγουρα είχε ελεγχθεί πολλές φορές από τον ίδιο και τους συνεργάτες του.
Αυτά ειπώθηκαν την Παρασκευή. Το Σάββατο, που άρχισε η συζήτηση επί των προγραμματικών δηλώσεων, ουδείς βουλευτής ή υπουργός έκανε το παραμικρό σχόλιο. Μέχρι που μίλησε τελευταίος, λίγο πριν τις 12 τα μεσάνυχτα ο γνωστός Αδωνις που άρχισε με το υστερικό του ύφος να καταγγέλλει τον Παπανδρέου, ότι παρεμβαίνει στο έργο της Δικαιοσύνης και ότι υιοθετεί τα όσα λένε «γνωστά ανθελληνικά κέντρα, Ελληνικό Παρατηρητήριο Συμφωνιών του Ελσίνκι, το site των αναρχικών, το Indymedia».
Την Κυριακή ήρθε η σειρά του Χρυσοχοΐδη να μιλήσει. Είπε τα εξής: «Οσο για ένα γεγονός που καταγγέλλεται τις τελευταίες μέρες, δηλαδή η καταγγελία για τον ξυλοδαρμό ενός αλλοδαπού στη Νίκαια, δέκα ημέρες πριν από τις εκλογές, με θάνατο που συνέβη δύο ημέρες μετά τις εκλογές, έδωσα εντολή και τοποθετήθηκε και ορίστηκε ειδικός πραγματογνώμονας, μαζί με τους επίσημους κρατικούς πραγματογνώμονες και αναμένω το πόρισμα. Δεν απολογούμαστε για κανέναν, ο οποίος δεν σέβεται τα δικαιώματα, την αξιοπρέπεια και την ανθρώπινη υπόσταση όλων των πολιτών». Η διαφοροποίηση από την τοποθέτηση Παπανδρέου είναι εμφανής με μια πρώτη κιόλας ανάγνωση.
Λίγο αργότερα στο βήμα ανέβηκε ο Παυλόπουλος ο οποίος πικαρισμένος επειδή του την είχαν πέσει οι Πασόκοι επανήλθε στο θέμα. Χαρακτήρισε «βαριά κουβέντα» αυτά που είπε ο Παπανδρέου, χαρακτήρισε «περισσότερο προσεκτικό» τον Χρυσοχοΐδη που αντιλήφθηκε «την κακή πληροφόρηση –για να πάρω την καλύτερη εκδοχή– του πρωθυπουργού» και κατέληξε: «Θεωρώ όμως απαράδεκτο ο μεν υπουργός να λέει “ερευνούμε το θέμα”, ο δε πρωθυπουργός της χώρας να έρχεται και να λέει ότι η Ελληνική Αστυνομία είναι υπεύθυνη για ξυλοδαρμό ο οποίος οδήγησε σε θάνατο μετανάστη. Αντιλαμβάνεστε τι σημαίνει αυτό για τα διεθνή fora; Γνωρίζετε ότι υπάρχουν μη κυβερνητικές οργανώσεις που δεν πρόσκεινται διόλου φιλικά προς την Ελλάδα οι οποίες θα αντιμετωπίσουν το ζήτημα αυτό λέγοντας ότι έτσι είπε ο έλληνας πρωθυπουργός; Επειδή έχουμε και προηγούμενα, κυρίες και κύριοι συνάδελφοι, αρκετά διασύρθηκε η χώρα ανεύθυνα και προ των εκλογών. Εγώ παίρνω την καλύτερη εκδοχή, ότι δηλαδή ο πρωθυπουργός είχε κακή πληροφόρηση, αλλά οφείλει ως σήμερα το βράδυ να πάρει πίσω αυτό που είπε και να μείνει σ’ αυτό που είπε ο κύριος Χρυσοχοΐδης γιατί διαφορετικά αύριο είναι Δευτέρα και ξέρετε ότι αύριο δουλεύει το δικαστήριο του Στρασβούργου, δουλεύουν οι ευρωπαϊκοί οργανισμοί και θα πάρουν αυτή τη δήλωση “φορτώνοντάς” τη στο ελληνικό κράτος και στην Ελληνική Αστυνομία η οποία δεν έχει ευθύνη γι’ αυτά τα πράγματα, όπως θα δείτε στο τέλος. Οχι πια αυτή η ανευθυνότητα απέναντι στους θεσμούς, απέναντι στον τόπο».
Λίγο πριν την λήξη της συνεδρίασης, τη σκυτάλη πήρε ο Καρατζαφέρης στη δευτερολογία του, που είπε τα εξής: «Ερχομαι τώρα σε ένα άλλο θέμα που ατύχησε ο κύριος πρωθυπουργός. Την απαξία ανθρωπιάς –διαβάζω τα πρακτικά του κυρίου πρωθυπουργού– με φαινόμενα, όπως τον ξυλοδαρμό μέχρι θανάτου ενός πακιστανού μετανάστη από την Αστυνομία. Ηρθε και έκανε διορθωτικές κινήσεις ο αρμόδιος υπουργός, ο σοβαρός κ. Χρυσοχοΐδης. Και ευτυχώς! Εγινε η ιατροδικαστική έρευνα, με εκπρόσωπο της οικογένειας και βγήκε ότι ήταν πνευμονικό οίδημα. Τόσο εύκολα υιοθετείτε το Indymedia ή τον κ. Δημητρά; Γνωρίζω ότι ο κ. Βαλλιανάτος υπήρξε στο παρελθόν στενός συνεργάτης σας εις το υπουργείο Παιδείας, δεν σημαίνει όμως ότι αυτή την ομάδα του Ελσίνκι και του Βαλλιανάτου και του Δημητρά πρέπει να την έχετε εσείς ως οδηγό και να έρχεστε μέσα στην Βουλή και να λέτε αυτά τα πράγματα. Προφυλάξτε, επιτέλους, τη σοβαρότητα την οποία πρέπει να έχει ο πρωθυπουργός σας, όταν μιλά εδώ μέσα, εις την Βουλή των Ελλήνων».
Ο Παπανδρέου έκλεισε τη συζήτηση δευτερολογώντας και δεν πήρε τίποτα πίσω. Ούτε σχολίασε, βέβαια, τα όσα του έσουραν Παυλόπουλος και Καρατζαφέρης. Η ερμηνεία της «κακής πληροφόρησης» του πρωθυπουργού είναι πολύ βολική. Είναι το σωσίβιο που πρόσφερε η αντιπολίτευση στην κυβέρνηση, μετά τη «διορθωτική» παρέμβαση Χρυσοχοΐδη. Κάποιος ενημέρωσε τον Παπανδρέου γι’ αυτό το περιστατικό. Δεν το έβγαλε από το μυαλό του. Ούτε το διάβασε από τις εφημερίδες, το υιοθέτησε και το έβαλε στις προγραμματικές του δηλώσεις. Ούτε είχε ενημέρωση μόνο από κάποιες ΜΚΟ. Δεν είναι πρωτάρης ο Παπανδρέου. Σίγουρα, για ένα τόσο σοβαρό θέμα, ζήτησε ενημέρωση από τον αρμόδιο υπουργό κι αυτός τον ενημέρωσε. Και του είπε την αλήθεια. Εκεί μπορεί να μη συνεννοήθηκαν καλά. Μπορεί να μην του είπε ο Χρυσοχοΐδης ότι η αλήθεια είναι μόνο για την ενημέρωσή του και όχι για να τη φωνάξει από το βήμα της Βουλής. Μπορεί να μη φαντάστηκε ότι πρέπει να του πει και αυτό. Ο,τι και να έγινε, η ουσία είναι πως ο Παπανδρέου είπε την αλήθεια. Είπε ότι ο πακιστανός μετανάστης ξυλοκοπήθηκε μέχρι θανάτου από την Αστυνομία. Αν αυτό ήταν γκάφα του, είναι μια γκάφα καλοδεχούμενη, αφού βοηθάει στην αποκάλυψη της αλήθειας που τόσο επιμελώς αποκρύπτεται.
Οταν προσάγονται εκατό άνθρωποι μόνο σε μια βραδιά από τα Εξάρχεια, οι οποίοι προηγουμένως έχουν κατεξευτελιστεί (αναγκάστηκαν να μείνουν για ώρα γονατιστοί, υπό τους χλευασμούς και τις βρισιές των μπάτσων), πάλι δεν τρέχει τίποτα για την κυβέρνηση και τον Χρυσοχοΐδη.
Οταν όμως προσάγονται κάποιοι «επώνυμοι» Συριζαίοι, το πράγμα αλλάζει. Ο αρχηγός της Αστυνομίας διώχνεται κακήν-κακώς, γιατί πρέπει να καταλάβει πως η κυβέρνηση δεν μπορεί να εκτίθεται έτσι. Δέρνουμε και εξευτελίζουμε μόνο τους «κακούς», όχι και τους «καλούς». Αφορμή γύρευε εξάλλου ο Χρυσοχοΐδης να κάνει ένα καλό ξεκαθάρισμα στα ηγετικά μπατσοκλιμάκια, ώστε να διώξει τα πουλέν της δεξιάς και να βάλει τα δικά του. Το ξεκίνησε με την ΚΥΠ, το συνεχίζει με την Αντιτρομοκρατική (το πρόσχημα βρέθηκε με την… αναψηλάφιση των φακέλων 17Ν και ΕΛΑ, που υποτίθεται ότι είχαν κλείσει), βρήκε την ευκαιρία να φτάσει και στα ψηλά κλιμάκια της ΕΛΑΣ.
Προσοχή στις παγίδες και στις πεπονόφλουδες, λοιπόν.